1/7

X360 vs. PlayStation 3

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
İki konsolun geri kalan yıldızları mercek altında
Microsoft, Sony’yi tahttan indirecek mi? Yoksa konsol savaşları kaldığı yerden devam mı edecek? Kararı oyunlarını görerek verelim.

Nintendo’nun 90’lı yıllara damgasını vurmasının ardından Sony, PlayStation konsepti ile oyun dünyasının yeni kralı olup çıktı. Üstelik bu geçici bir başarı da değildi. PlayStation 2 ile bir sonraki nesil konsollarda da üstünlüğünü sürdürdü.

Kasım ayında Sony bugüne kadar geliştirdiği en görkemli makine ile piyasaya en güçlü yumruğunu vurmaya hazırlanıyor. PlayStation 3 tarif edildiği üzere aşırı derece geliştirilmiş olan “Cell” işlemcisi ve 60GB’lık sabit diski ile teknik açıdan gümbür gümbür geliyor. Online olarak da Xbox-Live’dan fazlasıyla esinlenmiş olacak ki, tamamıyla aynı servisleri sunarak, karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. (Arkadaş listesi, indirilebilir demo’lar, vs.) Tabii ki bir farkla; tüm bu ek özelliklere hiçbir ücret ödemeyerek ulaşabileceğiz.

Microsoft, konsolunu herkesten evvel tamamlayarak piyasanın hakimi olduğu bir gerçek. Ayrıca PS3 biraz daha yüksek fiyat ile piyasaya sürülecek (Ortalama 500$ civarı olması bekleniyor). Aynı zamanda ek parça ve aparıta da kullanıcılarına sonradan sunup ek gelir kazanmayı seven bir firma Sony. Bu nedenle PS3 piyasaya çıktığında yarışta öne geçeceği de kesin değil. Bizler ise kararı oyunların iyi ve kötü yanlarını karşılaştırarak vermeye çalışacağız.

Konsol savaşları

Geçen senenin sonunda Microsoft’un yeni oyuncağı Xbox 360 piyasaya sürüldü ve yanında en saygın oyunlardan oluşan bir liste ile birlikte öncelikle Amerika’daki raflarda yerini aldı. 2006’nın başında, Fight Night Round 3, Ghost Recon Advanced Warfighter ve The Elder Scrolls IV: Oblivion gibi yeni nesil konsolların ne kadar güçlü olduğunu sergileyen yapımlar piyasaya sürülünce ise Xbox 360’a olan ilgi iyiden iyiye arttı.

Peki ya sistemin tüm gücü bu kadar mıydı? Microsoft tüm kozlarını oynamış mıydı? Sahip olduğu üstünlüğü, Nintendo’nun ve Sony’nin yeni konsolları piyasaya sürüldüğünde koruyabilecek mi? Master Chief geri dönüşünü yaptığında Microsoft da satışlarında tavan mı yapacak? İşte ilk bakışları yapacağımız oyunlar tüm sorulara cevap bulmamız için bize yardımcı olacak.

Okuyacağınız önbakışlarda özellikle en güçlü yapımları seçmedik. Xbox 360’ın Halo 3’nün ya da PS3’ün Metal Gear Solid’nin ne kadar başarılı olacaklarını zaten biliyoruz. Bizim amacımız daha arka planda kalmış ve konsolun asıl zenginliğini gösterecek diğer oyunları tanıtmak.

XBOX 360 BÖLÜMÜ

CRACKDOWN
Microsoft – 2006 Sonbahar


Kesin bir gerçek var ki GTA son dönemlerde adından en çok söz ettirmiş yapımlardan biri. Hayranlık ve saplantı derecesinde sevenleri olduğu için yapımcıların da imrenerek baktıkları ve her fırsatta benzer oyunlarla karşımıza çıkmalarını sağlayan bir fenomen adeta. Microsoft’un çatısı altında geliştirilen Crackdown aynı stili benimseyen bir yapım olacak.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×