1/2

You Are Empty

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Sağda mutant, solda mutant, işimiz bayağı zor...

Bilgisayar oyunlarına en çok malzeme olan temalardan birisi , Amerika ve Rusya arasında geçen sıcak ve soğuk savaşlardır. İkisi de birbirlerini saf dışı bırakabilmek için, var güçleriyle çalışmış, oyun yapımcıları da bunu kullanmakta gecikmemişlerdir. You Are Empty, genelde bu tema üzerine kurulu bir FPS , ama kendi içerisinde dallanıp budaklanıyor. Bir kere etrafımızı tehlikeli mutantlar çevirmiş durumda, hayatta kalabilmek için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Problem şu; nedir tüm bu garipliklerin kaynağı ve bize ne oldu?

You Are Empty, 20. yüzyıl içinde, 1950’li yıllarda geçiyor fakat geçtiği evrenin, şimdiki ile bir bağlantısı yok, tamamen alternatif bir evren üzerinde geçiyor. Başta belirttiğimiz gibi, genel olarak Amerika ve Rusya arasındaki mücadele konu edilmiş, fakat herşey bununla bitmiyor. Öncelikle aralarındaki olay, nükleer bir mücadele değil. Rus bilim adamları, genetik çalışmalar yapmaktadır ve bu çalışmalarında kobay olarak insanları kullanıyorlar. Oyunlarda rastladığımız beceriksiz bilim adamları, burada da sahneye çıkıyorlar, deneyde terslikler oluşuyor ve tüm şehir bu karmaşadan etkileniyor. İnsanların çoğu ölüyor, ölmeyenler tehlikeli mutantlara dönüşerek tehlike yaratmaya başlıyorlar. İşte rolünü üstlendiğimiz kişi, sağ kalanlardan birisi, ama kendisi de mutanta dönüşmekten nasibini almıştır. 

Grafiklere dikkat...

Oyun, Moskova ve Kiev gibi tanıdık şehirlerde geçecek. Amacımız sağ kalmaktan başka birşey değil. Ama bunu yapmak için, elimizde boyumuzdan büyük silahla, bir oraya bir buraya koşturmak gibi bir lüksümüz yok. Silah kullanımı, diğer FPS oyunlarına göre daha az olacak, yapımcılar hikaye yönüne daha çok önem veriyorlar ve oynarken bir yandan da hikayeyi ilerletmemizi isteyecekler. Böylelikle, aksiyonun yanında, senaryo olayını da sindirmemizi sağlayacaklar. 

Hakkında uzun uzun konuşmak istediğim konuyu ise grafikler teşkil ediyor. Videosunu ve screenshot’larını tekrar tekrar gözden geçirdim. Gerçekten, aklınıza gelebilecek, grafikleri en sağlam olan oyunlarla kapışabilecek derecede güzel grafikleri var You Are Empty’nin. Gerçekçiliği sağlayabilmek için uğraşıldığı ortada. Yüzey kaplamalarından tutun da, çevrenin detaylandırılması ve ışık efektleri göze inanılmaz hoş geliyor. Grafik motoru olarak DS2 kullanılıyor, bu motor sayesinde saniyede 50.000 poligondan, 2 milyon poligona kadar render edilebiliyor. Fizik modellemeleri gerçekçilik kavramına uyacak bir biçimde hazırlanıyor. Grafiksel detaylara örnek vermek gerekirse, yere serpilmiş olan yaprakların duruşları, yüzeylerin tozlanması, ışığın objelerin üstüne düşüp gerçekçi gölgelemeler yaratması gerçekten çok hoş durmakta. Grafiklerin bu denli güzel olması heyecan verici, tabii öte yandan bizleri tedirgin ediyor, çünkü bu kadar sağlam grafikleri çalıştırabilmek için, bilgisayarlarımızın ekran kartlarına ne denli güvenebiliriz bilemiyorum. Ama screenshot’ları inceledikten sonra, grafikler konusunda bana hak vereceksiniz. You Are Empty’den böyle bir grafik atağı gelmesini hiç tahmin etmiyordum doğrusu.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×