1/7

Yeni başlayanlar için COD rehberi

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Yeni başladınız ve başarılı olmak istiyorsunuz. Bunun yolu oyunu iyi tanımaktan geçiyor.
Şüphesiz başlanılan her işin ileride ulaşılacağı boyutun ne olacağının tahmin edilmesinin zor olduğu gibi CALL OF DUTY'nin de çıkışı ardından bu kadar büyük başarılar elde edeceği ve tüm zamanların en iyi ww2'si olacağını kolay kolay kimse tahmin edemezdi herhalde. Ta ki oyun kendini ilk gösterdiği ana kadar. Activision olağan yaptığı bir basın açıklamasında duyurmuştu Call of duty'yi. Ama tek olarak değil. Bahsederken oyun ile ilgili : "YENİ AKSİYON SERİMİZ" ibaresini de kullanmışlardı. İşte o andan itibaren oyunun başarılı olacağına ve seri olarak devam edeceğine inanmışlardı belli ki ve inançları da boşa çıkmadı. Ellerinin altındaki ekip tecrübeliydi ve Ea'dan ayrılıp Infinity ward adı altında toplandıklarında tamamen yeni bir yapım ve öncekilerden daha iyi bir iş için uğraştılar. Başardılar. Oyunun credit kısmının sonlarında şöyle bir ibare var : "ARTIK KÖTÜ OYUNLAR YAPMIYORUZ." Bu, Infinity ward'ın yaptığı işin kalitesini ve ona güvenenlerin haklı olduğunu gösteriyordu.

İLK OYUN, İLK BAŞLANGIÇ

Adı: CALL OF DUTY
Yapımcı: INFINITY WARD
Yayıncı: ACTIVISION
Tür: WW2 - FPS
Çıkış : 2003 KASIM
Platform : PC

Bugünlerde artık karşılaştırılmayan, rakibi yok denilen ve karşılaştırmaktan nefret ettiğim bir oyun ile Call of duty şüphesiz ilk çıktığı anda eksiler, artılar anlamında mutlaka karşılaştırılacaktı ve karşılaştırıldı da ve görüldü ki her yönden artık rakipsiz bir oyun vardı artık. Bu da demektir ki Cod çıkana kadar onun gibi bir oyun yoktu . O, gelişiyle birlikte çoktan onun olan zirvedeki tahtına kuruldu ve halen daha orada oturuyor. Onu kaldıracak oyunda halen yok ve olmayacak ta. Çünkü Infinity ward denen sihirbaz'ın sihirli dokunuşları var olduğu sürece Call of duty hep zirvede olacak.

Oyunumuzdaki fark edilmeyecek derecede açık olan farklılıklardan ve yeniliklerden bahsedelim şimdi :

1 - Takım oyunu: Tabi ki bu ww2 fps tarihine Cod ile gelen belkide en önemli yeniliklerden biri. Bir kişiden fazla olmak hem gerçekçiliği arttırıyor, hem tek başına koca bir orduya kafa tutma gibi bir saçmalığı ortadan kaldırıyor hem de atmosfere heyecan katan bir unsur.

2 - Çok uluslu oyun: Call of duty, farkın kaliteyle buluştuğu bu kategoride ki ilk oyun. Oyunda Amerikan, Rus ve İngiliz olmak üzere üç farklı bayrak altında çarpışıyoruz. Böylece savaşın her tarafında, farklı insanların gözünden daha da heyecanlı mücadelelerde bulunabildik.

3- Diyaloglar: Bugüne kadar hiçbir savaş oyununda olmayan böyle etkili, karakterlerin duygularını ifade eden, heyecan ve korkuya göre değişen diyaloglar ve bağırışların olması oyunun en büyük artılarından biriydi. Bu oyun sayesinde bazı insanlarda Almanca sevgisi doğmuş olabilir ve benim gibi : "AHTUNG, GRENADE" gibi kelimelerin müptelası olmuş olabilirsiniz :

Bütün bu özellikler başta diğer Call of duty oyunları olmak üzere bir çok oyunda da kullanılmaya başladı. Ama bunların başlatıcısı Call of duty idi. Dediğim gibi. "BİR TÜRÜN BAŞATICISI DEĞİL AMA DEVRİMCİ KİMLİĞİ CALL OF DUTY."