1/4

BioShock 2

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Denizde bir şey var
Atlantis Okyanusu’na düşen uçaktan kurtulan Jack, kendini bir zamanlar rüya gibi olan su altı şehri Rapture’da bulmuştu. Neler olacağını bilmeden şehrin içinde derinliklere ilerledi. Sonunda Rapture’la ve kendisiyle ilgili gerçekleri de öğrendi… 2007’de çıkan BioShock atmosferi, hikayesi, aslında tümüyle oyuncuların akıllarına kazındı. Birçok yerden olmak üzere “Yılın En İyi Oyunu” ödülünü de kaptı. Yapımı System Shock 2 gibi bir klasiği bizlere kazandıran, 2K Games bünyesine geçince de adı değişen “Irrational Games” geliştirmişti. Yakın zamanda Rapture’a yeniden geri dönüyoruz, ama Jack olarak da değil, Big Daddy olarak.

Bir zamanların düşmanı şimdi biziz!

BioShock 2’nin ilk ortaya çıkışı BioShock’un PS3 sürümündeki Teaser videoyla duyulmuştu. Yapımla ilgili daha fazla ayrıntı nisan ayındaki Gamer Informer dergisinde açığa çıktı. Oyunun “There's Something in the Sea” ismindeki Teaser sitesi de yayına girmişti. Sitede ilginç dokumanlar ve resimler yer alıyordu. BioShock 2’le ilgili farklı bir promosyon da yapıldı. Farklı sahillere ait bazı koordinatlar yayınlandı. Bu sahillere giden kişiler Rapture’dan çıkan ve sahile vurmuş Arcadia şişeleriyle karşılaştı. Şişelerde oyunla ilgili posterler ve diğer promosyonlar yer alıyordu. Daha önceki ön bakışta, BioShock 2’le ilgili ilk bilgileri ve ayrıntılara yer vermiştik. Zaman geçtikçe yapımla ilgili daha fazla ayrıntı ve farklı materyaller ortaya çıktı. Bunlara bir göz atalım.

BioShock 2
"Yapımda tekrar aktif olan ilk Big Daddy'i yönetiyoruz."

Oyun ilk BioShock’un 10 yıl sonrasında yani 1970’te geçiyor. Rapture’un kontrolü Sophia Lamb adında bir kadındadır. Sophia’nın ilginç görüşleri ve fikirleri vardır. Big Daddy’lere göre daha farklı olan Big Sister’lardan bir ordu kurmuştur. Sophia, Atlantik kıyısındaki kasabalardan kız çocuklarını kaçırmak için Big Sister’ları göndermiştir. Amacı kaçırdığı kız çocuklarıyla yeni Little Sister’lar yaratmaktır. Yeni yıl arifesinde Rapture’un ilk prototip Big Daddy’si yeniden aktivite olur. 10 yıl içinde neler olduğuyla ilgili bir anısı yoktur. Bundan sonrasında Rapture ve Sophia Lamb için daha farklı gelişmeler yaşanacaktır…

Yapımda tekrardan aktif olan ilk Big Daddy’yi kontrol ediyoruz, Jack’i değil. Burada şöyle bir artı parantez açayım, Jack ikinci yapımda dindar bir figür olarak yerini alıyor ve ilk BioShock’ta yaptıklarının etkilerini de göreceğiz. Karakterimize tekrar geri dönersek, diğer Big Daddy’lere göre daha zeki ve daha hızlı. Sol elimiz boşta, sağ kolumuzda ise büyük bir matkap takılı. Matkapla sert vuruşlar yapıp, yüksek hasar verebileceğiz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×