1/8

Yeni Nesil MMORPG Oyunlar Rehberi

Başar Özcan 3.06.2010 - 12:31
Devasa online oyunlara meraklıysanız veya yeni başlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Ülkemizdeki ADSL kullanımı yaygınlaştı ve artık çoğu kişinin evinde geniş ağlı bağlantı bulunmakta. Dolayısıyla daha çok zaman ayırabileceğimiz oyunları gözden geçirmenin zamanı geldi. Bu yazıda; pek çok popüler Devasa Online Oyunlarını bulacak, ayrıca eski göz ağrılarımızdan birkaçı ile de karşılaşacaksınız. Şimdi kemerlerinizi bağlayın ve bu oyun alemleri arasında yolculuğa başlayalım.

World of Warcraft

Yaklaşık bir ay önce Amerika’da piyasaya çıkan WoW, daha piyasaya çıktığı ilk günden en çok oynanan oyun unvanını aldı. Avrupa sunucuları henüz açılmadığı için birçok Avrupalı oyuncu da sırada bekliyor. Şu anda Amerika asıllı bir kredi kartına sahipseniz; oyuna başlayabilirsiniz.

WoW dünyasına girdiğimizde hemen bir şey fark ediyoruz; grafikler karikatürize bir çizim içinde, ama bu görsel öğeler şahane bir ortam yaratıyor. Çevre gözünüze çok sıcak görünüyor ve hemen oyuna ısınıp bağımlısı oluveriyorsunuz. Oyundaki zaman kavramı çok iyi dengelenmiş. Şehirler arasındaki mesafeler uzun, ama kısa sürede kat edilebilir türden yapılmış. O süre içinde bile gezdiğiniz mekanların güzelliğinden kendinizi ve dolayısıyla aldığınız görevi unutup doğayı seyre dalıyorsunuz.

Konu olarak Warcraft 1’den de önceki olaylar ve Alliance ile Horde’nin düşmanlığına sebep olan olaylar inceleniyor. Teknik olarak iyi ya da kötü taraf yok. Çünkü iki tarafında kendince haklı olduğu bir nokta var ve onu için savaşıyorlar.

WoW’da birçok oyundan sentezlemeler yapılmış ve hepsini inceleyerek ortaya en iyi ve en sorunsuzunu çıkarmaya çalışmışlar, nitekim becermişler de. Tüm karakterler arasındaki dengeleri kurmuş herkesin oyunda tam zevk alması için gerekli sabitlemeleri ve dengelemeleri yapmışlar. Her karakter için özel görevler açılmış. 9 farklı sınıf yapmışlar ve bu sınıflar genelde diğer oyunlardan aşina olduğunuz karakterler. Bu karakterlerden bazıları belirli ırklarda seçilebiliyor. Druid, Haunter, Mage, Paladin, Priest, Rogue, Shaman ve Warlock bu karakter sınıfını oluşturuyor.

Wow’da iki farklı server türü var. Bunlar PvP olan ve PvP olmayan olarak ayrılıyor. PvP olmayanda oyuncular karşılıklı hiçbir şekilde savaşamıyor. Ama PvP olanda da her yerde her zamanda PvP yok. Yeşil bölge olarak adlandırılan bölgelerde PvP yasak ve yapılmıyor. Sarı bölgelerde ise PvP de ise ancak düşmanınız olarak görünüyorsa saldırabilirsiniz Yoksa arkadaşlar arasında düşmanlık olmadan PvP de yapılamıyor. Öldüğünüzde ise para veya experiment kaybı olmuyor, ayrıca diğer karakterler de cesedinizi yağmalayamıyor. Sadece tek eksisi üzerinizdeki zırh, silah, miğfer vb. envanterler hasar alıyor. Öldüğünüzde en son kayıt yaptırdığınız şehrin mezarına ışınlanıyorsunuz ve ruhunuzun nerede ortaya çıkacağını gösteren Heartstone kullanarak bulabilirsiniz. Böylece ceset kaybı yaşanmıyor.

Sonuç olarak WoW şu andaki en popüler Online oyunlardan biri. Avrupa sunucusu açılınca daha da iyi olacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yeni Nesil MMORPG Oyunlar Rehberi
Fiyat: 50$

1 Aylık: 14,99 $

3 Aylık: 41,97 $ (13.99*3)

6 Aylık: 77,94 $ (12.99*6)

Site : https://www.worldofwarcraft.com