Yeni yılda oyun fiyatlarına zam gelebilir

Yeni yılda oyun fiyatlarına zam gelebilir

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 26.12.2017 - 11:48
Yeni tasarı sonrasında oyun fiyatları dahil birçok şeye zam gelebilir

Elektronik ortamda, yani internet ortamında yapılan işler için son dönemlerde devletimizin atmış olduğu bazı adımlar mevcut. Nitekim bunun örneklerini daha önce Booking ve Google gibi şirketler hakkında alınan kararlar ile gördük. İşte bu gibi şirketler başta olmak üzere ülkemizde faliyet gösteren, gelir elde eden, merkezi ya da ofisi Türkiye'de olmayan şirketler için KDV mükellefiyetinin getirileceği açıklandı.

Yeni yılda oyun fiyatları artabilir

Bu bağlamda Maliye Bakanlığı'ndan yapılan değişiklik ile ilgili açıklamalara baktığımızda şu ifade dikkatimizi çekiyor; "28/11/2017 tarihli ve 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 41 inci maddesiyle 3065 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin (1) numaralı fıkrasında yapılan değişiklik ile Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından katma değer vergisi mükellefi olmayan gerçek kişilere elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin katma değer vergisinin, bu hizmeti sunanlar tarafından beyan edilip ödeneceği, Maliye Bakanlığının elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kapsamı ile uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemeye etkili olduğu hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, Türkiye’de ikametgâhı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından KDV mükellefi olmayan gerçek kişilere bir bedel karşılığında elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin KDV’nin beyanı ve ödemesi bu bölümde yer alan usul ve esaslara tabidir."

Yeni yılda oyun fiyatlarına zam gelebilir

Tabi bu açıklamanın yanı sıra yayınlanan tebligatta bilgi verme zorunluluğu, elektronik hizmet sunucularının KDV mükellefiyeti, internet üzerinden sunulan hizmetler ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi kapsamında birçok açıklamaya da yer verilmiş. Tüm bu açıklamalara baktığımızda ise başta da belirtildiği gibi ülkemizde bulunmayan ama burada iş yapan, hizmet veren firmaların bu kapsama alınacağını söyleyebiliriz.

Bu bağlamda Booking, Facebook ve Google gibi şirketlerin yanı sıra ülkemizde ofisi bulunmayan ve dijital olarak oyun satan birçok firma da bulunuyor. Muhtemelen yapılacak olan bu kanun değişikliğinden sonra bu tarz firmaların hepsi bu bağlamda değerlendirilecek ve KDV mükellefi sayılacaklar. Kısacası yapılan tüm bu değişiklikler sonrasında alınacak olan KDV ücretleri oyunlara da yansıyabilir.

Yorumlar 38
MK Okuru
MK Okuru 5.12.2020 14:15
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.01.2018 18:36
BU kadar iğrenç, soyguncu bir ülke olamaz ya.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.01.2018 12:55
haber uçurulmuştu ne oldu kazan ilk beşe girmiş çabuk buradanda uçurun :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 26.12.2017 17:19
Millet anlamiyor anca uyduruyor.Oyunlar mesela 10$ ise o sirket o ulkeye 1$ vergi oduyor.Yani biz oyunu aldikmi o ulkeye gidiyor.Bu yasa ile o vergi payi ulkeye gelecek.
MK Okuru
MK Okuru 29.12.2017 14:00
Devir dijital devridir ve artık bulunduğu ülkeye vergi öder devri geçerli değildir. Bir şirket hizmet verdiği ülkeye vergisini öder. Eğer o şirketin bağlı olduğu ülke ile özel bir anlaşması var ise o anlaşma üzerinden işler yürür.
MK Okuru
MK Okuru 27.12.2017 14:41
Arkadasim sence kazandigi 10 dolarin 1 dolarini devlete oderse bu parayi alicidan almaz mi. Yani sonucta bu vergi saticidan degil alicidan cikacak.
MK Okuru
MK Okuru 27.12.2017 02:51
Asıl sen ne uyduruyorsun? Vergi olsa taxes yazar vergi yazar, KDV mi yazar? Şirket zaten ofislerinin bulunduğu ülkeye vergi öder. Steam veya herhangi diğer bir platform, yayıncı, bunu neden bizzat bize bildirme gereği duysun? O KDV'nin anlamı, bak bu şirket bulunduğu ülkeye bu kadar vergi ödüyor mu?
Kalan Karakter : 300 Gönder
Genesis79
Genesis79 27.12.2017 23:07
Tr psn kullanmayız bizde ne yapalım :) neresi bütçemize uyarsa deriz bizde kendi çözüm yolumuzu ararız :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.12.2017 20:39
ehonomi çoh eyi
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×