Arnold isimli yapay zeka, Doom'da herkesi yeniyor

Arnold isimli yapay zeka, Doom'da herkesi yeniyor

Mahmut Saral
Mahmut Saral 1.04.2017 - 14:56
SkyNet online oldu ve Doom oynuyor

Carnegie Mellon Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenciler, id Software'ın klasik FPS oyunu Doom için "kendi kendine öğrenebilen" bir yapay zeka yazdı. Bu yapay zeka, multiplayer karşılaşmalarda gerçek oyunculara karşı taktikler geliştirerek başarılı bir performans sunuyor. Bir nevi yapay zeka, Doom oynuyor.

Devendra Chaplot ve Guillaume Lample tarafından hazırlanan yapay zekanın ismi ise, Arnold. Tanıdık geldi mi? Sanırız SkyNet, insanlıkla savaşa başlamadan önce PC ortamında antrenman yapmak istiyor. Bu yapay zekanın tıpkı Google'ın DeepMind'ının kullandığı teknikleri kullandığı bildirilmiş.

Aylardır üzerine çalışılan bu proje için bir de video paylaşalım.

İyi seyirler.

Yorumlar 18
MK Okuru
MK Okuru 25.10.2020 22:52
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 3.04.2017 01:54
John wick gibi herkesin kafasına sıkıyor la
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 2.04.2017 12:13
Data mining yapmışlar basitçe
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.04.2017 23:56
0.25-0.35 arası + videonun tamamını seyrettim ve feyk haber olduğuna kanaat getirdim tamam arnold da yapay zeka var fakat karşı tarafa zeka hiç yok 10 larca kişi çapraz tutuşta etrafta koşuşturuyor arnold da sıradan herkese ateş edip öldürüyor bütün olay bundan ibaret bu kodu bende yazarım
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 1.04.2017 23:43
Başımıza korkunç belalar açacak bu yapay zeka tehlikesi! İnsanin zihni ne kadar temiz bir düşünün (Dünya'yı içine soktuğumuz bu hali düşünün) ve ardından yapay zekayı da bu zihin dünyasıyla tasarlıyor olduğumuzu... Yada şöyle düşünün; Bozuk bir varlığın yaptığı şey sağlıklı olabilir mi?
Kalan Karakter : 300 Gönder
durates
durates 1.04.2017 16:55
Bilgisayar bazlı oyuncunun her şeyden önce kontrol avantajı var. İnsan benzeri reflekslerle sınırlayın bakıyım kazanabiliyor mu? Ona kalırsa birçok oyunda insan bilgisayara karşı mağlup olabiliyor.
Spider_hip
Spider_hip 1.04.2017 21:54
Yapay zeka olayını bende seviyorum, ama böyle bir oyunda başarı zor değil. Öğrenme olayı, istatistiklerden geçiyor. Olabildiğince çok olayın istatistiğini tutuyorsun, böylece her ölüp dirildiğinde istatistiklere bakıp, yeni tercihlerini buna göre belirliyor. Örneğin, hangi silahı aldığında daha çok adam öldürmüş. Hangi bölgede, etrafta kaç kişi varken, zırh alınca daha mı çok dayanmış. Can azalırken kaçarsa ölmüş mü, yoksa can alabilmiş mi? Ne kadar mesafedeyken vurduğunda öldürebilmiş. Bunları değerlendirip, en iyi sonucu veren istatistiğe yöneliyor, böylece mükemmelleşiyor. Gerisi zaten auto aim ve hız avantajı. Normal insandan daha hızlı, hareket ederken, duraksamadan vurabiliyor.
MK Okuru
MK Okuru 1.04.2017 21:51
Güzelim, kendi kendine öğrenebilme, senin ona verdiğin verilerle sınırlıdır. Sen ona oyunun haritasını yükleyeceksin ki o da ona göre taktik geliştirsin.
MK Okuru
MK Okuru 1.04.2017 21:49
En başta auto aim avantajı var katılıyorum. Açıkcası doom gibi 2,5D bir oyunda yapay zekanın başarılı olması hiçte şaşırtıcı acayip bir durum değil. En yakın silaha yönel, etrafta kimse yoksa zırha yönel, kalabalıksa açıl, sonra indir. Özellikle de müsaitsen pompalıyı al tek at. :D
grimm
grimm 1.04.2017 19:16
Olay burada yapay zekanın kendi kendine öğrenip oynaması. Önceden bu olursa bunu yap şu olursa şunu yap olayı yok.
MK Okuru
MK Okuru 1.04.2017 17:32
insan dışı bi şey yapmamış videoda da zaten sadece iyi oynamış...
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×