Xbox 360 lansmanında neler oldu, neler bitti?

Xbox 360 lansmanında neler oldu, neler bitti?

Murat Halilbeyoğlu
Murat Halilbeyoğlu 9.11.2012 - 12:15
Gecikmiş mutluluk
2005 yılında çıkan Xbox 360 gecikmeli de olsa artı resmen Türkiye satışına başladı.

Dün gece Microsoft Türkiye tarafından düzenlenen muhteşem bir lansman ile kutlanılan bu durum, Microsoft'un artık işi ne kadar ciddiye aldığını da gösteriyor.

Hasköy Yün İplik fabrikasında yapılan lansman cidden güzel hazırlanmış. Eski bir fabrika olduğundan underground bir havanın halim olduğu mekanda Microsoft da dekorlarla bohem bir katman eklemiş.

Xbox 360 lansmanında neler oldu, neler bitti?
Girişinden itibaren bangır bangır Xbox diye bağıran bir partiye doğru yolumuzu alırken o malum yeşil renk ortamın temasını oluşturuyordu. İçeriye giridiğimizde ise oldukça geniş bir alanda sağ tarafımızda Halo 4 oyunları, sol tarafımızda ise PES 2013, Just Dance 4 ve Kinect Training ile karşıda en uç noktadaki sahne bizlere büyük bir şeyler olacağını haber veriyordu.

DJ müziği eşliğinde başlayan lansmanda daha sonra kendisi ile röportaj da yaptığımız Burcu Esmersoy ve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen sahneye çıkarak bu yeni gelişmenin biz Türk oyuncularına neler vaad edeceğini anlattı. Sonrasında ise Pascal Nouma, Just Dance 4 oyununu deneyerek dans konusunda da ne kadar başarılı olabilecğeini gösterdi.


Ardından Tamer Bey ve Burcu Esmersoy Merlin'in Kazanı ekibinin yanına gelerek daha önceden sözleşilmiş bir PES 2013 maçı için kolları sıvadı. Xbox ekibinden bir kişiye karşı Ali Osman Uz'un verdiği Man. Unt - Barcelona karşılaşmasından maalesef gol sesi çıkmadı lakin heyecan doruktaydı. Burcu Esmersoy'un anlatımındaki maçın güzel sprikeri de karşılaşmanın yıldırımını çalmadı değil elbette.

Sonrasında Burcu Esmersoy ile yaptığımız röportajda kendisi ile lansman, az önceki maç ve oyunlar hakkında konuştuk. Her ne kadar güzelliği karşısında benim dilim tutulmuş olup konuşmakta zorlansam da onun terübesi sayesinde oldukça güzel bir röportaj oldu.


Lansmanın ardından parti başladı ve DJ müziği ardından sahne alan grup kalanları eğlendirirken oyun merkalıları ise Halo 4'ü denemeye devam ediyordu. Kısacası Xbox 360 Türkiye lansmanı oldukça eğlenceli ve güzel geçti.  

Peki Xbox 360'ın Türkiye'deki resmi satışı ne gibi farklılıklara yol açacak?
Her şeyden önce resmi satış ile birlikte artık bol bol Türkçe içerikli Xbox oyunları görme imkanımız olacak. Bunun yanında Xbox artık Türkçe menü ve Türkiye’ye özel hizmetleri ile geliyor. Xbox kullanıcıları sadece önyüzde değil, tüm içerik, servis, oyun ve üyeliklerin Türk lirası ile satın alınabildiği Xbox Mağazası’nda da Türkçe dil seçeneğini destekliyor. Böylece kullanıcılar konsol menüleri arasında Türkçe ilerleyebiliyorlar.

Xbox 360 lansmanında neler oldu, neler bitti?
Öte yandan Microsoft Türkiye artık Xbox Türkçe telefon destek servisi ve garanti hizmetleri de sunuyor. Türkçe kullanım kılavuzu ile gelecek olan Xbox için Microsoft Türkiye evden eve hizmet veren bir teknik servis ağı da oluşturdu.

Lansmanla birlikte 4GB ve 250GB Xbox 360 konsollarının yanı sıra 320GB Limited Edition konsol da Türkiye’deki oyun severler ile buluşacak. Microsoft’un geliştirdiği Smartglass teknolojisi sayesinde mobil cihazlar da Xbox konsolu aracılığıyla televizyonlarla adeta konuşur hale geliyor. Bulut entegrasyonu sayesinde, telefon ve tabletler dünyanın en güçlü uzaktan kumandasına dönüşüyor. Böylece müzik ve videoları kolayca yönetmek de mümkün oluyor. Çok üstün bir uzaktan kumanda sistemi olan Smartglass, Xbox deneyiminin tüm cihazlarda ortak ve entegre işlemesini sağlayan ve kullanıcı deneyimini zenginleştiren bir teknoloji. Smartglass şu anda Windows 8 tabanlı tüm cihazlarda tam deneyim sağlarken diğer işletim sistemleriyle de entegre olabiliyor.

Kısacası artık ülkemizdeki konsol savaşları iyice kızışmaya başlıyor. Gün içerisinde lansmandan videoları da sizlere haber içerisinde sunacağız.
Yorumlar 51
MK Okuru
MK Okuru 28.01.2021 02:08
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×