Apple dünyanın en değerli markası ünvanını kaybetti

Murathan Özlü
Murathan Özlü 19.05.2022 - 17:24
Teknoloji devi Apple dünyanın en değerli markası ünvanını, Suudi Arabistan merkezli petrol firmasına kaptırdı

Apple dünyanın en değerli markası ünvanını kaybetti, ancak tahtın yeni sahibi bir sürpriz oldu denilebilir. Ünvanın yeni sahibi Microsoft,Google veya Amazon değil, Suudi Arabistan merkezli Saudi Aramco firması oldu. Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı olan firma geçtiğimiz yıl dünyanın en değerli dördüncü firması olmuştu.

Apple dünyanın en değerli markası tahtını devretti

Saudi Aramco şirketi aslında yüzde 94 oranında Suudi Arabistan Krallığı'na ait. Artan petrol fiyatları, Saudi Aramco hisselerinin 2022 yılında yüzden 30 artmasına neden olmuştu. Dev enerji firması,  bu yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 82 , yani yaklaşık 40 milyar dolar daha fazla gelir elde etmiş.

Apple dünyanın en değerli markası
Financial Times'ın haberine göre Apple dünyanın en değerli firması pozisyonunu, bu Ocak ayında dünyanın "3 trilyon dolar market hacmine ulaşan ilk firması" olmasına rağmen kaybetmiş.  Ancak o tarihten beri firmanın geliri yüzden 19 azalmış ve hisse fiyatları da 146 dolarlık düşüş ile Kasım 2021'den beri en düşük seviyeye gerilemiş.  Apple'ın değeri 2.37 trilyon dolara düşerken,  Saudi Aramco değerini bu süreçte 2.43 trilyon dolara çıkararak zirveye oturmayı başarmış.

Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 1.07.2022 11:21
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2022 09:05
Zaten aramco ilk kurulduğunda olmuştu bu, 2 sene önce falan olması lazım. Ne varsa petrol zenginlerinde var, teknoloji hikaye. Adamlar bir firma kuruyorlar dünyanın en büyük firmasını kurulduğu anda geçiyor. Hatta dünyanın en zengini diye bilinen Elon Musk'ın serveti şeyhlerin servetinin yanında hiç
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.05.2022 00:41
Petrol fiyatları bu seviyelerde gezindiği müddetçe normaldir.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.05.2022 19:27
Her sene telefon çımarırlarsa olacağı bu. Eskiden bir model çıkarıp 5 yıl yeni model çıkarmayan şirket şimdi her yıl model çıkarıyor
Kalan Karakter : 300 Gönder
Apple dünyanın en değerli markası ünvanını kaybetti

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×