Armada 2526

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Yenilmez armada uzayda yol alıyor
Platformlar PC
Armada 2526
  • Yapımcı - Yayıncı Ntronium Games - Matrix Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
Artılar Detaylı oynanış, dengeli bir sistemi var
Eksiler Bir süre sonra bayan müzikler, arada sırada bazı hatalar olabiliyor
Sessiz, sedasız biçimde piyasaya sürülen Armada 2526 gelecekte geçen uzay temalı 4X strateji oyunu. Bilmeyenler için de 4X’i biraz daha açıklayayım. 4X, Explore (Keşfetmek), Expand (Yayılmak), Exploit (Sömürmek) ve Exterminate (Yok etmek) kelimelerinden meydana geliyor. Yapımı Ntronium Games geliştirdi ki, firmanın kurucusu Bob Smith, proje sorumlusu ve köklü bir geçmişe sahip. Medieval 2: Total War’un baş tasarımcısı olarak görev almış ve daha önceki Total War oyunlarında da bulunmuş.

Büyük uzay imparatorluğu

Yapıma girdiğimizde sade bir menü bizleri karşılıyor. Armada detaylı bir oyun olduğu için ilk tavsiyem Tutorial kısmına bakmanız olacaktır. Eğitim kısmında temel özelliklerden ve oyunun mekaniklerinden bahsediliyor. Farklı yıldız sistemlerinde koloniler kuruyor, daha da yayılıyor ve savaşlara giriyoruz. Tabii ki bunları uygulamak kolay değil. Yapımın strateji ekranı 2D olarak ve tur bazlı tasarlanmış. Bu ekran biraz Master of Orion’a benziyor. Koloni kurmak ve gelişmek en başlarda önemli. Bunu yapmak için de yaşama elverişli gezegenler bulmamız lazım. Bu durumda yıldızlar özelliklerini belli ediyor. Kırmızı devler, beyaz cüceler, mavi yıldızlar veya güneş gibi sarı olanlar… Çevrelerindeki gezegenler yıldızların durumuna göre şekilleniyor. Mesela kırmızı dev yanındaki gezegenler yaşama elverişli değil, ancak sarı olanlar ise en ideal olanlar. Genelde yıldızlarda tek bir gezegen bulunuyor ve bunlar da kendi arasında çeşitleniyor: Ideal, Habitable, Barren, Icy, Irradiated ve Dead. Gezegenlerin de durumları kolonileşme, mineraller için önemli.

Armada 2526
"Savaşlar dışında yapım 2D olarak oynanıyor."

Ordular, koloniler, geliştirilen teknoloji ve bunların hepsi canlı ve dik bir ekonomiye bağlı. Madenler ve vergiler ekonomimizin can damarı. Ekonomimizi ne kadar iyi tutarsak, o kadar daha güçlü durumda oluruz. Diğer ırklarla uzlaşma içine girip, onlarla teknoloji, bilgi, koloniler, satış anlaşmaları yapabiliriz. Diplomatik yollar kesinlikle yarar sağlıyor. Teknoloji araştırmaları düşmanlarımıza ve tehlikelere karşı bizim en büyük avantajımız. Araştırmalar sayesinde yeni gemiler, kalkanlar, silahlar, yeni yetenekler açabiliriz. Yedi farklı araştırma noktası var: Weapons, Shields, Hyperspace, Construction, Information, Bio ve Psychic. Son olarak Skunkworks var, ancak bu özel bir proje. Oyun içinde sonradan ek olarak veriliyor. Savaşlarda ise Armada 2526, Master of Orion tarzından bir anda Sins of a Solar Empire tarzına dönüyor. Yapım klasik savaş sisteminden daha çok düzen ve taktik üstüne daha çok odaklanıyor. Filolarınıza bu noktalarda dikkat etmelisiniz. Eğer ekonominiz de biraz sallantıdaysa, kaybedeceğiniz bir gemi size pahalıya mal olabilir.

Uzayda güç bela

Oyundan grafik ve ses yönünden çok şeyler beklemeyin. Zira bunun tam tersi olarak içerik gömülmüş ve oynanış ön plana çıkmış. Oynanıştaki diğer etkenlerden biri kullanıcı ara yüzünü de unutmamak lazım. Ara yüz yeterli gibi dursa da, bazı temel başlıklar ufak ufak yapılmış. Yapay zeka ise bazen zorluk çıkartarak bizi kumpasa getirebiliyor. Sonuç olarak teknolojik olarak üst düzey bir yapım değil, ancak kendini oynattırıyor. Master of Orion, Galactic Civilizations gibi yapımları seviyorsanız, Armada 2526 hoşunuza gidebilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 1.12.2022 14:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
Armada 2526

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×