American Conquest: Divided Nation

Berk Otarcı
Berk Otarcı 3.06.2010 - 12:31
2. Dünya Savaşı senaryolarından sıkılanlar için değişik bir alternatif...
Dünya tarihinin en kanlı çarpışmalarından biri olan Amerikan iç savaşı, CDV tarafından American Conquest’den sonra çıkartılacak olan strateji oyunlarından sadece bir tanesi.

Divided Nation’dan önce çıkartılan American Conquest ve American Conquest: Fight back ile savaş ortamının nasıl olduğunu bize gösteren yapımcılar, şimdi sıranın Amerikan iç savaşında olduğunu düşünmüşler. Öncekiler gibi bunda da çok fazla sayıda ünite kontrol edip, savaşabileceğiz. Bu oyun, 2. Dünya Savaşı senaryolarından sıkılanlar için değişik bir alternatif olarak duruyor.

Konusuna bakarsak, Divided Nation, 19. yüzyılın başlarında gerçekleşen Amerikan iç savaşını yansıtmaya çalışıyor. Oyunu gerçek zamanlı hazırlayan yapımcılar, tarihteki önemli olayları ve kişileri kullanarak, savaşı tekrar yaşatmaya kararlılar. Öncekilere göre, Divided Nation biraz daha geliştirilmiş ve daha karışık yapılmış.

Grafikler, görüntüler ve yerler tamamen gerçeğe uygun olarak hazırlanmış. Bunları yaparken tarihsel kayıtlara da başvurmuşlar. Askerlerin kıyafetlerinden, asker çeşidine kadar gerçeğe bağlı kalınmış.

Divided Nation’da, iç savaşta yer alan generalleri, korsanların komutanını ya da milislerin generallerini kullanma fırsatımız olacak. Herşeyi yaparken, tabi tarihi savaşları da unutmamışlar. En önemli savaşları, Gettysburg ve Shiloh, Texas Mexican savaşı ve Alamo kuşatması da oyunun tarihi görevlerinin arasında bulunmakta.

Gelelim savaşta kullanabileceğimiz asker türlerine. Yapımcılar yine bize bir çok çeşit sunuyor. Divided Nation’da 100’den fazla yeni birim ve 20 yeni bina var. Öncüler, sabit olan ağır topçularımız, hastanelerimiz, savaş alanında askerlerimizle ilgilenecek olan sağlık birimleri, atlarla kontol edilen toplar, zırhlı gemiler ve denizaltılar, bize piyade dışında verilenler.

Oyunda 9 tane tarihi campaign var. Bunları 50’den fazla harita seçeneğiyle oynayabileceğiz. Bazılarına bakarsak, American Civil War, The Texas War of Independence ve Battle of New Orleans gelmekte. Bunların dışında oyunda 45’den fazla senaryo var.

CDV’nin üzerinde çalıştığı yapım, fazla yüksek bir sistem istemiyor gibi. Minimum olarak: Pentium 2 GHz, 256 MB RAM, Win98/ME/2000/XP, DirectX ile uyumlu ses kartı, DVD-ROM ve 2.5 GB boş disk alanı gereksinimi var. Önerilen sistem olarak; Pentium 3 GHz, 512 MB RAM, Win98/ME/2000/XP, DirectX ile uyumlu ses kartı ve DVD-ROM ve 2.5 GB boş disk alanı. Tabi oyun çıkmadan önce değişiklikler olursa, bu sistem de değişebilir.

Son sözlere gelirsek, Divided Nation, 2. Dünya Savaşı’ndan bıkanlara alternatif olarak Nisan 2006’da çıkacak. Fazla sistem gereksinimi istememesi, birçok kişi tarafından oynanabileceği anlamına geliyor. Cossacks serisiyle kendilerini gösteren CDV, bu oyunla yine kendinden bahsettirecek gibi.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2023 10:29
Kalan Karakter: 300 Gönder
American Conquest: Divided Nation
İlginizi Çekebilir