Zen Bound

Emre Günen
Emre Günen 3.06.2010 - 12:31
Tahta ve ip ile eğlenme sanatı...
Platformlar iOS
Zen Bound
  • Yapımcı - Yayıncı Secret Exit - Secret Exit
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 80
Artılar Enteresan ve bol cisim tasarımları. Gerçekçi fizik kuralları.
Eksiler Oyun şekli hep aynı olduğu için bir süre sonra insanı sıkıyor.
Yine her zaman olduğu gibi Appstore içinde dolaşıp şöyle dişime göre bir oyun var mı diye bakınırken, yorumlarından fazlasıyla etkilendiğim Zen Bound ile karşılaştım. Yorumlar arasında "Mükemmel", "Mutlaka edinin" gibi ibareleri görünce “Hayırdır inşallah!” deyip telefona kuruverdim. Ne menem bir oyun olduğunu öğrenmek için açtım ve şöyle bir bakış attım. İlk yorumum şu oldu: "Bu ne ya?"

Tangram gibi ama değil

Nasıl tarif edeceğimi bilemiyorum. Çünkü Zen Bound çok enteresan bir oynanışa sahip. Her bölümde karşımıza birbirinden farklı hayvan şekilleri geliyor ve biz de bu şekillerin etrafını ip ile sarmaya çalışıyoruz. "Deminden beri oyun, oyun dediğin bu mü yani?" dediğiniz duyar gibiyim. Cevap veriyorum; evet, Zen Bound sadece cisimlerin etrafına ip dolamaktan ibaret.

Şimdi bu kadar basit bir temaya sahip olan oyunun neden bu kadar başarılı olduğunu merak ediyorsunuz elbette. Zen Bound’u çekici kılan da bu aslında; basitlik ve sadelik. Karşımıza her bölümde tangramı andıran 3 boyutlu şekiller geliyor. Bu sekillerin üzerinde de 2 adet çivi bulunmakta. Biri başlangıç, digeri de bitiş noktası olan bu çiviler arasında ip dolayarak şeklimizi sarıp sarmalamaya çalışıyoruz. Bölümleri geçebilmemiz için şeklin belli bir yüzdesini kaplamamız gerekiyor. İsterseniz %100’ünü kaplamak için de uğraşabilirsiniz. Elbette bunu yapabilmeniz için elinizdeki ipi çok akıllıca kullanmanız gerekiyor, çünkü kullandığınız ipin de bir sınırı var ve ne kadar az ip kullanarak bölümü tamamlarsanız o kadar yüksek puan alıyorsunuz.

Tramgram hiç degil

Kontrol kısmından biraz bahsetmekte fayda var. Karşımıza çıkan şekilleri dokunmatik ekran yardımıyla dilediğimiz gibi çeviriyoruz. Iphone'u ya da ipod'u tutuş şeklimize göre de ipin aşağı doğru salınması kontrol ediliyor. Alışmasının biraz zaman aldığını söyleyebiliriz. Baştan siz de benim gibi telefonla cebelleşip diğer yolcuların dikkatini çekebilirsiniz. Bir kez alıştıktan sonra ise cihazı hiç kıpırdatmadan sadece dokunmatik ekranla bölümleri geçmeye başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Zen Bound

Ekranda görüdğünüz cismin etrafına ip doluyorsunuz. İşte bütün oyun bundan ibaret

Bölümler ilerledikçe birbirinden ilginç şekillerle karşılaşıyoruz ve bir süre sonra öyle şekiller geliyor ki, ip dolamaya nereden başlayıp nerede tamamlayacağımızı şaşırıyoruz. Eğer ilginç bir bulmaca oyunu arıyorsanız Zen Bound iyi bir seçim olacaktır. Bu arada, oyunu oynarken telefon ile garip hareketler yapıp karşınızda oturan genç bayanların ilgisini çekeceğini düşünüyorsanız, hiçbir işe yaramadığını söylemeliyim...
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 22.05.2022 01:11
Kalan Karakter : 300 Gönder
Zen Bound

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×