Ziv USB Drive

Attila Erbilir
Attila Erbilir 3.06.2010 - 12:31
Teknolojinin ne zaman, ne kadar ilerleme kaydedece?ini kestirmek imkansyz. Yeni ürünleri ya da bilgisayar bile?enlerini görünce insan pes demekten kendini alamyyor.
Harddiskler cebe girdi!

Teknolojinin ne zaman, ne kadar ilerleme kaydedeceğini kestirmek artık gerçekten imkansız. Çıkan yeni ürünleri ya da bilgisayar bileşenlerini görünce insan pes demekten kendini alamıyor. Aynı zamanda keyiften uçuyor tabii...

Uzun süredir bilgisayar kullananlar bilirler. Eskiden harddisk nedir bilmezdik. Ne zaman ki 1GB'lık harddiskler piyasaya sürüldü, tabiri caiz ise kafayı yememek için kendimizi zor tuttuk. Çünkü mevcut verilerle bu kadar yüksek bir hafızayı doldurmak imkansızdı (çöple doldurmadıktan sonra tabiki). Bugün ise neredeyse GB’la yatıp GB’la kalkıyoruz. Hatta yakın zaman içinde birkaç terrabyte’lık harddiskler kullanacağımıza hiç şüphe yok. Geçenlerde internette gezinirken şu ana kadar teknolojinin hızı ile bağlantılı olarak yaşadığım şaşkınlıkların henüz yeterli olmadığını öğrendim. Çünkü girdiğim bir web sitesinde (www.veridepo.com) tanıtılan iki ürünü görünce ağzım açık kaldı. Hemen telefona sarılıp Merlin’in Kazanı sitesini de güncel haberlerle donatma amacı doğrultusunda bu iki cihazı test etmek istediğimizi söyledim. Bizi kırmayan Yaşar Bey; ürünü test etmemiz için bize ulaştırdı. Cihazı elime aldığımda ben şahsen iyice 'pelte' kıvamına geldim. 10 GB kapasiteli taşınabilir bir harddisk. Buyrun yakından tanıyın...

Ziv, Kore malı bir harddisk. Gerçekten boyutları inanılmaz küçük, bildiğimiz parçalara sahip bir harddisk. Bilgisayara USB porttan bağlanıyor. Üstelik hiçbir ekstra güç desteğine ihtiyaç duymuyor. USB porttan bağlanmasının sonucu olarak IDE disklere nazaran biraz daha yavaş. Sadece 1.1 cm yüksekliğe ve 127 gram ağırlığa sahip olan bu küçük cihaz tam bir teknoloji harikası. 10GB, 15GB, 20GB ve 30GB kapasiteli olarak üretilen bu cihaz Windows XP ve MacOS dahil (linux hariç) sık kullanılan bütün işletim sistemlerinde sorunsuz çalışabiliyor. Üzerinde bir açma/kapama düğmesi, küçük bir USB giriş/çıkış bağlantısı ve bir led bulunuyor. Tasarımdaki tek dezavantaj buton, led ve USB girişin cihazın önüne yerleştirilmiş olması. Eğer bağlantı girişi arkada olsaydı, kablonun gerilmesi ile ledin ışığını görememe sorunu ortadan kalkardı. Yerleşik led kullanımı kolaylaştırmak için farklı renklerde ışık yansıtacak şekilde üretilmiş. Kırımızı ışık yandığında aletin bekleme konumunda olduğu anlaşılıyor. Yeşil ışık ise bilgi alışverişinin sürdüğünü belirtiyor. Diğer ışık uyarı anlamları için www.veridepo.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Ziv USB Drive'ın en büyük özelliği donanım olaraki içeriği ile tamamen bir harddisk olması ve USB porttan bağlanması. Bu sayede ekstra güç kaynağına (adaptör gibi) ihtiyaç duymuyor. Saniyede 1.5MB veri transferi yapabilen bu harddisk 1.5/2GB bir veriyi yaklaşık olarak 40 dakikada kopyalayabiliyor. Tabi normal harddisklere nazaran biraz yavaş fakat yeni USB standardı ile bu süre 1-2 saniyeye kadar inecektir. Cihazın en büyük dezavantajı gayet narin bir yapıya sahip olması. Çalışırken sabit durması gerekiyor. Aynen taşınabilir CD player'lar gibi ufak bir oynamada olduğu yerde alışverişi kesebiliyor. Yine bağlantı noktalarının gayet küçük ve zayıf olması, çabuk bozulmalara yol açabiliyor. Şahsen ben, 4pinden oluşan küçük USB girişinin bir pinini kırarak aletin elektrik almamasına sebep oldum:) Biraz dikkatli kullanmak gerekiyor kısacası. Zira 10GB'lık bir Ziv için vereceğiniz 185 dolar boşa gidebilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 9.12.2022 19:01
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ziv USB Drive

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×