1/4

Yeni nesil konsollar gerçekten yeni nesil mi?

Emre Günen
Emre Günen 12.10.2014 - 15:59
Konsol mu, PC mi tartışmasına farklı açıdan bakış
Daha PlayStation 4 oyunlarına yeni yeni adapte olmaya başlamışken, Xbox One ülkemize henüz giriş yapmışken, konsolların gücünü gösterecek asıl oyunların dedikoduları kulaktan kulağa şimdi yayılmaya başlamışken, konsollara çıkan oyunların düşük çözünürlük haberleri kafalarımızı karıştırmaya yetiyor. Şu an için teknolojinin en üst düzey konsolları olan Xbox One ve PlayStation 4 için üretilen oyunların, “1080p olacak mı, yoksa olmayacak mı?” sorusunun soruluyor olması bile tartışmanın başlaması için yeterli bir sebep.

Hal böyle olunca, hepimizin kafasında deli sorular dönüp dolaşıyor: Sözü her geçtiğinde ‘yeni nesil’ diye tanıttığımız ve an itibarıyla başımızın üstünde tuttuğumuz yeni nesil konsollar, acaba gerçekten de ‘yeni nesil’ mi?

Doktordan, temiz, Full + Full HD televizyon


Hemen herkesin evinde öyle ya da böyle bir Full HD televizyon var. Ülkemizdeki televizyon kanalları gecikmeli de olsa Full HD kalitesinde yayın da yapmaya başlayınca artık hepimiz için 1920x1080 standart hale geldi. PC kullanıcılarını zaten saymaya gerek yok. PC’ler için 1080p çözünürlüğü yılar evvelinden beri standart oldu. Peki ya herkes için artık standart olan bir çözünürlüğün, yeni nesil konsollara çıkacak bir oyunda desteklenip desteklenmeyeceği ihtimali nasıl olur da konuşulabiliyor? Yapımcılar, ‘daha akıcı’ olması için geliştirmekte oldukları oyunları nasıl oluyor da 1080p’nin altına çekmeyi planlıyorlar? Nerede kaldı sizin ‘yeni nesil’ anlayışınız?

Gelin şu konsolların donanımlarına bir göz atalım.

Yeni nesil konsollar gerçekten yeni nesil mi?
PlayStation 4 sistem özellikleri:

- 8 çekirdekli AMD Jaguar işlemci
- Düşük güç tüketimli ikinci işlemci (arka plan uygulamaları için)
- 8 GB GDDR5 RAM
- 256 MB DDR3 RAM (arka plan uygulamaları için)
- AMD Tarafından geliştirilmiş Radeon grafik işlemcisi (1.84 TFLOPS)

Yeni nesil konsollar gerçekten yeni nesil mi?

Xbox One sistem özellikleri:


- 1.75 GHz AMD 8 çekirdekli işlemci
- 8 GB GDDR3 RAM (Oyunlar en fazla 5 GB kullanabiliyor)
- AMD Tarafından geliştirilmiş Radeon grafik işlemcisi (1.31 TFLOPS)

Burada iki konsolun teknik detaylarına ve aralarındaki kıyasa girmeyeceğim. Hangi konsolun daha iyi veya daha güçlü olduğu konumuz değil bizim konumuz, konsollar böyle bir donanım ile nasıl oluyor da bazı oyunları standart olarak 1080p ve 60fps hızında oynatamıyorlar?
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×