Zenonia

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Gelecek, bilinmeyen çocuğun ellerinde
Platformlar iOS, iOS, iOS
Zenonia
  • Yapımcı - Yayıncı Gamevil - Gamevil
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game,Role Playing Game
Merlin Puanı 88
Artılar Şirin görseller, eğlenceli oyun yapısı, ilgi çekici hikâye
Eksiler Zelda'nın klonu gibi
Kutsal şövalyeler, yıllar önce Ejderha birliği tarafından saldırıya uğradı. Bu durum hakkında sessiz kalınamazdı ve krallığın önde gelenleri, neler yapılabileceği üzerinde toplantılar yaptı. Karar net ve kesindi; savaşmak. Çok şiddetli geçen çarpışmadan, şövalyeler zaferle çıkmak üzereydi. Ejderha birliğinin son önemli ismi de öldürülmek üzereydi ki etraf çok güçlü bir ışıkla kaplandı. Her şey normale döndüğünde ise, savaş alanında sarı saçlı küçük bir bebek belirdi. Kimilerine göre bu bir mükâfattı, kimilerine göre ise tamamıyla lanet. Kutsal şövalyelerin komutanı, bebeği aldı ve krallığa götürdü. Bu savaşçıyı babası olarak bilen bebek, artık 15 yaşına gelmişti.

İnsanlar yıllardır barış ve huzur içinde yaşamaktaydı, ama belli ki uzun sürmeyecekti. Aniden devasa bir ejderha belirdi ve savaşçıyı kaçırdı. Yıllardır beklenen planı işletme vakti gelmişti. Ejderha birliğini yöneticisi aslında ölmemiş, çocuğu kullanarak kendisini senelerce gizlemişti. Peki, şimdi ne olacak? Çocuk, şeytana mı hizmet edecekti, yoksa kaçırılan savaşçıyı geri getirerek ejder birliğini mi yok edecekti?

Bu diyarlara, kötülük yakışmaz

Yapımda Regret isimli karakteri kontrol ediyoruz. Yani savaş alanında bulunan ve büyütülen çocuğu. Zenonia’nın oldukça hoş ve şirin bir yapısı var. Zaten dikkatli bakıldığında fazlasıyla Zelda’yı da andırıyor. Yapabileceğimiz fazlasıyla ana görev ve yan görev bulunuyor. Ana görevlerle hikâyeyi devam ettirirken, yan görevlerle de kendimizi geliştiriyoruz. Taban tepeceğimiz detaylı ve görsel olarak da göze hoş gelen büyük bir haritaya sahibiz. İrili ufaklı düşmanlar bir yana yeri geliyor Hades ve Cronos’un topraklarına bile adım atıyoruz.

Zenonia

Bazı görevlerde karar verme zorunluluğumuz var. Sorulan soruya evet veya hayır olarak cevap verebiliriz. Bu durum, bizim ilerleyişimizi etkileyeceği gibi hikâyenin finaline de etki edebilir. Normal saldırılarımız dışında özel güçlerimizi devreye sokarak kapsamlı ataklar gerçekleştirebiliyor, görev bitiminde evimize gidip güzel bir uyku çekebiliyoruz.

Görseller çok şirin

Zenonia’nın çok güzel görselleri var. 16 bit renk paletinde tasarlanan oyun, her yönden şirin görünüyor. Gece - gündüz dönümü de var. Karakter diyalogları esnasında ekranda beliren simgeler ve mücadele esnasındaki enstantaneler gibi yönler çok hoş. Baktığımızda bir atari oyunundan farkı yok gibi görünüyor, ama oynadıkça kalitesini daha da iyi anlıyorsunuz. Sesleri de başarılı buldum.

Sonuç olarak Zenonia, gayet başarılı. iPhone’da karakter keserken etrafı seyredip zevk alabileceğiniz nadir oyunlardan bir tanesi. RPG oyunlarında hoşlanıyorsanız, oynamanızı kesinlikle tavsiye ederim, ama yine de bunu zorunlu kılmamak gerekli. Anlaşılabilir bir yapısının olması, her kesim oyuncu tarafından kabul görmesine olanak sağlayacaktır.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2022 19:43
Kalan Karakter : 300 Gönder
Zenonia

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×