Xbox Adaptive Controller: Microsoft'tan engellilere kontrolcü

Murat Oktay
Murat Oktay 17.05.2018 - 09:42
Microsoft bu cihaz ile saygıyı sonuna kadar hak ediyor

Xbox One'ın çıkışı sonrasında çok eleştiri ve tepki alan Microsoft, buradaki açığını kapatabilmek için farklı çalışmalara imza atıyor. Engelliler için geliştirilen The Xbox Adaptive Controller cihazını önümüzdeki yıl piyasaya sunacak. Sınırlı hareket kabiliyetine sahip kişiler için özel olarak tasarlanan The Xbox Adaptive Controller, yeni bir kontrol sistemine sahip. Kullanıcılar, ana üniteye bağlı eklentiler aracılığıyla Xbox One oyunlarına, mevcut kumandalar ile mücadele edebilecek şekilde hakim olacaklar. Örneğin; elinde güç kaybı olan engelli oyuncu Jonah, ürünü test ettiğinde "Tuşlara basarken, parmaklarındaki güç kaybından ötürü, normal kumanda ile diğer oyunculara karşı üstünlük sağlayamadığını ve kazanmasının mümkün olmadığını, ancak The Xbox Adaptive Controller'ün dokunmatik yüzeyi sayesinde bunu rahatlıkla aştığını" söylüyor.

Xbox Adaptive Controller: Microsoft'tan engellilere kontrolcü

Xbox Adaptive Controller, üzerinde birkaç düğme ve büyük yastıkları bulunan büyük beyaz bir ana üniteye sahip. Dokunmatik yüzeyi ile kontrol edilebilen bir ürün. Ancak arkasında ve yanında bulunan bir çok ekstra giriş portu ile ek kontrolleri sağlayabiliyor. Bunu en iyi şekilde aşağıdaki videoda anlatmışlar.

"Herkes için oyun" sloganı ile yola çıkan Microsoft'un Xbox Adaptive Controller'ü, 100 USD fiyat etiketi ile çıkacak. Tam tarih verilmese de "Bu yıldan sonra" denilerek, önümüzdeki sene çıkacağının sinyali de verilmiş oldu.

Ürün hakkında detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 30.03.2023 18:08
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.01.2022 20:38
Çok güzel, çok faydalı bir şey. Ama şimdiden söyleyeyim, rekabetçi oyunlarda aşırı goygoy malzemesi görür bu. Birbirine otistik demek yerine bundan mı kullanıyorsun özürlü falan diyip dalga geçilir, espri konusu olur. Engelli kişiler bu tür tepkilere şimdiden alışmalı, bunu beklemeliler.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2018 19:56
Microsoft seni can-ı gönülden tebrik ediyorum. Çok takdirimi kazandın mükemmel bi şey bu yaptığın
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2018 10:14
Ben bile alıp oynarım.
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2018 17:18
Niye öyle dedin mübarek? Gamepad bize yetmiyor mu
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2018 15:01
Tebrik ediyorum çok hoş bir girişim umarım bu özeni çıkaracakları oyunlara da gösterirler
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2018 10:00
Mükemmel bir şey gerçekten. Bravo Microsoft'a
Kalan Karakter : 300 Gönder
Xbox Adaptive Controller: Microsoft'tan engellilere kontrolcü

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×