ATV GP

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Bir oyun nasıl yapılmamalı dersleri
Platformlar PC
ATV GP
  • Yapımcı - Yayıncı Play Publishing - Play Publishing
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 28
Artılar Rock tarzındaki müzikler
Eksiler Tümüyle her yönü
Çocukken ATV’leri televizyondaki filmlerde, dizilerde görürdüm. Özellikle güzel kadınlarıyla ünlü zamanın dizisi Sahil Güvenlik’te, cankurtaranlar ATV’lerin üstünde kumsalda dolanırdı, kıskanırdım. Bir tane bende de olsun diyerek ufaktan para bile biriktirmiştim, çocuk aklı ne yapacağım başka. Her ne kadar hayatımda ATV sahibi olmayıp, Miami’nin plajlarında dolaşamasam da, oyun dünyasının sunduğu fırsatlar çocukluk hayalimi bir nebze gerçekleştirdi. Geçtiğimiz sene piyasaya sürülen Pure, ATV’lere odaklı yarışlarıyla kaliteli bir yapımdı. Aracı iskeletinden diğer detaylarına kadar oluşturmak, havada hareketler yapmak güzeldi. Şimdi onunla aynı içeriğe ve tipe sahip, ama 10 sene gerisinden gelen bir yapım bana bakıyor, fakat benim gibi çoğu kişi kafasını çevirmeye yeğler.

Bir grup insan bir araya gelmiş, yarış oyunu yapalım demişler ortaya ATV GP çıkmış. Herhalde birkaç gün içinde projeyi hazırlayıp, piyasaya sürmüşler. Oyuna girdiğimizde yarış ve kariyer seçenekleri karşımıza geliyor. Bunlar dışında başka bir başlık yok, eğer grafik ayarı yapmak istiyorsanız, başlangıç menüsünden bakmanız gerekli. Ama buna inanın hiç gerek yok, çünkü tarihi eser görsellik ATV GP’de kol geziyor. Kariyer modunu seçersek, bize verilen ATV’ye atlayıp, kendimizi yarış pistinde buluyoruz. Geri sayım bitmeden yarışa başlayabiliriz, hem de çok kolay bir şekilde. Nasıl mı? Space ile ATV’miz hoplayıp, zıplıyor. Geri sayımdayken, Space’e ardı ardına basıp, aracımızı hoplatarak, başlayabiliriz. 10 saniye süren sayım bittiğinde, gaza kökleyip, diğer yarışmacılara fark atabiliriz. Ne kadar kolay ve göze giren bir hata…

Gazla gazla nereye kadar?

Oyunun berbat grafiklerine ek olarak, oynanış da bir o kadar kötü. Altımızdaki alet gereğinden fazla sağa sola kayıyor. Eğer ufaktan da olsa yolun dışına çıkarsak, “Wrong Way” uyarısı ekranda beliriyor. Halen yolun biraz daha dışında kalırsak, birinci olduğumuz halde bile rakiplerimizin en arkasında yarışa tekrar dahil oluyoruz. Bu yüzden doğru yolda gitmemiz gerek, fakat doğru güzergahta ilerlemek, sağa sola iyice çeken ATV yüzüne yalan oluyor.

ATV GP
"ATV ve sürücüsü yolda değil, bir duvarın üstünde duruyor. Yerçekimi kanunu bu oyunda işlemiyor."

Yarışlarda aracımız oraya buraya çarpıyor ve oyun fizik kurallarını altüst eden efektlerini sergiliyor. Hızla girdiğim duvarda, aracım 90 derecelik dik açıyla yerçekimine meydan okurken, ATV’yi süren pilot ise aracın üstünden düşüp, gene dik açıyla duvar üstünde oturuyordu. Yine aynı şekilde, yerde bulunan nesnelerle iç içe girip, kaynaşma, kardeş olma enstantanelerine de şahit olabilirsiniz.

Beri gel

Oynanış, grafikler ve bunların üstüne cilalama olarak sesler de ekleniyor. Sanırım, yapımcılardan biri ATV’lerin motor sesleri için, çim biçme makinesinin sesini kullanmış. Gerçekten yarışırken, bir yandan bahçede çimleri kestiğinizi sanabilirsiniz. Öyle bir efekt var. Bunun haricinde yarıştığımız pistlere göre değişen çevre sesleri var, ama olmasa da olurlarmış. Belki tek güzel yan, kendini tekrarlasa da Rock tarzındaki müzikler olacaktır.

Tanıtımlar için kartondan yapılmış modellemeler vardır, marketlerde, mağazalarda vs… yerlerde rastlarız, işte bunlar ATV GP’de bizim seyircilerimiz. 2D olan seyircilerin içinden geçiyorsunuz. Çarpma, devrilme veya yırtılma gibi lüksleri yok.

Yapımda multiplayer seçeneği bulunmuyor, zaten olsa da yapımcıların oynayacağını bile sanmam. Kısaca toparlarsak, ATV GP için zamanınızı boşuna harcamayın, başka aktiviteler ile ilgilenin derim.
Yorumlar 9
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2022 17:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
ATV GP

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×