4x4 Hummer

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Hummer balçıkla sıvanmaz
Platformlar PC
4x4 Hummer
  • Yapımcı - Yayıncı Avalon Style Entertainment - 1C
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 50
Artılar Lisanslı araçlar
Eksiler Sürüş fiziği çok kötü, grafikler, sesler
Off-Road yarışları, her daim heyecanın ve zorlu doğa şatlarına karşı verilen mücadelenin ürünü olmuştur. Sürücüler, bir yandan rakiplere karşı üstünlük kurmak, diğer yandan da engebeli arazi şartlarına ayak uydurmak zorundadır. Genellikle televizyonlardan tanık olduğumuz bu tip mücadeleleri, bazen de hazırlanan video oyunlarıyla bizzat yaşayabiliyoruz. Avalon style tarafından hazırlanan yapım, dünyanın dört bir yanına sizi Off-Road yapmaya davet ediyor.

Oyunun menüsüne adım attığımızda, bizi ilk olarak iki seçenek karşılıyor; Simulation ve Arcade. Başlıklardan da anlaşılacağı üzere Arcade’i seçersek, daha kolay dönüşler, daha hızlı oynanış, yani kısacası gerçekçilikten olabildiğince uzak bir yarış deneyimi yaşıyoruz. Simülasyona tıkladığımızda ise, gerçekçi oynanış tarzı benimseniyor. En azından başlığın amacı o, ama oyunda sunulan ürün tipi bu değil.

4x4 Hummer
"Chrome Engine ile geliştirilen oyunun grafikleri genel olarak iyi değil."

Yağmur demem, çamur demem

Turnuva seçeneğini işaretleyerek başlayacağımız 4x4 Hummer’da, Amerika, İzlanda ve Mısır gibi ülkelerin yer aldığı birçok farklı yarış parkurunda yer alıyoruz. Kullanımımıza sunulmuş 15 adet lisanslı araç mevcut. Bunların hepsi General Motors’tan lisansları alınmış araçlar. İlk yarışıma başladığımda, ufak çaplı bir şaşkınlık yaşadım. Araç sürüş fizikleri gerçekten çok kötü. Bırakın engebeli bölgeleri, düz yolda giderken bile bir top sektirirmişçesine aracınız savruluyor, kontrol edilmesi zorlaşıyor. Sanki tonlarca ağırlığında bir arazi aracı değil de, bir bisiklet kullanıyormuş hissine kapılıyorsunuz. O kadar hafif bir etki bırakıyor anlayacağınız. İç sürüş kamerasından oyuna dahil olmak istediğinizde ise, çoğu kez yol yerine gökyüzünü görüyorsunuz. Böylece araba mı sürüyorsunuz yoksa uçuyor musunuz, anlamak zor. Üstelik en ufak bir rampadan aşağıya savrulduğunuzda aracınız büyük hasar alıyor ve yola devam edemiyorsunuz. Yanlış anlamayın, görsel olarak hasar camların kırılması olarak gözükse de, aracınız çalışmıyor.

Uzak yoldan geldim

Bir yarışı tamamladıktan sonra doğal olarak yeni etaba geçiş yapıyoruz, ancak aracımızın sağlam olması şart. Eğer ufak bir hasarı varsa ve arabanız kullanılabilir durumdaysa, yeni yarışlara bu halde çıkabiliyorsunuz. Fakat hasar seviyenize göre, aracınızda güç kaybı gözleniyor. Eğer aldığınız hasar çok fazlaysa yeni yarışlara katılamıyorsunuz. Öncelikle arabanızı garaja götürmeli ve tamir ettirmelisiniz. Belirli bir ücret karşılığında bu işlemi tamamladıktan sonra yarışa dönebiliyoruz. Yine garajdayken yeni araç veya yeni parçalar satın alabiliyor, elimizdekileri satışa çıkarabiliyoruz.

4x4 Hummer
"Hummer'ı alırım, kendimi doğaya salarım."

Daha önce Call of Juarez oyununda gördüğümüz Chrome Engine’in yeni bir versiyonu kullanan yapımın grafikleri iyi değil. Aynı motor olduğunu iddia etmek bile çok zor. Çevre tasarımları, araç tasarımları ve özellikle araçlardaki oyuncak görüntüsü, göze çok batıyor. Su görselleri de aynı seviyede başarısız. Haritada ilerledikçe uzaktaki nesnelerin belirgin bir halde şekil değiştirmeleri de hoş olmamış.

Off-Road yapmak ya da dağ bisikleti sürmek… Tek kişilik yarışlar dışında multiplayer barındırmayan 4x4 Hummer, bulundurduğu irili ufaklı birçok hata sebebiyle başarısız bir oyun.
Yorumlar 12
MK Okuru
MK Okuru 1.06.2023 21:14
Kalan Karakter : 300 Gönder
4x4 Hummer

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×