XIII

Devran Yardım
Devran Yardım 3.06.2010 - 12:31
Tüm yeni nesil konsollar ve PC için çok farklı bir FPS oyunu geliyor.

Çıkış Tarihi: Ekim 2003

Şu anda piyasada birbirine benzeyen o kadar çok FPS oyunu var ki, artık farklı bir şeylerin denenmesinin zamanı gelmişti. Sonunda UbiSoft tarafından XIII adında çizgi roman tarzı grafiklere sahip ilginç bir FPS hazırlanıyor. Daha önce çizgi roman tarzı grafiklere sahip bir FPS oyunu yapılmadı sanırım, şu anda yapılmasıda çok zor, nedeni ise çizgi film tarzı grafiklerin oyun ortamına uygulanmasının zor olması. Oyunun çıkış tarihi sırf bu yüzden bir defa ertelendi. Tabi UbiSoft gibi büyük bir firma bu sorunun üstesinden kolayca gelecek ve FPS oyunlarına farklı bir bakış açısı getirecek bir oyun yaratacaktır.

Alaca karanlık kuşağı

XIII'ün konusu biraz karışık; kumsalda kendinizi nereden geldiğini bilmediğiniz kasa benzeri bir şeyle uyanırken buluyorsunuz, kolunuzda da roma rakamıyla XIII motifli bir dövme var, tüm bunların yanında kafanız oldukça karışık ve hafızanız da pek yerinde değil. Daha sonra tam olarak bilmediğiniz ve hatırlamadığınız bir bankaya doğru gidiyorsunuz ve emin olun sizi orada bol bol aksiyon bekliyor.

Bilindik FPS oyunlarının oynanışına sahip olan XIII, bunun yanında bazı ek özellikler ve kendine has bir çizgi roman havasına da sahip. Oyunun kaplama ve modellemelerinin ekranda bir çizgi roman esintisi yaratması bir yana, XIII’ün macera ve hikaye tarzı, oyuncuya oyun oynamanın yanında sanki bir çizgi roman okuyormuş hissi de veriyor. En basitinden bir patlama sonrası çizgi roman kutucuklarında BAOOMM yazması ya da vurulan bir adamdan UURGHH yazılı baloncukları çıkması buna örnek olarak gösterilebilir. 

Bunun dışında oyunun sesleri çizgi roman atmosferiyle gerçekten çok uyumlu olmuş, aksiyon elementleri ise insanın üzerine hücum ediyormuş izlenimi veriyor. Ayrıca oyun boyunca tahribatlar sonucu kırılan cam parçacıkları, tuğla ve çeşitli döküntüler gibi çevresel objeleri düşmanlarımıza karşı kullanabileceğiz.

Ve tabi ki FPS oyunlarının vazgeçilmezleri silahlar da oyunda önemli bir tutuyor, şu an da bilindiği kadarıyla oyunda Uzi, çeşitli tabanca, sniper tüfeği, Amerikan ve Rus otomatik silahları, bazuka, roket atar, bir adet M60, bir de bıçak bulunuyor. 

Görevler sırasında gizlilikte önemli bir yer tutuyor, bunun yanında öldürdüğünüz düşmanlarınızı saklamalısınız. Aksi takdirde oradan geçen bir düşman cesedi görüp alarma basabiliyor, daha kötüsü takviye güçlerle peşinize takılabiliyor. 

Tüm yeni nesil konsolların yanında PC içinde çıkarılması düşünülen oyun her platformun kendi desteğine göre çeşitli Multiplayer modları da içeriyor olacak. Eğer Ubisoft söylediklerini yapabilirse XIII yenilikçi senaryo yapısı ve rakiplerinden farklı tarzıyla 2003’ün Ekim ayında çıktığı zaman herkesin beğenisini kazanabilir.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.06.2022 08:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
XIII

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×