Billy Blade and The Temple of Time

Billy Blade and The Temple of Time

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Küçükler için Prince of Persia dersleri verilir.
Platformlar PC
Billy Blade and The Temple of Time
Merlin Puanı 47
Artılar Çizgi film tarzındaki ara videolar. Güzel sayılabilecek müzikler.
Eksiler Vasat grafikler. Kontrol zorluğu. Sistemi zorlama problemi. Kendini tekrar eden oyun sistemi.

Hazine avcısı ve kılıç ustası Billy Blade’in macerasına hoş geldiniz. Billy ile birlikte “Zamanın Tapınağı”nı keşfedecek ve günümüz aksiyon oyunlarının tüm güzelliklerini, çocuklara yönelik hazırlanmış oyun formatında yaşayacağız. Zamanda sıklıkla yolculuk yapmamızı gerektirecek olan maceramız, bizi Prince of Persia’ya fazlasıyla benzeyen çöl topraklarından, buzul çağlarına, hatta Karayipler’de korsan avcılığına kadar sürükleyecek.

Tüm bu macerayı bir prensesi kurtarmak için yaşayacağımızı sanıyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Kurtarmamız gereken güzeller güzeli, kralların, sultanların varisi bir bayan değil, pis kokulu, kıllı bir maymun. Sevgili maymunumuz sihirli kübün içine hapsolunca, kahramanımız Billy bu büyük acıya dayanamaz ve yollara düşer. İlk gördüğü hiyeroglif yazısında kolayca (!) anlaşılacağı üzere sevgili dostumuzu kurtarmanın tek bir yolu vardır; düşman pataklamak ve büyülü sandıklardan sihirli küreler toplamak. Madem öyle; oturup bekleme değil, harekete geçme vaktidir.

Sandık kırmalı, küre toplamalıyım

Billy Blade, kurulum aşamasından, ara demolarından ve oyun içi grafiklerinden anlaşılacağı üzere sadece çocuklar baz alınarak yapılmış rengarenk bir yapım. İlk izlediğimiz çizgi film vari animasyon ile hemen atmosferin nasıl şekilleneceğini fark ediyoruz. Küreye hapsolan maymunumuzu tekrar eski haline getirebilmek için harekete geçmeli ve pek çok düşmanla savaşmalıyız. Oyunumuz başlar başlamaz Prince of Persia’nın çocuk versiyonu olduğu izlenimi veriyor. Karşımızda açılmayı bekleyen zaman portalları var ve kullanılabilir olan tek portaldan girince ilk bölüme ulaşıyoruz. Ekranımızda çift kılıçlı, yaman bir delikanlı beliriyor. Oldukça atletik ve hızlı bir savaşçı olduğunu sandığımız bu karakter bizi ilk dövüşünde maalesef hayal kırıklığına uğratıyor. Çünkü oyunun kontrolleri inanılmaz derecede hantal. Çok yükseğe çift zıplama yapabilmesine, hızlıca kılıç savurmasına rağmen karakterimizi rahatça kontrol etmekte ciddi problemler yaşıyoruz.

Kontrolleri bir kenara bırakıp çevrede ne olup olmadığı anlamak üzere harekete geçtiğimizde, bol bol sandık ve fıçı kırıp içlerinden fazlasıyla mana topluyoruz. Bu manalar ile oyunun devamında çeşitli özel güçlerimizi aktif edeceğiz, ama ilk bölümde henüz böyle güçlerimiz yok. Şimdilik bu manaları zevk için topluyoruz. Çevre dizaynı fazlasıyla şirin ve renkli olmasına rağmen sanki biraz boş gibi görünüyor göze. Her dokunun kendini fazlasıyla tekrar etmesine, küçük dikdörtgenler prizması olarak modellenmiş objelere, deve olduğunu sadece sesinden tahmin edebileceğimiz ve poligon sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar detaysız tasarlarmış karakterlere rağmen hala oyuna devam etmemizin tek sebebi müzikleridir sanırım. Gerçekten de ilk bölümlerde egzotik ezgiler taşıyan müzikler bizi; “Azıcık daha dayan” der gibi oyunda tutuyor.

Bari bir kaç bölüm geçeyim

Kendimizi tutup, oyuna bir şekilde devam edince, bu sefer hatalar zinciri kafamıza sağnak yağmur gibi yağmaya başlıyor. İlk olarak atlama platformlarına gelince inanılmaz bir kontrol zorluğu yaşıyoruz. Zaten kameranın anormal bir açıdan bakmasından dolayı oyuna hiç hakim değiliz, bir de kontrollerin hantallığı eklenince platformdan diğerine atlamak işkenceye dönüyor. Düşmanların yapay zekâlarından bahsetmeye ise neredeyse hiç gerek yok. Herbirini öldürmenin en kolay yanı; üzerine hemen koşup sürekli saldırı tuşuna basmak. Yani öyle sağa sola atlayıp, taklalar atarak akrobatik dövüşlere hiç gerek yok. Sadece üzerine saldırın yeter.

Teknik yapısı son derece vasat olan Billy Blade’in grafikleri daha önce de bahsettiğim gibi sadece şirinlik seviseyinde. Her şey son derece boş ve bölüm tasarımları bir öncekinin aynısı. Üstelik bu kadar düşük grafik seviyesine rağmen oyun, bilgisayarı fazlasıyla zorluyor. Ekran yenileme hızı yeterli seviyede olsa bile karakterin ilerleyişi esnasında hızlı ekran geçişi sağlanamıyor. Bu yüzden oyun “yavaş” hissi uyandırıyor. Ayrıca müzikal yapıdan bazı artılar yaşatsa da oyun içi seslerde son derece başarısız.

Sonuç olarak çocuklara yönelik bir Prince of Persia oyunu gibi gözüken Billy Blade, oldukça vasat teknik yapısı ve sayısız hatası ile gösterdiği bu tospembe tabloyu koruyamıyor. Alınıp oynanmasına gerek duyulacak hiç bir noktası olmamasına rağmen nadir de olsa çıkan çocuklara yönelik oyunlardan biri olması ve güzel sayılabilecek ara videoları tek artıları.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 9.03.2021 02:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×