1/5

Black & White 2

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Tanrının eli bir kez daha iş başında
Platformlar PC
Black & White 2
Merlin Puanı 85
Artılar Gelişmiş stratejik öğeler. Daha kolay öğrenebilen ve istediğini anlatabilen hayvan sistemi. Ortalamanın hayli üstünde teknik detaylar.
Eksiler Gelişen stratejik öğeler ile oyuna hakimiyet biraz zorlaşmış. Savaş konusunda düşman yapay zekâsı pek başarılı değil.
Uzayın sonsuz boşluğuna yayılan tiz bir yalvarış sesi duyuluyor. Yardım dileyen sesin kuvveti, gezegenler arasında dalgalanıp gittikçe azalıyor. Umutsuz, çaresiz halde bekleyen zavallı insanlar ellerinden tek geleni yapıyorlar, dua ediyorlar. Tüm bu dualara, yalvarışlara cevap verecek güce sahip olduğunuzu var sayın. Yaşayan canlılara, binalara hatta doğa kanunlarına dahi hükmedebildiğnizi düşünün. Bu zavallı insanlara yardım mı etmeyi tercih ederdiniz? Yoksa onlara zulmetmeyi mi? Daha doğru bir değişle; Black mi olmak istersiniz yoksa White mı..?

Oyun dünyasında bir ilk

Bundan yaklaşık 4 sene kadar önce oyun dünyasına bomba gibi düştü Black & White. O güne kadar hayal bile edemediğimiz pek çok olguyu tek seferde karşımıza sunan, devrimsel nitelikte bir oyundu. Nereden başlasanız neresinden tutsanız anlatıp bitiremeyeceğiniz türdendi. Ana teması “Tanrıcılık” olan oyunda ister iyi istersek de kötü olmayı seçerek hikayenin her anında dilediğimiz gibi karar veriyor, belirli gezengenlerde yaşayan insanların hayatlarını değiştiriyorduk. Eğer iyi olmak istiyorsak, insanlar açlıkla kıvranırken onlara yemek buluyor dualarını kazanıyorduk. Kötü olmak istersek, canlarını dişlerine takıp inşa ettikleri binaları başlarına yıkabiliyor, elimize alıp hepsini dört bir yana savurabiliyorduk.

Black & White’ın güzelliği sadece sunduğu özgürlükte değildi. Emrimize amade olan evcil bir hayvanı eğitebiliyor, onun gelşimini adım adım izleyebiliyorduk. Kendi hayat görüşümüzle aynı yönde ilerleyen hayvanımızın hareketleri bizim en büyük eğlencemiz oluyordu. Son olarak Black & White’ın en iyi özelliklerinden olan bir konu da ara birimin çok farklı olması ve bize rekor ölçüde kamerayı yakınlaştırma ve uzaklaştırma imkânı sunan, elimize aldığımız taşları fırlattığımızda gerçekçi tepkiler veren grafik ve fizik motoruydu. Kısacası herşeyi ile bir klasik olan Black & White, oyun dünyasında adını unutulmamak üzere yazdırmıştı.

Dört yıllık aradan sonra yeniden

Beğenilen, tutulan her oyun gibi Black & White’ın da devam oyununun duyurulması uzun sürmedi. Daha ilk oyunun ek paketi olan Creature Isle piyasaya sürülürken bile kulaklara gelen ikinci oyun söylentisi 2003 yılında piyasaya sürüleceği konusunda odaklanmıştı. Ancak bu sefer de ertelenmeler baş gösterdi. Önce 2004’ün ilkbaharı, sonra ise 2005’in ilk ayları dendi ikinci oyunun çıkış tarihi için. Bir türlü tamamlanamayan yeni gelişimler nihayet geçtiğimiz ay içerisinde sona erdi ve efsanevi strateji oyunu Black & White’ın ikinci versiyonu karşımıza çıkıverdi.

4 CD’den oluşan Black & White 2, kurulumun hemen ardından tıpkı ilk oyunda olduğu gibi tanıdık bir video ile karşılıyor bizleri. Uzayda hareket halinde olan bir el, boşlukta anlamsız olan çeşitli seslere doğru ilerliyor. Birkaç galaksi ve sistem geçtikten sonra anlamlaşmaya başlayan seslerin dualar olduğunu farkeden el, sesin geldiği gezegene doğru iniş yapıyor ve tıpkı ilk oyunda olduğu gibi baş danışmanlarımız olan şeytan ile meleğin yanı başında bitiveriyor.

Kontrolleri elimize aldığımızda oyunun ana hatlarını en ince ayrıntısına kadar öğreten bir alıştırma bölümü ile karşılaşıyoruz. Sağ yanımızda olumluluk abidesi melek, sol yanımızda ise savaş ve yıkımın başsözcüsü şeytan bize oyunu kısaca anlatıyorlar. İlk oyunun hemen hemen aynısı olan kontrolleri bir bir açıkladıktan sonra oyunda bir kez verilecek ve en önemli kararlardan biri olan yaratık seçimine doğru bizi sürüklüyorlar.