Zip Drive: 750

-
- 3.06.2010 - 12:31
Kolay kullanımlı ve yüksek kapasiteli sürücüleri ile tanınan Iomega bu sefer şahane bir Zip Drive ile karşımıza çıktı.

Zip furyası 100mb ile başladı. Sonra 250mb ve şimdi ise 750mb a kadar çıktı. Kolay kullanımlı ve yüksek kapasiteli sürücüleri ile tanınan Iomega bu sefer şahane bir Zip Drive ile karşımıza çıktı. Bilmeyenler için Zip Drive, kendi özel mediasına kayıt yapan, kolay kullanımlı ve portatif bir sürücü serisidir. Yani bir tür dışarıdan bağlanan disket sürücü gibi birşey ama tek bir disketi yüzlerce standart 1"44 lük disket kadar veri depolayabiliyor. Kullanımının aşırı derecede kolay olmasından dolayı daha çok ev kullanıcıları tarafından kullanılan Zip Drive'ın sizin de ilginizi çekeceğinden eminim.

Bu en son çıkan 750MB'lık Zip yüksek kapasitesi ve kolaylığı ile göz kamaştırıyor. Bir önceki modelinden 3 kat daha fazla veri saklayabilmesi ve dosya transfer hızının oldukça yüksek olması onu çok daha cazip kılıyor. Satın alacağınız kutunun içinden alet, 1 adet boş disket, windows ve MacOS sürücü ve program CD'si, güç ve bağlantı kablosu çıkıyor. 

Alet diğer modellerine göre biraz daha büyük ama ağırlığı anne ve babası ile neredeyse aynı. Bilgisayara bağlanmak için USB 2.0 veriyolunu kullanıyor ama dilerseniz USB 1.1 aracılığıyla da bağlayabilirsiniz. Tabi bağladığınız porta göre data aktarım hızı da değişiyor. USB 1.1 ile bağlandığında en fazla 800kb/sn gibi bir hızla transfer yaparken, USB 2.0 da ise 7.5mb/sn hızla transfer yapabiliyor ( anlayacağınız disketin tamamını birkaç dakikada doldurabiliyorsunuz). Hatta daha çok hızlanmak istiyorsanız IEE1394 (firewire) portundanda bağlayabilirsiniz. Yanlız bunun için 50 dolarlık ekstra bir parçaya ihtiyacınız olacak. Aletin Plug-n-Play (tak-kullan) özelliği sayesinde bilgisayarınızı kapamadan tak-çıkar işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Iomega Zip 750'nin diğerlerinde olmayan bir başka özelliği ise, içinden çıkan ekstra programlar ile birlikte kullanıldığında sisteminizin yedeğini periyodik bir şekilde alması. Böylece sistem çökmeleri sizin için büyük bir sorun olmaktan çıkıyor. Ayrıca diğer Zip'lerde olmayan bir kaç tane daha yeni yazılımı mevcut. Eski Zip kullanıcılarının beğeneceği başka bir özelliği de eski 100 ve 250mb'lık zip diskleri yazıp, okuyabilmesi (100mb lık disketlere yazamıyor). Böylece daha önceden aldığınız back-up ları tekrar kullanabileceksiniz. 

Iomega Zip750 alet olarak oldukça kaliteli ama disketleri için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Tüm Zip disketlerinde olan problemler yenisinde de olunca alet büyük ölçüde puan kaybediyor. Disketler serin bir yerde tutulmazsa anında okunmaz hale geliyor ve tüm verileriniz kayboluyor. Disketlerin bu aşırı hassaslığı bana çok büyük şeylere maal olduğundan artık disketlerimi buzdolabında saklıyorum :) Çok ciddiyim. 750mb lık bir disketin fiyatının 20 dolar civarında olması da bir başka eksi. Aletin bir kötü yanıda driverlarının yüklü olmadığı PC de çalışmıyor olması. Şu yeni çıkan taşınabilir HDD ler gibi değiller yani. 

Eylül aynın ortalarına doğru Türkiye'ye gelmesi beklenen cihazın fiyatı 180 dolar (yurt dışı fiyatı tabi ki. TR fiyatı ne kadar olur bilemem). Eğer back-up a önem veriyorsanız ve bu iş için pratik bir sürücü arıyorsanız Zip750 tam size göre... (bu da klasik donanım incelemesi bitiriş cümlem oldu :)

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 29.07.2021 01:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
Zip Drive: 750

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×