Yetisports Arctic Adventure

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Yeti ile yine yeni yeniden!
Platformlar PC
Yetisports Arctic Adventure
  • Yapımcı - Yayıncı JoWooD Productions - JoWooD Productions
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 64
Artılar Eğlenceli oyun yapısı ve kontrollerdeki basitlik.
Eksiler Grafikler ve sesler zayıf. Uzun süre oynanacak kadar bir oynama süresi vaadetmiyor. Hatta kısa süre sonra sıkmaya başlıyor.
Düşünüyorumda çocukluğumda oynamaktan keyif aldığım oyunlar ne denli farklıydı. Hiç unutmam Prehistorik 2 adında bir platform oyunum vardı. Taş devrinde birbirinden ilginç yaratıklara, elimizde tuttuğumuz kalın sopayla karşılık veriyorduk. Tabi bir platform oyununun vazgeçilmeyecek öğeleri olan atlamalar zıplamalarda cabası... Bu rutin oyun beni öylesine kendine bağlamıştı ki, bitirene kadar başından kalkmak bilmiyordum. Hatta bazen bitirmeme karşın yeniden başlayıp, bir tur daha yapıyordum. Peki bu rutin oyunun nesi eğlenceliydi?

Yetisports ismi muhakkak bir yerlerden kulağınıza gelmiştir. Hatta bir çoğunuzunda Flashplayer’ine sıklıkla konuk olmuştur. Yeti isimli sevimli yaratığımız, birbirinden farklı spor oyunlarını kendine göre yeniden yorumlamıştır. Ancak Yeti tek başına değildir. Yanında ona yardımcı olacak penguenler, albatroslar vb... sevimli canlılar vardır.

JoWood firması Yetisports’u Flash oyunu olmaktan çıkarıp, 3 boyutlu bir çehreye kavuşturarak piyasaya sürdü. Yetisports Arctic Adventure ismindeki oyunumuz, genel olarak gayet basit bir yapım. İçerisinde birbirinden farklı 5 oyun bulunan Yetisports’ta, bazen penguenlere vurarak, kuralları, içerisinde bulunulan koşullara göre yeniden düzenlenmiş bezbol benzeri bir oyun oynarken, kimi zaman albatroslarla uzun yolculuklara çıkıyoruz. Ancak işin özünde az önce belirttiğim rutin bir durum söz konusu. Fakat buna karşın oyun gayet eğlenceli.

Ne kadar şirin bir oyun bu böyle

Yetisports, bilindiği üzere; “oynanılan oyunda en çok kim puan toplayacak” tarzında bir oyun. Fakat yapımcılar bunu bir yarışmadan çok, eğlenceli bir havaya bürümüşler. Worms serisindeki kadar olmasada, komik karakter animasyonları var. Örneğin Yeti ile bezbol oynadığınız bölümde, top olarak kullandığınız penguenlerle başarılı bir atış yaparsanız, penguenler durdukları yerde öne eğilerek size selam veriyorlar. Başarısız bir atışta ise karla ve buzla kaplı zemine çakılabiliyorlar. Hatta kalkıp ayakta durmakta zorluk çekenler bile oluyor. Yani anlayacağınız Yetisports gayet şirin bir oyun.

Oyunun bir başka bölümünde Yeti’yi kullanarak, tahterevallinin diğer ucundaki penguen’i kuşlara isabet ettirmeye çalışıyorsunuz. İsabet ettirdiğiniz takdirde ise bu sefer kontrol kuşlara geçiyor. Böylelikle hedefiniz taşıdığınız penguen’i parkurun sonuna kadar götürmek oluyor. Tabi yolda karşımıza çeşitli zorluklar çıktığı gibi puan kazandıracak bonuslarda var. Burada dikkat edilmesi gereken, kontrol ettiğini kuşun yorulmaması. Sağ alt köşedeki bar yavaş yavaş azalıyor. Onu doldurmak için yolda karşınıza çıkan kuş tüylerini almalısınız.

Nedir bu penguenlerin başına gelenler

Bir bölümde de Yeti, kızakla kayak yapar misali, elindeki pengueni hızla ileri fırlatıyor. Ardından penguenin kontrolü bize geçiyor. Çevredeki puanları toplamak bir yana dursun bu bölümdeki en önemli nokta zaman! İlerlerken saat şeklindeki bonusları almayı unutmayın. Aksi halde süreniz bitiyor.

Genel olarak bakıldığında eğlenceli ama bir o kadarda rutin bir oyun Yetisports. Flash versiyonu varken, yapımcı JoWooD neden bu oyunun cd versiyonunu hazırlamaya gerek duymuş bilemiyoruz. Grafiklere bakıldığında zamanın gerisinde kaldığını kolaylıkla söyleyebiliriz. Ancak ekran kartınızın son sürücüsünü yüklemediyseniz, görüntülerde epey sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca son sürücüler bu oyunda oldukça belirgin performans artışı sağlıyor. Müziklere geldiğimizde ilk başta kulağa çok eğleceli geldiklerini kabul etmek lazım. Ancak oynadıkça sıkılacağınız cinsten olduklarını da belirtmek isterim. Oynanabilirlik oyunun en önemli artısı. Çünkü Yetisports Arctic Adventure başka türlü kendini oynatamazdı.

Bütün iyi ve kötü yanlarına rağmen Yetisports bir süre de olsa sizi eğlendirmeyi başaracaktır. Ancak sonunda sıkılacağınızı ve bir daha bu oyunun yüzüne bakmayacağınızı belirtmemde yarar var. Eğer bir tanıdığınızdan hediye olarak gelmediyse, Yetisports’tan uzak durun. Aksi halde verdiğiniz paralara acıyabilirsiniz.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2024 11:30
Kalan Karakter: 300 Gönder
Yetisports Arctic Adventure
İlginizi Çekebilir