1/2

Call Of Duty 4: Modern Warfare

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Büyük operasyondan önce son eğitim.
"Gecenin karanlığı bize engel olamadığı gibi, patlayan bombaların ışığı ve kulağımıza vızıldayan mermilerin sesi bizim en sadık kılavuzumuz oluyor." Gökyüzünden, patlamalarla dövülmüş asfalta doğru inen kamera açısı ve sonrasında üyesi olduğumuz birliğimiz, en nihayetinde elimizde bulunan tüfeğimizi görüyoruz ilk olarak. Kulağımıza çalınan şiddet ise pekte gecikmiyor. Bölük komutanından gelen ilk emir, attığımız ilk adım, nereden geldiğini bilmediğimiz bir kurşun sonucu kaybettiğimiz ilk arkadaşımız ve bir daha ayağa hiç kalkamayacak olduğu gerçeği.

Call of duty serisi, ilk oyunundan itibaren benzersiz savaş atmosferini görüntü olarak monitörlerimize, ses olarak hoparlörlerimize ulaştırmayı başarmıştı. Şimdi ise daha da etkili bir atmosfere giriş yaparak savaş gerçek anlamda dahil olabiliriz. ( Şimdilik demo olarak ).

"BOG RESCUE"
Görevimiz farklı değil, olabildiğince diğer Cod oyunlarıyla aynı ama bu kez daha gelişmiş ve daha yoğun. Cod4'ün ilk amacı size savaşı hissettirebilmek. Oyun atmosferi öyle bir hazırlanmış ki ilk başta: Grafikler nasıl ? Ne yenilikler var ? Demeye fırsat bulamıyorsunuz ve zaten bunu da pek fark etmiyorsunuz. Çünkü Infinity ward, dünden bugüne görsellik, ses ve oynanışı birleştirerek kusursuz bir deneyim sunmayı başardı. Durum şu ki; Demoyu oynarken öncelikle diğer cod oyunlarını kısa süreliğine unutun ve farklı bir oyun oynadığınızı düşünün. Ana tema artık ww2 değil. Naziler yok. Modern savaş ortamı ve içerisinde var olan önemsiz bir detaydan ibaretsiniz. Ama her ne olursa olsun oynadığınız demonun Call of duty olduğunu anlıyorsunuz. Peki neden ? Çünkü artık bir bakıma değişik bir yapım olsa da cevap basit. Değişmeyen tek unsur inanılmaz atmosfer etkisi size bu oyunun COD olduğunu ispatlıyor.

Demo için izlenimlerimize bakarsak inanılmaz diyebilirim ama siz yine de inanın. İmkansız yoktur. An itibariyle en yüksek tansiyona sahip çatışmaların ve yıkıcı savaş ortamının bulunduğu tek oyun ( demo ) Call of duty 4 Modern warfare. Bunu oluşturan bir çok unsur var. Artık eskisi gibi bulunduğumuz bölgedeki adamlar bu kez aynı değil. Hem sayı olarak hem güç olarak oldukça fazlalar. Call of duty 4'le mukayese edilemeyecek seviyede fazlalar demo için konuşursak. Kafanızı çevirdiğiniz her yerde düşmanlar var. Bir kapının arkasında, balkonda veya karanlık bir odanın en icra köşesinde pusuya yatmış ama sürekli hareket halindeler ve eskisi gibi beklemiyorlar. Sürekli yer değiştiriyorlar ve yine eskisi gibi tek tük değil, oldukça çeşitli envanterde silahlara sahipler. Söz silahlardan açılmışken demoda kullanabildiğimiz bazı silahlar: PISTOL - M1 - M16 - AK 47 - SNIPER - ROKET ATAR - KİTLENEBİLİR BAZUKA gibi. Düşmanların sahip olduğu yapay zeka da oldukça zorlayıcı bir artış göstermiş. Genellikle savunmayı ilk olarak düşünen düşmanlar aslında takım oyununun önemini gösteriyor. Her ne kadar takımımız olsa da diğer Cod oyunlarında bazen tek başına ilerlemek mümkünken bu unsur Cod4 ile hemen hemen imkansız hale gelmiş durumda demo itibariyle. Örn: Eğer takımdan ayrılıp ta tek başınıza ilerlemeye kalkarsanız öncelikle etrafınızı her çeşitten düşmanlar sarıyor, uzakta bulunan roketatarlı takımlarda buna dahil. Çünkü tek olarak kaldığınız sürece dikkat çekiyorsunuz ve sizin zayıf olduğunuzu anlayan yapay zeka devreye giriyor ve ölüm kaçınılmaz olabiliyor çoğu zaman. Bu unsur Cod3 ile gelişime geçse de Cod4 demosu itibariyle daha da ciddi bir hal alıyor.