Yeni Nesil Amiga: AmigaOne Türkiye'de

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Yeni Nesil Amiga : AmigaOne Türkiye'de
Amiga'cıların 7 yıllık rüyası nihayet gerçek oldu ve Amiga CD32'den beri ilk yeni Amiga donanımı AmigaOne sonunda piyasaya çıktı.

Amerikan MAI (http://www.mai.com), İngiliz Eyetech (http://www.eyetech.co.uk) firmalarının ortaklığı ile tavyan'da üretilen AmigaOne G3-SE anakartı piyasaya sürüldü. Bu anakartlardan iki adedi de geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye ithal edildi.

AmigaOne anakartı standart ATX boyutlarında ve tümleşik IBM G3 600 Mhz PowerPC işlemcisi ile geliyor. Şu anda anakart ve G3 işlemcili modelin satış fiyatı 500 USD. Anakartın tam özellikleri şöyle ;

ATX MOTHERBOARD
IBM G3 600 MHZ CPU
1 AGP 2x SLOT
4 PCI SLOT
2x USB (+2 USB ON HEADERS)
VIA 686B, ARTICIA S CHIPSET
3COM ETHERNET CHIP
VIA On Board Modem / Sound AC97
2x UDMA 133 EIDE
1.44 FLOPPY

Eski Amiga'ların tersine bu Amiga modeli sadece anakart ve CPU olarak satın alınabiliyor ve istenilen AGP ve PCI kartlarla kullanıcılar tarafından geliştirilebiliyor.

Şu anda Amiga Inc ve Hyperion firmaları AmigaOne üzerinde çalışacak AmigaOS 4.0 işletim sistemi üzerinde çalışıyor ve bu yeni AmigaOS işletim sisteminin beta-test'i Türkiye'den 2 Amiga'cının da yer aldığı geniş bir takım ile devam ediyor. AmigaOS 4.0 işletim sisteminde ATI, Matrox, Voodoo ve Permedia3 gibi grafik kartları ve SoundBlaster ses kartları için gerekli sürücüler hazır olacak.

Türkiye'ye ithal edilen anakartın dijital fotograflarını en köklü Amiga destek sitelerinden Amigart'ın AmigaOne bölümünde bulabilrsiniz. (http://www.amigart.com/amigaone)

AmigaOne'nın G3/G4 işlemcilere uygun upgrade edilebilir soketli modeli AmigaOne XE ise Ocak 2003'te piyasaya sürülecek.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.08.2021 15:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
Yeni Nesil Amiga: AmigaOne Türkiye'de

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×