Yunanistan'da bilgisayar oyuncuları hapis cezasıyla karşı karşıya

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Yunanistan'da bilgisayar oyuncuları hapis cezasıyla karşı karşıya
Her tür bilgisayar oyunu (cep telefonunda olsa dahi) bulundurmaya karşı ağır para cezası veya uzun süreli hapis cezası öngören yeni yasa Yunanistan'da yürürlüğe girdi.

Yunanistan'da turist olarak bulunan kanundan habersiz binlerce İngiliz, yanlarındaki cep telefonları veya taşınabilir video oyunları yüzünden ağır para ve hapis cezasıyla karşı karşıya. Yunan hükümeti ülke çapında her tür bilgisayar oyununu yasakladı, buna evlerdeki PC'lerde bulunan oyunların, her tür taşınabilir oyun konsolu ve cep telefonlarındaki oyunlarında dahil olduğu belirtildi.

Temmuz sonunda yürürlüğe giren 3037 numaralı yasa; her tür bilgisayar oyununun, topluma açık ve kapalı alanlarda oynanmasını kesin olarak yasaklıyor. Şimdiden  oyun oynamak veya bulundurmak suçundan insanların onbinlerce euro ceza ödediği belirtiliyor.

Internet Cafe'lerin oyun bulundurmamak şartıyla hizmetlerine devam edebileceği, ancak oyun bulundurmaları halinde Cafe sahibinin cezalandırılacağı ve işyerinin kapatılacağı da belirtildi. Bu cezanın yurtdışından gelen ziyaretçilere de aynı şekilde uygulanacağını belirten Londra Yunanistan Elçiliği Basın Ateşesi 'Bunun yasak olduğunu bildiğinize göre, bunları beraberinizde getirmemelisiniz' dedi.

Yasa kanunsuz olarak oynanan kumarı engellemek için çıkartılmıştı. Yunan gazetesi Kathimerini'ye göre; polis tarafından yakalanacak kişilerin 5000 ila 75000 euro para cezası ve 1 aydan 12 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları söz konusu.

Yasa karşısında şoke olan Yunanlı bilgisayar oyuncuları karara öfkeyle tepki verdiler. www.gameland.gr sitesinde yayımladığı online dilekçe ile tüm dünyayı bu yasayı protesto etmeye çağırdı.

Haftaya yapılacak olan duruşmada protesto düzenleneceğini belirten Reload Entertainment oyun firması çalışanı Petros Tipis, davanın kaybedilmesi durumunda Avrupa Mahkemelerine müracaat edeceklerini belirtti.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 8.12.2022 08:37
Kalan Karakter : 300 Gönder
Yunanistan'da bilgisayar oyuncuları hapis cezasıyla karşı karşıya

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×