Burnout Dominator

Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Bu yarışta çılgınlık had safhada
Platformlar PSP
Burnout Dominator
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 80
Artılar Hızlı atmosfer, yüksek adrenalin ve eğlence
Eksiler Görüş mesafesi çok uzak değil
Electronic Arts’ın elinden çıkmasına alışık olduğumuz Need for Speed ardından, yine aynı firma tarafından piyasaya sürülen yarış oyunu Burnout Dominator, her ne kadar NFS ile bire bir örtüşmese de aynı kulvarda yol alan yapımlar oldukları açıkça söylenebilir. Genel olarak baktığımızda oyun, PSP platformunda boy gösteren iyi yarış oyunlarından biri olarak tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almayı başarıyor. Bizlere de tadını çıkartmak kalıyor.

Ters yön

Burnout Dominator, neredeyse PSP’nin limitlerini zorlayarak hakkını veren bir yapım olmuş. Daha çok arcade tabanlı olan oyun, serinin önceki versiyonları da dahil olmak üzere genel olarak piyasadaki yarış ve simülasyon oyunlarına iyi bir alternatif teşkil ediyor. Daha önce seriyi oynamamış olanlar için belirtmekte fayda var; Burnout Dominator yalnız bir yarış oyunu değil, aynı zamanda bir yıkım oyunu da olduğu söylenebilir. Ancak ne yazık ki efsanevi olmuş en büyük hasarı vermeye çalıştığımız Crash (çarpışma) modu, PSP’de mahrum bırakılmış. Bununla birlikte yinede eğlence ve adrenalinden herhangi bir şekilde ödün verilmemiş. Burnout Revenge’i herhangi bir nedenden dolayı oynayamamış olanlar ise üzülmesinler. Zira Dominator, sunum ve içerik olarak oldukça Revenge’e benzemekte. Oldukça fazla sayıda yarışın bulunduğu World Tour modu altında yapılan dünya çapındaki mücadeleler, şehirler ve bölgelerden oluşmakta. Race modunda serinin önceki yapımlarında bulunan türlerle birlikte birkaç yeni yarış çeşidi de eklenerek ortaya biraz daha gelişmiş bir konsept konulmuş. Grand Prix modunda ise yarışlar kazanarak final madalyasına ulaşmamız amaçlanmış.

Yapıma eklenen yeni modlar her ne kadar çeşitlilik sağlamış olsalar da, Burnout Dominator için birer devrim niteliğine sahip değiller. Maniac modu altındaki Drifting ve Near Miss (yakın temas) yarışlarında en çılgın araç süren kişi bölümünü galibi oluyor. Bu yeni yarışlarda araçların yapabileceği özel hareketlerin eklenmesi de unutulmamış. Böylece adrenalinin bir miktar daha yükselmesi sağlanmış. Çoğu yapımda karşımıza çıkan kilit-ödül sistemi, Burnout Dominator’da yalnız kilitli olan araçlarda değil, aynı zamanda bazı modlarda da karşımıza çıkarak, tamamlanmadan diğer modların oynanamaması sağlanmış. Bu yapıda, Rival Challenge modunda kazanılan yarışlarda önce kilitli araçlar oynanabilir oluyor, ardından modun tamamlanması ile de Dominator Challenge modunun kilidi kalkarak oynanabilir oluyor.

Bozulmayan dinamik

Oyun yapısı ve kontroller, önceki yapımlar ile benzerliğini sürdürüyor. Daha önce oynamamış olanlar için özetlemek gerekirse amaç, kendi aracınızı parçalamadan, mümkün olduğu kadar çılgın ve delicesine araba kullanmak oluyor. Ters yönden araçların üzerine gitmek, kıl payı aralarından sıyrılmak gibi durumlar kazanan olmak için yapılması gerekenlerden. Bu tip atraksiyonlarla meşgul olurken, bir yandan da Boost metreniz yaptığınız hareketlere göre yükselme gösteriyor. Süper şarj konumuna gelince de turbo kullanma hakkınız oluyor ve böylece çok daha çılgınca yol almak mümkün oluyor.

Görsel olarak oldukça iyi olan yapım, oldukça detaylı araka planlara sahip olarak geliyor. Çarpışma gibi efektler de oldukça iyi iş çıkartmakta. Frame rate oranı ise herhangi bir sorun yaşatmıyor. Sesler ve müzikler bakımından ise iyi sayabileceğimiz araç ve ses efektlerine, her zaman olduğu gibi EA kalitesinde müzikler eşlik ediyor. Ad-Hoc modu üzerinden Multiplayer da destekleyen yapım, PSP’de yaşanabilecek enteresan bir yarış deneyimi vaat ediyor. Özellikle seriyi sevenlere duyurulur.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 21.02.2024 15:20
Kalan Karakter: 300 Gönder
Burnout Dominator
İlginizi Çekebilir