BFME 2: The Rise of Witch-king

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Karizmatik Witch King emrimizde
Platformlar PC
BFME 2: The Rise of Witch-king
Merlin Puanı 80
Artılar Güzel eklemeler var, Angmar ırkı, kötü olmanın zevki
Eksiler Bazı program hataları
Battle for Middle Earth güzel bir yapımdı. Gerek senaryosu, oynanışı, grafikleri vs… başarılıydı. Sonuçta o Yüzüklerin Efendisi’nin stratejisiydi ve ona bağlı kalıyordu. EA boş durmadı “Biz devamını yapıyoruz” diye basın bildirisi yayınladı. Ancak konu olarak daha farklıydı. Oyun çıktı, harikaydı. Gerek görsel, gerekse oynanış EA Games iyi iş çıkartmıştı. Hatta Aykut’un oynadığı zaman ekrana bakmıştım, “Güzel” demiştim içimden. Fakat benim için klasik değerler dışına çıktığından, pek fazla tatmin etmemişti. Gel zaman git zaman, bir süre geçti ve ek görev paketiyle geri dönüş oldu.

Normal

Ek görev paketlerini genel olarak üçe ayırırım; İyi, standart ve kötü. Bazıları tek başına bir oyun olurken, bazıları nötrdür, diğer kısım ise iki adet ünite eklemekten başka bir işe yaramaz. The Rise of the Witch-king, standarttın üzerinde olan bir ek görev paketi. İsminden de anlaşılacağı üzere, kötü tarafın kontrolü elimizde oluyor. Nazgul yeniden ortamlara akıyor, Nazgul Lord’u Witch King krallık kuruyor. Bizde bu krallığın topraklarını genişletip, gelen saldırıları da püskürtmeye çalışıyoruz. Bilinen görevlerle devam ederken, The Witch King boş durmuyor. Ana oyuna Angmar ırkı ekleniyor. Bu ırk içinde Witch King, Rogash, Morgomir, Karsh ve Hwalder adında Hero’ları var. Hepsinin ayrı yetenekleri bulunuyor. Angmar yeni eklenen ırk olduğu için, üzerinde biraz daha özen gösterilmiş. Diğer ırklardan fazlalığı yok, yine de güçlü bir ırk sayılabilir. Savaşlarda ön plana çıkan kısımları, Troll’ler ve direk savaşan diğer üniteler gösteriyor. Sorcerers gibi büyü güçleri olanlar da var, fakat bunlar yakın mesafeler de etkisiz birimler. Ordunuzun arkasından büyüyle destek vererek, rakiplere tam ilaç oluyorlar.

Angmar için yeni özel güçler de var. Bunlar düşmanlar üstünde oldukça etkili, ancak zamanında kullanılmaları oldukça can yakıcı ve kurtarıcı olabiliyor. Sadece Angmar ırkı yeni deyip geçmemek lazım, yapımda diğer ırklara da bazı yenilikler ve eklemeler yapılmış. Onlara da ekleme yapılmadan geçmek olmaz, yoksa küserler.

Devam

Yapay zeka fena değil. Hatta biraz daha akıllanmış diyebiliriz. Artık deneme yanılma yöntemine başvurabiliyorlar. Rakipler eskisi gibi fazla keklik gibi durmuyor. Yine zorluk seviyesi düşük olduğu zaman, düşman çok fazla etkili değil. Bu yüzden üst zorluk seviyeleri daha can alıcı ve heyecanlı savaşlara geçit veriyor. Gene de BFME 1 ve 2’den tecrübeli olanlar, yapay zekayı tuş edecektir.

Grafikler ve sesler konusunda Witch King, BFME 2’le aynı. Belki görüntü olarak kökten bir değişim yok, fakat yapımcılar elinde var olanı yeni efektlerle beraber, daha can alıcı hale getirmiş. Seslerde kalite yine aynı. Seslendirmeler, müzikler, efektler bu konuda da ek paket, güzel olmuş. İşin diğer can alıcı noktası ise bu kadar güzel tektik detaya rağmen, oyunun iyi optimize edilmesi oluşturuyor.

Burada biter mi?

Witch King içinde karakter yaratma kısmında da, yeni bir sınıf daha bulunuyor. Bunlara ek olarak eskiler içinde yeni güçler, özellikler vs… yer alıyor. Campaign aslında klasik görevlerle de olsa, oyuna Single Player kısmını yeniden canlandırıyor. Hatta bazı görevler oldukça dinamik sayılır. Multiplayer konusunda ufaktan bazı sıkıntılar var, ancak bunlar çözülmeyecek veya ortamı gerecek türde değil.

Son noktayı koyarsak, Witch King güzel bir ek görev paketi olmuş. Hatta son zamanlarda oynadığım ek görev paketleri arasında en iyisi sayılır. Yapımda bazı program hataları yer alıyor, ancak bunlar yama ile düzeltilecektir. 2006’nın biteceği şu günlerde, eğer BFME 2’ye devam etmek isterseniz, Witch King kesinlikle güzel bir sebep sayılacaktır.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 17:41
Kalan Karakter : 300 Gönder
BFME 2: The Rise of Witch-king

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×