1/2

Age of Empires II the Conquerors

Fatih Arpacı
Fatih Arpacı 3.06.2010 - 12:31
Microsoft Age of Empires'yn bütün serilerinde oldu?u gibi bu oyunda da mükemmeli yakalamy?, RTS (Real Rime Strategy - Gerçek Zamanly Strateji) türünün çok iyi bir örne?i olmu?. Oyun her yönüyle çok kaliteli hazyrlanmy?.
Platformlar PC
Age of Empires II the Conquerors
  • Yapımcı - Yayıncı Microsoft - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
Artılar -
Eksiler -
Microsoft Age of Empires'ın bütün serilerinde olduğu gibi bu oyunda da mükemmeli yakalamış, RTS (Real Rime Strategy - Gerçek Zamanlı Strateji) türünün çok iyi bir örneği olmuş. Oyun her yönüyle çok kaliteli hazırlanmış. Görüntü şekli her zaman ki gibi perspektif olarak seçilmiş. Bütün ırklar kendi dillerinde konuşuyor, üniteler seçildiğinde kendi dillerinde tepki veriyor. (İngiliz kökenli bir millet, saldırırken Atack derken, Türk Milleti'nden bir asker Allah Allah diye saldırıyor), Oyunun müzikleri ise etnik müziklerden seçilmiş, bu da oyuna iyice konsantre olmamızı sağlıyor. Konularını oynarken o milletin ruhunu bize sindirirken, tarihini de bir parça olsun öğrenmemizi sağlıyor. Oyunu satın alıp oynamaya başladığınızda ünitelerin ve haritaların çok ayrıntılı çizilmiş olduğunu göreceksiniz. Bütün karakterler çok titizlikle hazırlanmış.

Oyun tür olarak benzerlerinden gerçek konuları işlemesi, oyunun geçtiği zamanlar ve mekanlarla ayrılıyor. Ne Command&Conquer serileri gibi gelecekte veya yaşanmamış tarihi olaylarla, ne de Warcraft gibi fantastik yaratıklar arasında geçiyor. Bütün herşey, gerçekçi hazırlanmış, hiçbir üniteye insanüstü özellikler verilmemiş. Bu da ciddi hazırlanmış bir oyun olduğunun bir kanıtı sayılabilir. Oyun Standart Game (bilgisayara karşı oynanan konusuz oyun) seçeneğindeki sonsuz harita yaratma seçeneği ve seçilebilen 18 ırk ve çok oyuncu desteği ile internet üzerinden 8 kişiye kadar aynı harita üzerinde savaşma olanağı sunuyor. Böylece sınırsız oynanabilirlik kazanıyor.

"Age of Empires II: The Age of Kings" oyununa genişletme seti olarak çıkan "Age of Empires II: The Conquerors", konusunu (oyunda campaign tabir ediliyor) tarihteki efsanevi liderlere yoğunlaştırıyor. Genişletme seti sözünden de anlaşılacağı gibi bu oyunu kurup oynayabilmemiz için, "Age of Empires II: The Age of Kings" oyununa da sahip olmamız ve oyunun önceden bilgisayarımızda kurulu olması gerekiyor. Hun Attila, El Cid, Montezuma ve Ünlü Savaşlar oyunumuza eklenen 4 yeni konu. Ayrıca oyuna 5 yeni ırk (Kore, İspanyol, Astek, Maya ve Hun), 11 yeni ünite ve 26 yeni teknoloji eklenmiş. Eklenen 5 yeni ırkla birlikte seçim yapabileceğimiz toplam 18 tane ırk bulunuyor. Aynı zamanda tek kişilik ve çok oyunculu oyunlar için yeni harita türleri ve oyun kazanma standartları sunulmuş. Dünyadan gerçek mekanlarla birlikte yağmur ormanları, donmuş göller, karlı mekanlar sürekli aynı harita şeklini görüp sıkılmamızı önleyen bir özellik katmış oyuna.

Bu oyunu hiç bilmeyenler için biraz oyunun ünite ve binalarını tanıtalım:

Oyundaki üniteler sınıflara ayrılmış durumda:

Köylüler (Shepherd): Tarlalardan, av hayvanlarından, balıklardan, askerlerinizi besleyebilmeniz için gerekli yiyeceği toplarlar. Ağaç keser ve binaları inşa ederler, taş madeninde çalışıp sancağınızı korumanız için gerekli surları örer, kaleleri kurarlar. Altın madeninde çalışır ve askerlerinize ödemeniz gereken parayı elde ederler. Yani sizin en önemli ünitelerinizdirler.

Piyadeler (Infantry): Bunlar oyundaki en pratik ve ucuz asker tipidir. Kılıç ve kalkan ile yakın dövüş yaparlar. Binaları yıkmak konusunda oldukça yeteneklidirler.

Okçular (Archer): Uzaktaki askerleri öldürmek için birebirdirler. Vur - Kaç ile düşmanları bezdirirler. Yakın dövüşte tamamen yararsızdırlar.

Süvariler (Mounted Units): Bunlar atlı askerlerdir ve oldukça hızlı hareket ederler, okçulara ulaşmanın en iyi yolunu teşkil ederler.

Kuşatma Silahları (Siege Weapons): Bu grup mancınık ve şahmerdan (kale kapılarını yıkmak için kullanılan silah) gibi silahlardan oluşuyor. Binaları yıkmak ve düşman gruplarına kitle imha yapmak için kullanılırlar.

Gemiler: Bunlar denizden balık avlayan, ünitelerinizi deniş aşırı topraklara taşıyan ve savaşan gemilerdir.

Özel Üniteler (Unic Units): Bu oyundaki en güzel özelliklerden birisi bu üniteler: Her ırkın kendine özgü askerleri. Örneğin: Türklerin Yeniçerisi, Japonları Samurayı, Fransızların Şövalyeleri, İngilizlerin Okçuları...

Rahipler (Monks): Bunlar, askerlerinizi tedavi ederler ve düşman askerlerini sizin ordunuza geçmeleri için telkin ederler.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×