1/3

Avatar: The Legend of Korra

Cem Süer 28.10.2014 - 16:23
Ne çektin be Korra...
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360, PlayStation 4, XBox One
Avatar: The Legend of Korra
  • Yapımcı - Yayıncı Platinum Games - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 60
9 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%47
Artılar Animasyon tarzı grafikler. Combo sistemi. Seslendirmeleri dizideki sanatçıların yapması.
Eksiler Oyunun tam bitmeden piyasaya çıkması. Hatalardan kaynaklanan gereksiz zorluk. Kamera sistemi.
Nickelodeon’ın 90’ların çocukları için hep özel bir yeri oldu. Dünyanın ilk çocuk odaklı kanalı olan Nick, program içeriklerinde hedef kitlesi olan bizleri ciddiye alıyordu. Teletapi ya da Barny gibi çocukları aptal yerine koyarak öğretmeye çalışan programlar Nickelodeon’da yoktu.

90’ların çocuklarının macera merakını hedef alan yarışmalar, büyüklerin de zevk alabileceği kalitedeki esprili çizgi filmler bu kanalda yayınlandı. Sonra araya Sünger Bob gibi kapitalizme kurban giden, her yerde hediyelik eşyaları bulunan yapımlar da girdi.

2000’lerin çizgi film anlayışı sadece hediyelik eşya satacak balon ürünler yaratmakken  Nickelodeon, 90’ların ruhuyla popüler olan yeni bir seriye imza attı. Avatar Son Hava Bükücü (ABD’deki adı Aang Efsanesi), animelerin çizim kalitesini, doğunun felsefesini, batınınsa popüler espri anlayışını harmanlayıp orijinal bir evren yaratmıştı.

Dizi, o dönemki çizgi film piyasası için çok cesur bir projeydi. Anime’ler tüm dünyada popüler hale gelirken, firmalar kazanca odaklanarak içi boşaltılmış senaryolar sunuyordu. Avatar’daysa Aang adlı bir çocuğun görebileceğiniz en büyük sorumlulukla karşılaşması anlatıldı.

Suya Tokat, Kayaya Kafa, Ateşe Kebap Atan Bükücüler

Dizinin temel konularıysa, kişinin evrendeki yerini sorgulaması, arkadaşlık, ihanet, iyi ve kötünün dengesi, aile sorunları gibi felsefi içeriklerdi. Aslında bunlar bir yandan herkesin yaşadığı ve hayatı ilgilendiren konularda. Avatar’ın rakipleriyse düşmanlarını yenmek için çocuklara daha fazla oyuncak alması gerektiğini anlatan çizgi filmlerdi.

Avatar: The Legend of Korra
Üç kitap (sezon) süren dizi de, Aang, arkadaşları Katara, Sokka ve Toph ile birlikte fantastik yolculuklarına devam ederken bir yandan gelişiyorlar, olgunlaşıyorlar ve ilişkileri de güçleniyordu. Sorumluluktan kaçan tek istediği macera olan Aang, başarısız karşısında ağlayacak kadar ilerleyen kişisel bir gelişim yaşamıştı.

Bu yazıyı okuyorsanız, zaten enerji ve madde bükücü kavramını biliyorsunuzdur. Avatar’ı farklı kılan en büyük yanlardan biri de, ilk bölümde kafanızı Avatar’lık nedir, o elementleri nasıl büküyorlar, gibi sorularla doldurmuyordu. Yavaş yavaş, derdini anlattı dizi izleyicilere. Avatar’ı ilk izlediğinizde bunların hiç birini bilmiyordunuz. Senaristler size, sanki bu evrenin dinamiklerini mutlaka bilmeniz gereken temel gerçekler gibi anlattı.