1/2

Zone of The Enders HD Collection

Zone of The Enders HD Collection

Mert Günhan
Mert Günhan 10.12.2012 - 18:42
Jehuty ile son bir dans!
Platformlar PlayStation 2, PlayStation 3, XBox 360
Zone of The Enders HD Collection
  • Yapımcı - Yayıncı Konami - Konami
Merlin Puanı 80
Artılar -Yepyeni şıkır şıkır HD grafikler, gelişmiş oynanış, muhteşem müzikler, Yoji Shinkawa'nın nefes kesen tasarımları, buram buram nostalji! Metal Gear Rising: Revengeance demosu!
Eksiler -Hala korkunç seslendirmeler, çok fazla ekstra içerik olmaması, ilk oyun geliştirilebilirdi
Söz konusu olan konsept oyunlar olduğunda Hideo Kojima bu işi biliyor.  Metal Gear Solid serisi ile ününü atmosfere çıkartan Hideo Kojima, aslında bir oyun serisi daha yapmıştır, bu sadece hayranları tarafından bilinir ve takip edilir fakat bilenler oldukça sever. Zone of The Enders böyle bir oyun.

“Süper Robot” teması Japonya’da oldukça sevilen bir tema. Siz de buna çok yabancı değilsiniz aslında, Voltron olsun, Transformers olsun bu dünya oyuncusunun da oldukça aşina olduğu bir tür, ne var ki bu türe çıkan oyunların çoğu Japonya’da sınırlı kalıyor. Bu türün en iyi örneklerinden birisi olan Mobile Suit Gundam oyunları nadiren Japonya dışına çıkar. Eğer siz de benim gibi 2000’li yıllarda erkenden PlayStation 2 sahibi olmuş bir çocuksanız ve uzaya, robotlara ilginiz varsa, Zone of The Enders serisini büyük ihtimalle oynadınız ve çok sevdiniz. HD olarak yeniden piyasaya çıkartılacağını duyduğunuzda ise sevinçten stratosfere zıpladınız. İşte şimdi o güzel çocukluk anılarımız adına 30 saniye Zone of The Enders’a saygı duruşunda bulunalım.

Zone of The Enders HD Collection
Evet, saygı duruşumuz bittiyse Zone of The Enders’ın ne olduğunu biraz anlatayım size, özellikle son dönemde çıkmış en iyi koleksiyonlardan birine sahip olmak istiyorsanız, bu incelemeyi sonuna kadar okumanız oldukça önemli. Şimdi dürüst olalım, ZoE’nin ilk oyununun fena olmayan satışlar yakalamasının tek sebebi yanında Metal Gear Solid’in 10 dakikalık demosu ile gelmesiydi, insanlar o parayı oyuna değil demoya vermişti, bu başarılı bir satış taktiğiydi, bu sayede ZoE daha bilinen, tanınan bir oyun oldu. İlk Zone of The Enders ile serinin ikinci oyunu Zone of The Enders: 2nd Runner’ın arasında dağlar kadar fark vardı. İlk oyun çok iyi değildi, robot hayranlarını çekiyordu fakat oyunun söz verdiği yüksek hızlı robot aksiyonunu sunmaktan çok uzaktı, ikinci oyun ise ayrı bir hikayedir. 2nd Runner her yönüyle oldukça iyi bir oyundu, hikaye, grafik, hız ve geri kalan bütün elementleri gerçekten harikaydı, aslında Zone of The Enders’ı bütünleyen oyun olduğunu söyleyebilirim.

ZoE oyunlarında görmeye alıştığımız bir formül vardır, bu formül nedir? “Olaylar ile alakasız X kişisi Jehuty isimli efsanevi prototip robotu bulur ve BAHRAM isimli bir terörist grubu saldırır.” Bu formül asla şaşmaz, ne bekleyeceğimizi bildiğimiz halde oldukça eğlendirir çünkü ZoE’de önemli olan olayların nasıl geliştiği önemli değil, neden geliştiğidir. Bu gelişme süreci sırasında ise muhteşem robotumuz Jehuty ile önümüze gelen bütün düşmanları kesip biçeriz. Bunu yaparken oldukça güzel müzikler ve grafikler içinde olduğumuzdan alternatif bir evrende keyifli bir yolculuktur Zone of The Enders.

Zone of The Enders HD Collection
Oyunda kullandığımız robotlara “Orbital Frame” deniliyor, Orbital Frame’ler ya da kısaca “Frameler” “Runner” adı verilen pilotlar tarafından kontrol edilmekte.  22.Yüzyılın sonlarına doğru Mars ve Jüpiter’in çevresini kolonize eden insanlık zaman geçtikten sonra dünya ile aralarına bir set çekildiğini hisseder. Dünya üzerinde yaşayan insanlar uzayda ki kolonistlere ağır yasalar uygulayıp, yüklü vergiler ödetmektedir. “Ender” adı verilen kolonistler bir süre sonra dünyalılara karşı ayaklanmaya başlar ve BAHRAM adı verilen bir ayrılıkçı grup ellerine geçirdikleri “Orbital Frame” isimli robotlarla dünyaya karşı bir istila başlatır.  Bu hikayede rol alan iki önemli Orbital Frame ise Mısır mitolojisinden isimleriyle Jehuty ve Anubis’tir. Bu iki deneysel silahtan Jehuty ana karakterimizin olurken Anubis BAHRAM’ın eline düşer, böylece olaylar gelişir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×