Xbox Series S tek başına PlayStation'ı satışlarda geçti

Atıf Doğan Özcan
Atıf Doğan Özcan 20.05.2022 - 01:15
Dünya genelinde konsol satışları açıklanırken, bölgeler arasındaki satışlar iyice kızışmaya başladı. Xbox ilk defa rakibini kendi hakimiyet bölgesinde devirdi.

Her alanda birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışan konsol devleri, gerek içerik gerekse satış konusunda yarışmaya ve işleri kızıştırmaya devam ediyor. Dünya genelinde satışlar sürekli olarak güncellenirken bölgesel satışlarda hakimiyet bazı noktalarda el değiştirmeye başladı.

Xbox satışları PlayStation’ı geçti

Asya bölgesinde bir türlü istediği satış rakamlarına ulaşamayan Xbox, nihayetinde bu kötü kaderini kırmışa benziyor. Karşısındaki rakiplerin Asya kökenli olmaları Xbox’ı bu bölgeden uzak tutuyordu sürekli. Ama son dönemde artan satışlar ile bölgede hakimiyet için gelişme kaydediyorlar.

Bu hakimiyetin el değiştirmesinde çok çeşitli etmenler gösterilse de en çok dikkat çekenler, rakiplerinin bazı noktalarda tedarik sorunu yaşıyor olması ve tabi ki Game Pass faktörü. Game Pass, hem çok uygun hem de bünyesinde çok fazla güncel oyunu barındırıyor olması çoğu kullanıcının Xbox Series tercih etmesinin sebeplerinden biri.

Microsoft'un geçtiğimiz aylarda Activision Blizzard'ı satın almasının ardından konsol savaşları bambaşka bir boyuta ulaştı. Çünkü bu satın alımdan sonra Blizzard'ın Game Pass'e geçeceği ve artık Call of Duty serisinin PlayStation'larda oynanamayacağı söylentisi bile Blizzard hayranlarının bir anda taraf değiştirmesine neden olmuştu.

Famitsu'nun paylaştığı satış verilerine göre Xbox Series S, geçen hafta Japonya'da PS5'i geride bıraktı. Üstelik aradaki fark az buz değil neredeyse üçe katlanmış durumda. Xbox Series S tek başına 6.120, PS5 ve PS5 dijital sürümü 2.693 adet sattı. Belirli dönemlerde Xbox satışlarda öne geçmiş olsada 8 yılın ardından ilk defa böylesine büyük bir satış farkı ile boy gösterdi. Xbox Series konsolların performans dostu olması bazı noktalarda tedarik sorunu yaşayan rakibine ciddi fark atmasına neden oldu diyebiliriz.

Yorumlar 23
MK Okuru
MK Okuru 1.07.2022 11:18
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.05.2022 10:16
Xbox eklemek isteyen varsa GİN#5472
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.05.2022 14:36
Xbox da doğru düzgün türk community bile yok geçse ne olır beraber oynuycağın adam olmadıktan sonra boş bi konsol direk satıcam s yi.
MK Okuru
MK Okuru 30.05.2022 14:01
Grup bulmak kolay. 10 sene önce eklediğim biri aracılığıyla bir sürü arkadaşım oldu. Bir yerden başlasan yeter.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2022 14:30
Bana göre xbox ın en ama en guzel özelliği 2k desteği... Ps tarafı ilerde bir güncelleme ile bunu yaparsa ex sebebi ile geçiş yapabilirim. Bu şartlarda asla...
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2022 21:21
Haber başlığı x geçti diyor ama icinde s diyor hangisi doğru
MK Okuru
MK Okuru 25.05.2022 09:07
Başlıkta da sadece xbox geçti diyor :) x veya s demiyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
Xbox, PlayStation'ı geçti

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×