Tidal, RTÜK tarafından erişim engeli ile yasaklandı

Tidal, RTÜK tarafından erişim engeli ile yasaklandı

Berat Darıcı
Berat Darıcı 27.11.2020 - 22:41
Tidal, RTÜK tarafından yapılan uyarının ardından erişim engeli ile kapatıldı. Lisans alınmadığı sürece ülkemizde hizmet vermeye devam edemeyecek.

Öncelikle Tidal nedir sorusuna cevap verelim. Tidal, abonelik tabanlı bir müzik aktarımı yazılımı. Shawn "Jay Z" Carter'ın sahibi olduğu Project Panther Ltd. ise sahibi. Spotify'ın rakiplerinden bir tanesi. Rakiplerinden ayrıldığı nokta ise müzik kalitesi. Tidal, FLAC (Free Lossless Audio Codec) dahil pek çok üst seviye dijital sesin kayıpsız olarak sıkıştırılması için kullanılan ses kodlama formatına destek veriyor.


Tidal neden kapatıldı?

Peki RTÜK neden kapattı? Geçtiğimiz sene yürürlüğe giren kararlarla beraber geçtiğimiz haftalarda RTÜK tarafından Tidal için ihtarda bulunuldu. 72 saat süre verildi. Buna bağlı olarak Tidal'ın ülkemizde hizmet vermeye devam etmesi için RTÜK'ten lisans alması gerekiyordu. Fakat servis bir adım atmadı ve süre dolunca RTÜK erişim engeli getirdi. Spotify içinde aynı uyarı yapılmış fakat Spotify lisans alarak hizmet vermeye devam etmişti.

2016 yılında Rihanna'nın Anti isimli albümü ücretsiz olarak hem FLAC hem MP3 formatlarında Tidal üzerinden ücretsiz olarak yayınlandı. Albümü istediğiniz formatta indirebiliyordunuz ve sizin oluyordu. Yüksek kalite kulaklığa sahip olanlar için vazgeçilmez bir kalite sunan Tidal, artık ülkemizde lisans alana kadar hizmet veremeyecek.

54'ten fazla ülkede hizmet veren servis, 25 milyonun üzerinde şarkıya sahip. Ayrıca abonelik servisi 75.000'den fazla video ile hizmet vermekteydi. Aspiro tarafından 2014 yılında kurulan Tidal, 2015 yılında Jay Z tarafından satın alındı.

Tidal, RTÜK tarafından erişim engeli ile yasaklandı

RTÜK tarafından yapılan basın açıklaması:

Radyo ve Televizyon Üst Kurulumuz 9 Kasım 2020 tarihinde İnternet ortamından yayın lisansı almadan yayın hizmeti yapıldığı tespit edilen URL adreslerini ilan ederek ihtarda bulunmuştur.

RTÜK’ün resmi internet sitesine eklenen ihtar metninde aralarında https://www.tidal.com URL adresinin de bulunduğu yayıncılar açıkça belirtilerek kendilerine lisans müracaatı yapmaları için mevzuat gereği 72 saat süre tanınmıştır.

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin "İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri" başlıklı 10’uncu maddesi kapsamında yapılan duyuru üzerine bahse konu yayıncı dışındaki tüm platformlar gerekli başvurularını yapmıştır.Başvuru talebini içeren dilekçesini sunmayan yayıncı hakkında Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkimliğine başvurulmuş ve ilgili mahkeme söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi kararını vermiştir.

Adı geçen kuruluşun lisans talebine ilişkin müracaatta bulunması halinde verilen kararın kaldırılması için yeni bir süreç başlatılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 20.01.2021 04:20
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 27.11.2020 22:55
bu ülkeye kaliteli şeyler fazla bence spotify youtube bu ülkeyi terk etmeliydi araplara tapan millete yatırım ölü yatırımdır
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2020 05:04
12:56 adamlar sana zaten yüzde 18 kdv ödüyor daha neyin parası Trool olacaksınız bare cahil trool olmayın hiç şekilmiyorsunuz.
MK Okuru
MK Okuru 29.11.2020 10:42
12.56 git siyasi yorumlarını başka yerde yap
MK Okuru
MK Okuru 28.11.2020 12:56
beyler siz nekara manda emperyal aşığısınız benim devletimi tiye almayacak ben ona nasıl güveneyim sadece burda değil abd dede bu böyle fransadada onlarda sosyal medyaya savaş açmış bir modüldeler vaktiyle bir israili şöyle demişti bizim en çok korktuğumuz kişiler sosyal medya hesabı olmayanlardır
Odoakr
Odoakr 28.11.2020 12:50
abdye verince sorun yok katar a verince hainler!
MK Okuru
MK Okuru 28.11.2020 00:56
Borsanın %10 vermişiz araplara hızla kökten bitmeye devam. Bu olayın kötü yanı youtube vs. bu gidişler kapatacak malum yerleri olmasa bile; büyük ihtimal ciddi anlamda yavaşlatılacak.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.11.2020 11:47
Senin ihtarını adam yerine koyup cevap bile vermemişler. Gayet yerinde bir karar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.11.2020 09:29
Bu rtük de sıkmaya başladı artık. Bunları engelleyeceğine git asıl görevin olan tv deki ahlaksız dizi ve programları engelle rtük. Ama yok onlara dokunmazsın. Çünkü onlara dokunursan millet akıllanır. Milleti uyutmak için o dizi ve programlar lazım haklısın
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.11.2020 07:06
her devlete ödediği vergiyi senin devletine de ödemek zorunda. Sonuçta bir ticari rekabet söz konusu. Tahminen spotify ihbar etmiştir :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.11.2020 06:56
Rtük yasaklansa keşke
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×