Bolt

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Dikkat, süper köpek ısırabilir!
Platformlar PC
Bolt
  • Yapımcı - Yayıncı Avalanche Software - Disney Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Platform,Platform
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 63
Artılar Kaliteli grafikler, çocuklar için birebir
Eksiler Kısa, tekrar oynanabilirlik çok düşük
Gün geçmiyor ki sinemada izlediğimiz bir süper kahraman konulu veya animasyon filmin bir şekilde oyunu ertesi günün sabahı piyasaya çıkmasın. Buna alıştık, hatta film ne kadar güzel olursa olsun oyununun beş para etmemesini bile yadırgamaz olduk. Ayrıca sürekli de forumlarda tartışıp duruyoruz; bu böyle mi gidecek, bu oyunlar çıkmalı mı, aslında gerçekten yapılmalı mı diye. Önceleri enteresan gelen bu fikir son zamanlarda bana pek bir şey ifade etmiyor. Sinemada olan her şeyin orada belli bir ağırlığı olduğu gerçek; onu alıp oyuna tekrar kurgulamak filmdeki atmosferin ve karakterler yoğunluğunun sizin üzerinizde yarattığı etkiyi bir şekilde azaltıyor. Fakat bu fikrimin tam aksine animasyon uyarlamalarının kendince bir takım artı noktalara sahip olduğunu da düşünmüyor değilim. Temelde ikisi de bilgisayar kaynaklı ve birinin diğerine dönüştürülmesinde elde edilecek sonuç daha tutarlı. Bolt'u bu perspektiften bakarak yorumlayalım.

Bolt'da kontrol ettiğimiz iki farklı karakter var. Bunlardan biri filme de ismini veren Bolt adlı süper köpek ve onun sahibi Penny. Oyun her ne kadar animasyonun oyuna uyarlaması olsa da konu bakımından filmde izlediklerimizin tamı tamına peşinden gitmiyor. Bununla birlikte konu akışının çok da doyurucu olmadığı gerçek. Her bölümde yaptığınız şey önünüze çıkan adamları dövüp ilerlemek ve en nihayetinde de oyundaki amacınız olan babanızı kötü adamların elinden kurtarmak. Bölümler boyunca ilerlerken karşınıza çok çeşitli düşmanlar çıkıyor ve gerek Penny, gerekse de Bolt ile beraber hepsinin hakkından geliyorsunuz. Bu bakımdan oyunda iki karakterin de güzel bir kullanımı var. Penny ile oynarken etrafta dolaşıp gizli geçitlerden geçip borulardan sallanarak bir yerlere varmaya çalışıyorsunuz. Bu olay genellikle kapalı mekanlarda oluyor ve kullanabildiğiniz özel yetenekler sayesinde asla gitmeniz gereken yerden şaşmıyorsunuz. Penny'i kontrol ettiğiniz yerlerde bir yerlere gizlice ulaşıp karşı tarafı içerden çökertmek asıl yapmanız gereken şey. Bu sayede bilgisayar sistemlerini hack'leyip, gizli bölmelere ulaşıyor ve yok etmeniz gereken yere veya insana bu şekilde ilerliyorsunuz. Hack'leme işlemi ise Geometry Wars benzeri mini bir oyun olarak tasarlanmış. Fakat en nihayetinde mutlaka yakalanıyorsunuz ve ardından da oyun Bolt'a dönüyor.

Atıl Bolt!!

Bolt ile oynamak oyunun asıl eğlenceli olan kısmı. O bir süper köpek, çok çeşitli komboları ve özel hareketleri var. Başlarda küçük ve büyük hasar veren basit saldırılarla düşmanları indirirken ilerledikçe bunlardan elde ettiğiniz enerjiyi bir kerede kullanarak çok güçlü bir saldırı yapabilecek duruma geliyorsunuz. Bunlar genellikle bir bulmaca mantığı içerisinde de olabiliyor. Örneğin parçalayarak geçmeniz gereken bir kapıyla karşılaştığınızda önce size saldıran düşmanlardan enerji kazanıp, ardından da hepsini birden bu kapıda kullanarak öteki tarafa geçmeniz gerekiyor. Oyun içerisinde böylesi ilerleyiş biçimleriyle çok sık karşılaşıyorsunuz. Kombolarla birlikte geliştirdiğiniz güç barınızı böylesi durumlarda kullanmanın yanında çok güçlü ve süper güçlü iki tip saldırı sistemiyle de harcayabiliyorsunuz. Üzerinize gelen düşmanların ilerleyen bölümlerde güçlenmesiyle bazılarını yalnızca bu tarz güçlü saldırı tipleriyle yok edebiliyorsunuz.

Düşmanları devirdikçe sürekli yenileri geliyor ve oyun bunu çok sık bir biçimde tekrar ediyor. Yani bir grup düşmanı alt ettikten sonra hemen ardından daha güçlü bir grup geliyor ve ondan sonra yine aynısı. Resmen oyunun sonuna kadar bu şekilde oynuyorsunuz ve doğal olarak çabuk sıkılıyorsunuz. Her ne kadar karşınıza çıkan düşmanlar da bir şekilde güçlenmeye başlıyor olsalar bile bunun dengesiz olması sorunları beraberinde getiriyor. Zaten oyun başlı başına sırf aynı tuşlara tuşlara basıp durmaktan ibaret; daha güçlü düşmanlar daha stratejik mücadele edeceğiniz anlamına gelmiyor. Sadece aynı şeyin daha sık tekrar ediliyor olmasından başka bir şey değil. Bu yüzden oyun kendini çok çabuk eskitiyor. Ayrıca, her ne kadar bu tarz bir platform oyunu için asıl değerlendirme kıstası bu olmasa da, oyunun çok uzun olmadığını söylemek gerek. Negatif yön açısından ise tekrar oynamak için pek bir gerekçeniz olmamasını belirtmek lazım.

Grafikler bakımından oyunun çok güzel olduğunu ve animasyonun kalitesinin peşinden gittiğini söylemek mümkün. Mekan tasarımlarıyla birleştirdiğimiz takdirde elde ettiğiniz atmosfer bölümde size yaşatılmak istenenle birebir örtüşüyor. Yeri geldiğinde renkli ve akıcı, yeri geldiğindeyse hızlı ve aksiyona uygun başarılı bir görünüş sağlanmış. Sesler ve müziklerdeyse sorun yok; çoğu zaman aksiyon anında hızlanıyor ve ortamla paralellik gösteriyor. Kısaca oyun için, eğer animasyon filmden hoşlandıysanız şans verip güzel vakit geçirebileceğiniz bir yapım şeklinde klişe bir cümle kurulabilir. Aynı zamanda oyunun asıl hedef kitlesinin de çocuklar olduğunu bilmek gerekiyor.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 17:17
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bolt

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×