Against Rome

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur 3.06.2010 - 12:31
Against Rome ile strateji oyunlarından soğuyabilirsiniz.
Platformlar PC, PC
Against Rome
  • Yapımcı - Yayıncı Indepentent Arts - JoWooD Productions
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 35
Artılar Işıklandırmalar iyi. Kolay oynanabilirlik.
Eksiler Kötü müzik ve seslendirmeler. Atmosfer yok. Yapay zeka çok zayıf.

Ne Yaptın JoWood?

JoWood, King of the Road ve Neighbours From Hell gibi oyunları ile birçok oyuncu tarafından sevilen firmalardan biridir. Bugüne kadar yayınladığı oyunlardan çok, yaptığı oyunlarla adından söz ettiren firma, bu sefer ise Independent Arts’ın yapımcılığını üstlendiği Against Rome’un dağıtımcısı olarak karşımıza çıkıyor. Against Rome, M.Ö. 450 yılında barbarlar ile Romalılar’ın birbirleri olan mücadelelerini konu alıyor. Barbarlar arasında, oyunda en çok göze batanlar Teuton’lar. Single Player seçildiği taktirde 24 senaryo boyunca Teutonlar’ı kontrol ediyoruz. Bunun dışında Historical Mode’da iken Keltler ve Hunlar ile de savaşların içine girebilmek mümkün. Hunlar, nedense oyun yapımcıları tarafından Dark Omen’daki gibi yaşayan ölülere benziyorlar. Hangi ırkı seçtiğinizin bir önemi yok. Seçilen her ırkın temel özellikleri aynı ve asker çeşitleri 10’u geçmiyor.

Single Player’ı seçmeden önce eğer tahammül edebilme gücünüz yüksek ise Tutorial bölümleri de gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Aksi taktirde, oyunun kendine has birkaç özelliğini kullanamamak sizi çileden çıkarabilir. Oyuna başlar başlamaz, bir grup asker ile size verilen görevi yerine getirmeniz gerekiyor ve daha bu noktadan itibaren tezatlıklarla karşılaşmaya başlıyorsunuz.

İlk görevde sizden, ihanet eden diğer barbar kabilesinin liderini öldürmeniz isteniyor. Haritanın ortasındaki şehre gidip, isyancı kabilenin askerlerini öldürdükten sonra şehri ele geçiriyorsunuz. Bu sırada isyancıların komutanı Romalılar’a sığınıyor. Ardından bir anda ekranın solunda parlayan bir taş görüyorsunuz. Siz düşmanı öldürmek için uğraşırken Romalılar sürüyle geliyor ve sizi darmadağın ediyor. Oysaki bu esnada yapmanız gereken, taşın yanına gidip bölümü bitirmek(!)

Olmayan Yapay Zeka

Bir strateji oyunundan beklenen en büyük özellik hiç kuşkusuz yapay zekadır. Günümüz yapay zeka programcıları, gerçek bir savaşta kullanılabilecek bütün strateji ve taktikleri, oyunlara entegre edebilmekte. Gerek bilgisayar işlemcilerimizin gerekse de bizlerin böylesine güçlü yapay zekaya sahip oyunları kaldıramayacak olmamızdan ötürü, oyun yapımcıları bu işe sıcak bakmıyorlar. Indepentent Arts çalışanları ise olayı abartıp, yapay zekayı tamamen es geçmişler.

Oyun motoru bana göre zaten hantal. Buna bir de yapay zekanın düşük olması eklenince ortaya Against Rome çıkıyor! Birliklerinizi seçerken dahi geç tepki alıyorsunuz. Karşılaştığınız düşmanlardan çok, kendi kendinize sinir harbi geçiriyorsunuz. Öncü birlikleriniz savaşın içine girerken, arkadan gelenler hiç bir müdahalede bulunmuyorlar. Genellikle savaşlar sırasında en çok yardımı, uzun menzilli silah kullanan savaşçılardan alıyorsunuz.

Grafikler, oyundaki en başarılı kısım diyebiliriz. Özellikle ışıklandırmalar gayet iyi. Yalnız yapımcılar bu olayı da abartmış ve bu sebeple oyun sırasınca, bir oraya bir buraya düşüp duran şimşekleri görmekten oyunu oynayamaz hale geliyorsunuz. Öte yandan bu şimşekler adamlarınızın üzerlerine de sıkça düşüyor ve yanmalarına sebep oluyor. Müzik ve seslendirmeler de yapay zeka kadar kötü. Arabirim ise bir strateji oyunundan beklenildiği gibi basit. Birkaç tıklama ile istediğiniz emri verebiliyorsunuz.

Kaçın ‘Against Rome’ Geliyor!

Against Rome, bana göre öncelikle Against Players olarak isim değişikliğine uğradıktan sonra piyasaya çıkmalıydı. Şu an hali hazırda çok daha kaliteli real-time strateji oyunları varken bu oyuna yaklaşmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Üzerindeki JoWood imzası kesinlikle sizi yanıltmasın.

Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 5.08.2021 21:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
Against Rome

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×