Bunları Biliyor Muydunuz? #1

Bunları Biliyor Muydunuz? #1

Fasih Sayın
Fasih Sayın 9.07.2013 - 15:21
Oyun dünyasının "Hadi canım sende!" kısmı
Oyun sektöründe faaliyer gösteren en eski ve köklü firma açık ara ile Nintendo'dur.

1889 (Yanlışlık yok evet. 19. Yüzyıl) yılında Kyoto'da kurulan firma ticaret hayatına Hanafuda kartları üreterek başlamıştı. Nintendo'nun oyun kağıdı üretme işi halen devam etmektedir.

1974 yılında video oyunu işine girene kadar pek çok farklı iş koluyla uğraşan firmanın ana ürünü her zaman oyuncak olmuştur. Ancak zamanında makarna üretmiş, taksi işletmiş ve hatta Aşk Oteli adı verilen müesseseleri hizmete sokmuştur.


"Aşk Oteli nedir?" diye sorarsanız hemen bir adım ileriye giderek sorulmamış olan sorunuza da cevap vereyim. Evet, Nintendo bir dönem genelev işletmiştir, pezevenklik yapmıştır da diyebiliriz kavramları zorlarsak. Ancak Aşk Otelleri'ne tam olarak genelev diyemeyeceğimizi de belirtmemiz faydalı olur. Nintendo bu otellerde sevişilecek insanları sağlamıyor ve dolayısı ile fuhuş sektöründe aktif olarak yer almıyordu. Sadece sevişmek isteyen insanlara tesis sağlanıyordu. Yine de bu oteller doğal olarak fuhuş sektöründe çalışanların uğrak yeri olmuştur.

Nintendo'nun video oyunu sektöründe ilk faaliyeti 1974 yılında dönemin popüler oyun konsolu Magnavox Odyssey'in Japonya dağıtım haklarını alması olmuştur.

Firmanın ilk konsolu (ve oyunu) ise 1977 tarihli Color Televi-Game 6 ya da Color TV-Game 6'dır. Dönemin en popüler oyunu Pong'un 6 değişik varyasyonunu içeren bu analog konsol o kadar popüler olmuştu ki Color TV-Game 15, Color TV-Game 112, Color TV-Game Block Breaker ve Computer TV Game adlarında devam konsolları ve oyunlarına zemin hazırladı.

Fasih Sayın'ın yayınımız ile hiçbir ticari bağlantısı bulunmamaktadır
.
Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 4.12.2020 05:17
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×