1/6

XBox360

XBox360

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Microsoft'un yeni oyuncağı sahnede

Teknoloji sektöründen az çok haberi olan herkesin ismini çok iyi bildiği Microsoft, ulaşabildiği hemen her alanda en büyük olmak için yola çıkan bir firmadır. Uzun zaman önce sadece yazılım sektöründe faaliyet gösteren ve zamanla dünya’da bir nevi tekel haline gelen işletim sistemleri ile isim hakkı en pahalı firmalar arasında yer almıştır. Microsoft işletim sistemleri ve ek programlarla ilerlettiği ismini, donanımsal aletlerde de sürdürmeyi planlayınca pek çok şey değişti. Günümüzde bir bilgisayarın işletim sistemini, ofis ihtiyacını karşılayan ek programlarını, arkaplanda çalışan bilgisayarı koruyucu programları ve pek çok multimedya programını üreten Microsoft, klavyemizi, mouse’umuzu da üretmeye başladıktan sonra son aşamaya geldi ve oyun konsolları konusuna eğildi.

XBox360
Microsoft’un ilk deneyimi olan Xbox konsolu piyasaya çıkarken pek çok süpekülasyon da beraberinde yayıldı. Kimilerine göre Sony PlayStation 2’nin ezici bir üstünlüğü vardı, kimine göre ise sistem olarak daha iyi konunmda olan Xbox piyasayı adeta savuracaktı. Günün teknolojisinin yavaş yavaş gerisinde kalmaya başlayan Playstation 2, PC’nin çılgınca ilerleyen grafik kartı teknolojileri yanında artık görsel güzelliğini yitirmeye başlamıştı. Kendine has son derece başarılı oyunları olmasına rağmen insanlara artık çok uzun gelmeye başlayan yükleme süreleri ve kimi oyunlarda yaşanan yavaşlıklar ibreleri PC’ye doğru çevirmeye başlamıştı. İşte tam böyle bir zamanda dönemin PC’leri ile hemen hemen aynı sistem özelliklerine sahip Xbox piyasaya çıktı ve PC’lerini sürekli yükseltmekten bıkan oyunculara bir alternatif oldu.

Konsolu iyi yapan oyunlarıdır

Bir oyun konsolu piyasaya çıktığında gerçek değerini teknik veriler değil, oyunların çeşitliliği ve güzelliği gösterir. Xbox konsolu da piyasaya ilk çıktığında onu alınabilir kılan en önemli oyun elbette HALO idi. Dönemin PC’lerini zorlayacak sistem gereksinimine sahip olan bir oyun, Xbox’ın kendine özgü mimarisi sayesinde ekranlarımızda akıcı bir şekilde oynanıyordu. Xbox adına ilk çıkan oyunlar son derece güzel olurken, baş rakibi olan Playstation 2’den gerçektenden de daha iyi görünüyordu. Fakat ortada bir sorun vardı. Xbox, rakibine karşı bu denli yüksek sistem özelliklerine ve görsel yönden pek çok artıları olmasına rağmen beklenen satışı gösterememişti.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×