Bad Rats: The Rats Revenge

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Farelerin kedilerden intikamı
Platformlar PC
Bad Rats: The Rats Revenge
  • Yapımcı - Yayıncı Invent4 Entertainment - Steam
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 70
Artılar Eğlenceli oynanış, etkileşimli bulmacalar
Eksiler Zaman çalıyor
Seneler önce fizik efektleri oyunlarda çok yaygın değildi. Hareket etmeyen taş kutular, nesneler, haritaların orasında burasında yer alıyordu. Ateş etsek patlamaz, yerinden kıpırdamaz, öyle dekor olarak dururlardı. Bazı yapımlarda fizik etkenine az da olsa rastlardık, ama Half-Life 2 ile birlikte çevre ile etkileşim, fizik detaylarında devrim oldu. Hatta etkileşimle çözdüğümüz ayrıntılı engellere bile Half-Life 2’de rastladık. Zamanla gelişen grafiklere, fizik iyice eklendi. Etrafımızdaki nesneler parçalanıyor, hareket ediyordu; modellemelerin ölmeleri bile daha gerçekçiydi. Artık kütük misali yapaylık gitti. Sadece fizik kullanarak oynanan yapımlar var, boyutu küçük, ama bir o kadar eğlenceli olan Bad Rats: The Rats Revenge bunların arasındaki yerini alıyor.

Fizik dersleri

Crazy Machines serisini bilenler vardır. Fizik destekli bulmacalar sunan bu seride, bizlere verilen objelerle, belli bir süre içinde bulmacaları çözmeye çalışıyorduk. Bad Rats de yine aynı yapıya ve içeriğe sahip, yalnız arada bir fark var. Bu sefer farelere yardım edip, kedilerden intikam almasını sağlıyoruz.

Beyzbolcudan, dozer sürene kadar olan çeşitli fareleri gösteren komik videodan sonra karşımıza menü ve seçenekler geliyor. Single player başlığına tıkladığımızda, eğitim bölümü ve zorluk seviyeleri yer alıyor. İlk olarak eğitim kısmını seçip, yapımın mekaniğini oynamanızı tavsiye ederim. Amacımız aslında son derece kolay. Bölüm içinde bir kedi yer alıyor ve kediyi haklamamız gerekiyor. Kah üstüne ağır bir kasa düşmesini veya bombayla patlamasını sağlıyoruz. Bölüm içinde kullanacağımız nesneler ve farelerimiz var. Fareler birçok sınıfta, mesela bir tanesi topa beyzbol sopasıyla vururken, sigara tiryakisi bir başkası ise nefesiyle topa üfleyebiliyor. Kediye ulaşmak anlatıldığı gibi kolay değil, aslında bulmacalar en başlarda basit, ancak sonradan olması gerektiği gibi zorlaşıyorlar. Bulmacaları çözmek için de belli bir süremiz var.

Bad Rats: The Rats Revenge
"Bad Rats: The Rats Revenge'ta, Crazy Machines'taki gibi fizik etkileşimli bulmacaları çözmeye çalışıyoruz."

Ekranın sağ alt tarafında Play ve Stop tuşları yer alıyor. Objelerimizi yerleştirdikten sonra Play yaparak, bulmacanın aktif olmasını sağlıyoruz. Eğer gerektiği gibi nesneleri oturtmuşsak, amacımıza ulaşıyoruz. Stop’a basarak ise aktifliği durdurup, gene farklı değişiklikler yapabiliriz. Mesela ekranda üç tane asma kat var ve kedinin üstüne bomba düşürmemiz gerekiyor. Bunun için bombayı bir top yardımıyla ittirmemiz gerekiyor. Fakat kedi ve bomba, orta katta ve ekranın sağında yer alırken, top ise en üstte bulunuyor. Burada dozer kullanan fareyi kullanarak topu ittirip, havaya yükselen balonun ucuna ise sopayla vuran fareyi yerleştirmemiz gerek. Top aşağı düşerken, balonla yukarı çıkan fare topa vuruyor ve top orta katın boşluğundan bombaya dokunuyor, böylece kedi patlıyor.

Programlı ve düzenli

Eğer kolay seviyede oynarsanız, nesneleri nasıl yerleştirmemiz gerektiğini gösteren bir plan var. Ekranda neyi nereye koyacağımız ve sonucunda hangi noktada nasıl sonuç verecekleri belirtiliyor. Ancak bunu yapmamayı ve biraz düşünerek sonuca ulaşmanızı tavsiye ederim.

Düşük sistem gereksinimlerine sahip Bad Rats, Steam üstünden 5 $ gibi ucuz bir fiyata satılıyor. Yapımda çizgi film tarzında yapılmış, komik grafikler var. Açıkçası böyle bir oyun için görsellik yeterli, zaten fazla bir şey beklememek de gerek. Sesler de grafiklerle aynı, kısaca Bad Rats’e yetiyorlar.

Oyun sabit disk üstünde az yer kaplıyor ve kendi Achievement’ı var. Sadece single player oynanıyor. Bad Rats, fizik çözümlü bulmacaları, eğlenceli yapısıyla oyuncuları başında tutabiliyor.
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 22.05.2022 01:27
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bad Rats: The Rats Revenge

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×