X-Wishes Racing

Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Gerçekçi sürüş keyfine merhaba
Bilgisayar başında klavyeden araba yarışı oynamak veya konsolda aynı şekilde Gamepad’le birlikte oynamak bazı açılardan beni sıkar. Garip bir ifadeyle kontrollere bakarım diğer taraftan da ekrana. Tamam grafik vardır, ses vardır; fakat bana arabanın verdiği o hissi vermez. Bu olay üstüme biraz toz kondurur aslında. Kontrolleri giderim bir direksiyonla denerim bu sefer, daha eğlenceli gelir. Ama arada eksik olan birkaç nokta var bunlar ne ki? Düşündükçe bunun cevabını arıyorum, aslında biraz yaklaştım. Hatta çözümünü buldum gibi. Yarışmacı olmak zor ve direk olarak yarış içinde olmak daha da zor, kolay değil. Bu eylemi sanal da olsa hissetmek lazım. İşte bu sırada imdadıma X-Wishes Racing yetişiyor.

Ne simülatör ama

X-Wishes Racing ne diye sorulursa kendisi bir adet yarış simülatörüdür. X-Wishes sanal dünyadaki yarışları ciddi olarak ayağımıza kadar getiriyor. Şöyle ki; kendisinin “Force Feed Back” özelliği var. Yani oyundaki ayrıntıları bize hissettiriyor. Herhangi bir virajı dönerken arabanın savurganlığını, yolda giderken titremesini, egzozun bağrışını, zorlanan motorun uğultu sesini direk kulaklarımızın içine vuruyor. Böylece gerçekçi bir sürüş keyfini yaşamayı hissettirebiliyor. X-Wishes’ın ilginç diğer noktalarından biri de koltuğunun ayarlarının oturduğunuz zaman kolayca yapılması. Böylece oyuncu rahat olacağı şekli alıyor. Oyunu oynarken diğer yandan keyfimize bakabiliriz.

Farklılık

X-Wishes yarış simülatörü olarak kullanılıyor, ancak çeşitli yerlerde. Platform olarak ayrımı da yok. PC, PlayStation 2-3 ve X360’ta kullanılabiliyor. Monitör veya televizyonun önüne monte ediliyor. Söküp takması genel olarak kolay. Kullanıldığı zamanlar da gerekli olan yer kadar, alan kaplıyor. Kullanılmadığı zaman yani katlandığında kullanım alanı yarısına kadar düşüyor. Direk olarak karşımıza hengame gibi bir şey yok. Sadece kendisi için gerekli alanı alıyor. Birçok kişi X-Wishes’ın kablolarının dert olduğunu söyleyebilir. Ancak ortada dert edilecek bir kablo da yok. Sadece gücün gelmesi için, ana elektrik kablosu var. Bunu fişe takıp çalıştırıyoruz. Kısaca bu konuda da şikayetçi olunacak tarafı yok.

X-Wishes Racing sadece bir yarış simülatörü değil. Aslında başka işlevleri de var. Sadece yarış oyunları için kullanmıyoruz. Diğer oyunlarda da, rahat bir şekilde bir yerde oturmamız için koltuğu oldukça rahat. Arkaya yaslanıp PS2’de rahat şekilde God of War’ı oynayabiliriz. Gerçi God of War gibi aksiyon dolu bir oyun, insanı yerinden hop hop zıplatır ayrı konu. Bilgisayarlar için çalışma koltuğu olarak kullanılabilir. Aslında ergonomik tasarımı ve kullanıcıya göre ayarlanması sayesinde, uzun süre bilgisayarda çalışan kişiler için güzel. Şayet benim için direk olarak durum böyle. Uzun bir süre yazı yazmak için makine başında kalınca ve rahat bir sandalye yoksa altımda, bel ağrılarım başlıyor. Benim gibi veya rahat olmak isteyenlere yeter.

Primal Concrete Sledge

X-Wishes içinde normal olarak; yarış koltuğu, pedal sehpası, direksiyon sehpası, kablo kilitleme sistemi, çelik şasi, ayar elemanları ve koltuk yan bağlantıları var. Direksiyon ne yazık ki daha sonradan alınıyor. Monte edilip sökülmesi de oldukça kolay yapılıyor. Zaten gerekli tüm her şey kullanım kılavuzunda var. Kolayca takılıp, sökülmesi nedeniyle birçok yere de taşınabilir. Kısaca bu konular da sorun çıkartmıyor.

Saadete gelirsek X-Wishes Racing oldukça kullanışlı bir alet. Oyuncuyu havaya sokuyor ve gerçekçilik hissi sağlayabiliyor. Gri ve siyah şasi renklerinde sunuluyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak karbon fiber kaplama ve özel renklerde de yapılabiliyor. Bu tabii ki kullanıcının isteğine bırakılmış. Platform seçme derdi yok. Tüm konsollarda ve PC bazında uyumlu, herhangi bir sorun çıkartmadan bağlanabiliyor. Eğer ciddi anlamda sürüş ve yarış hissini yaşamak isterseniz, X-Wishes Racing bu konuda size cevap verecektir. Böylece rahat ve oldukça zevkli yarışlar yapabilirsiniz. X-Wishes Racing'le ilgili olarak www.x-wishesracing.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.02.2024 23:12
Kalan Karakter: 300 Gönder
X-Wishes Racing
İlginizi Çekebilir