Yeni yasaya göre RTÜK, internete de el atabilecek

Yeni yasaya göre RTÜK, internete de el atabilecek

Furkan Güler
Furkan Güler 5.02.2018 - 12:35
Kedicikler yüzünden internete için bir sansür daha yolda gibi gözüküyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geride bıraktığımız günlerde gönderilen torba yasa tasarısında internet kullanıcılarını ilgilendiren ilginç bir detay ortaya çıktı. Ortaya çıkan detayda, RTÜK’e "internetten yapılan yayınlar" için de lisan verme ve iptal etme yetkisinin tanındığı belirtiliyor. Yani eğer yasa onaylanırsa, RTÜK internette dolaşan videolara da el atacak. Tıpkı TV'lerde olduğu gibi internet videoları da "uygunsuz içerik" halinde değerlendirilip engellenebilecek.

İnternet sansürü yeniden gündeme gelmiş durumda

Söylentilere göre bu yasanın, Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar'ın, internette yaptığı yayınlar yüzünden ortaya atılmış. Diğer bir yandan konuya ilişkin CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, "A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir." açıklamasında bulundu. Meclis'e gönderilen Torba Kanun'un 73. maddesinde, lisanslı yayın kuruluşlarının internet sitelerinin yayın yapabilmek için RTÜK'ten ayrıca lisans almak zorunda kalacağı ve lisans alamayan ya da iptal edilen kuruluşların, sulh ceza hâkimliği tarafından engellenebilmesi yazıyor.

Bu yasanın Twitch.tv veya YouTube gibi mecraları etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil. O yüzden eğer yasa kabul edilirse yine kendi başımıza sansürün bir çaresine bakmak zorundayız.

Yorumlar 27
MK Okuru
MK Okuru 20.01.2021 07:35
Kalan Karakter : 300 Gönder
Anonim!
Anonim! 12.02.2018 02:41
hala şuna adnan hoca diyorsunuz ya en çok buna uyuz oluyorum yapma üstadım!
Kalan Karakter : 300 Gönder
kahvebitti
kahvebitti 6.02.2018 23:44
Sansürle yasakla var olan bir gerçegi yok edemezsin.. İnsanları bilinçlendirmek daha dogru bir iş olur
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.02.2018 12:50
peki ne yapcak belgesel mi yayınlıycaz kanalda :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 5.02.2018 14:18
Oğlu ve kızı olup da internete sansür olmasın diyen özgürlükçü anne baba varsa bi adım öne çıksın hele endamınızı görelim :)
MK Okuru
MK Okuru 6.02.2018 11:22
Merak etme o çocuk dediklerin senden iyi biliyor o sansürü kırmayı hadi şimdi kapıyı arkadan kapat endamını görelim
MK Okuru
MK Okuru 6.02.2018 10:30
Sen istediğin kadar bilinçi ol 7/24 çocuğunun yanında değilsin onu herşeyden koruyamazsın. Oyun oynamaya, konuşmaya başladığı zaman kendi sosyal çevresini oluşturmaya başlayacak. Kimden ne şekilde etkilenecek bilemezsin.
MK Okuru
MK Okuru 5.02.2018 23:24
Şahsen ben çocuğumun yaşına uygun içerikleri, neyi izlemesi veya izlememesi gerektiğini, yani, ona neyi izletip neyi izletmemem gerektiğini çok iyi biliyorum. Bu nedenle de sansüre karşıyım. İçerik uygunsuz olabilir fakat bıraksınlar bu değerlendirmeyi kendim yapayım ve ona göre hareket edeyim.
MK Okuru
MK Okuru 5.02.2018 22:19
Sonuna kadar özgürlük ! sansüre hayır !
Grandmasterman
Grandmasterman 5.02.2018 21:53
Oğlu ya da kızı olup sansür olmasın diyen özgürlükçü insan oğlunun ya da kızının yaşına göre ona özgür internete erişim verip vermeyeceğini bilirse, kısaca bilinçli ebeveyn olursa özgür internet için endama gerek var mı? Bunu düşünemediğine göre sende endama gerek varmış.
MK Okuru
MK Okuru 5.02.2018 18:57
anne baba isen sansür isteyeceğine çocuğunu bilinçlendir. yoksa o her türlü haşır neşir olur senin endişe ettiğin tarz içerikle.

twitch ise pek etkilenir gibi görünmüyor. isteyen açıp yayın yapabilirken kime ne yasak koyacaksın...
MK Okuru
MK Okuru 5.02.2018 16:49
Ben. Özgürlükçü değilim yasaklar elbette olmalı ama mantıklı olmalı. Sansür ile hiçbir şeyin önüne geçemezsiniz. Kaliteli bir eğitim verilmeli çocuklara. Şimdi daha önceden yasaklanan yayınlara erişmek isteyen ulaşamıyor mu? Sigara,içki vb. de yasak ama gençler içiyor değil mi? Tek çare iyi eğitim
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 6.02.2018 01:32
Yavaş yavaş ülkeyi terk etme düsünceleri geliyor aklıma
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×