Bitcoin blok zincirinde İncil'e atıfta bulunan gizli mesaj!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 20.01.2021 - 14:24
Bitcoin blok zincirinde 666,666 sayılı işlemde İncil'den alıntılar bulundu. İşlem numarası ve bulunan mesaj ise oldukça manidar.

Bitcoin blok zincirinin 666,666 numaralı bloğundaki bir işleme gölümü gizli bir mesaj bulundu. Bu gizli mesaj İncil'e ait alıntıları içerisinde barındırıyor ve mesajı, işlemin numarasına da baktığımızda oldukça manidar görünüyor. Mesaj Yeni Ahit'in altıncı kitabı Romalılara Mektup'tan bir alıntı. İlk olarak bitcoinhackers.org'dan Emzy tarafından bulundu.

Bitcoin blok zincirinde İncil göndermesi

Yeni Ahit'in altıncı kitabı Romalılara Mektup'tan alınan kesit şu şekilde:

"Kötülüğe yenilmeyin, kötülüğü iyilikle yenin", Romalılar 12:21

Bitcoin blok zincirinde İncil'e atıfta bulunan gizli mesaj!

Aynı zamanda söz konusu işlem iki farklı adrese gönderilen eşit miktardaki Bitcoin (432,100 satoshi, 160 dolar ediyor) ile yapılmış. Bu adreslerin ilk birkaç karakteri "God (Tanrı)" ve "Bible (İncil)" olarak karşımıza çıkıyor. Hemen alt taraftaki görselde bahsettiğim kısmı görebilirsiniz.

Bitcoin blok zincirinde İncil'e atıfta bulunan gizli mesaj!

Burada dikkat çeken bir diğer nokta ise işlemin bu sıra numarasına bilinçli olarak getirilmiş olması. Biliyorsunuz bazı inanışlara göre 6, 66, 666 gibi sayılar şeytanı çağrıştırıyor ve hatta hatırlarsanız ülkemizde de 6 Haziran 2006 (06.06.06) tarihinde ana akım medyadan "Şeytanın günü" haberleri gelmişti. Bitinfocharts.com'a göre işlemleri kim gönderdiyse, Bitcoin'in gün içindeki en yüksek ortalama işlem ücretinin beş katına denk gelen 50 doların üzerinde bir ücret ödedi. Bu da 666,666 numaralı işlem olması için özel bir efor sarfettiği anlamına geliyor. Sayının ve mesajın anlamı karşılaştırıldığında ortada büyük fakat bir o kadar da anlamlı bir tezat görüyoruz.

Tabi bu Bitcoin blok zincirleri üzerinde gizlenmiş ilk mesaj değil. Hatta bu o denli popüler oldu ki evlilik teklifleri bile bu şekilde yapılmaya başlandı. Bu mesajlara birkaç örnek verebilecek olursak en popülerlerinden biri olan "oluşum bloğu" mesajı yerinde bir örnek olur. Aynı zamanda bulunan ilk blok mesajı olma ününü de taşıyor.

"The Times 03 / Ocak / 2009 Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde."

Yine COVID-19 krizine yanıt olarak 2020'de Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın para basma çılgınlığının ilk aşamalarında 630,000 numaralı blok aşağıdaki mesajı içeriyordu:

"NYTimes 09 / Nisan / 2020, 2,3T $ enjeksiyon ile Merkez Bankası'nın planı, 2008 kurtarma sürecinin de çok ötesinde."

Bunun gibi birçok Bitcoin blok zinciri mesajı bulunuyor ve insanda varoluşundan beri devam eden "gizemler yaratma ve bu gizemleri çözme" hissini güdüleyip duruyor. 

Kaynak: CoinTelegraph

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 14.08.2022 06:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.01.2021 10:40
BTC işlerinde ve kod bilgisi olan biri bile bunları yapıyorsa.. En az bi 2 bin yıl daha kurtulamayız bu mitolojilerden :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 20.01.2021 14:31
Tatlı olmuş, arkasında büyük bir şey yok, parayı veren bunu yapabiliyor. En kötü başka büyük bir şeyi gizlemek için yapılan sansasyon olabilir ki bence değil zaten belirtmiştim.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bitcoin blok zincirinde İncil'e atıfta bulunan gizli mesaj!

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×