CD Projekt'in çalınan dosyaları 1 milyon dolar ile açık artırmaya çıktı

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 11.02.2021 - 12:28
Geçtiğimiz günlerde CD Projekt RED'e karşı yapılan siber saldırının ardından Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kaynak kodları da açık artırmaya çıkmış durumda.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde CD Projekt RED bir siber saldırı ile karşı karşıya kalmıştı. Fidye yazılımı ile verileri çalınan şirkete hackerlar tarafından "48 saat içinde bizimle anlaşmaya yanaşmazsanız bütün verilerinizi internete yayarız" şeklinde tehditler gelmişti. Bunun üzerine şirket yaptığı resmi bir açıklama ile hiçbir şekilde hackerlar ile anlaşmaya varmayacağını, bunu yasal ve hukuki bir süreç içerisinde ilerleteceklerini söylemişti. Şimdi gelen bir rapora göre Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kaynak kodları başta olmak üzere firmanın tüm dökümanları açık artırmaya çıkmış durumda.

Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kaynak kodları EXPLOIT forumlarında satılıyor

Tom's Hardware'e göre (vx-underground aracılığıyla) Witcher 3'ün muhtemelen PS5 ve Xbox Series X / S için yayınlanmamış bir sürümünü de içerdiği söylenen bütün dosyalar, EXPLOIT forumlarında 1 Milyon Dolarlık bir başlangıç teklifiyle açık artırmaya sunulmuş. Açık arttırmayı beklemek istemeyenlere ise direkt olarak 7 Milyon Dolar karşılığında tüm dosyaların verileceği söylenmiş. HelloKity adındaki bir grubun gerçekleştirdiği iddia edilen fidye yazılımı saldırısı CDPR'a büyük zarar verecek gibi görünüyor. Ayrıca hali hazırda Gwent kart oyununun kaynak kodunun çevrimiçi olarak birkaç foruma yayıldığı ve sızdırıldığı bildiriliyor.

Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kaynak kodlarının da bu şekilde sızdırılması Polonyalı geliştirici şirket için oldukça tehlikeli. CDPR ilk kez Pazartesi günü yaptığı bir açıklama ile bu siber saldırının kurbanı olduğunu duyurmuştu. Geliştirici yaptığı açıklamada bazı iç sistemlerinin tehlikeye atıldığını ve "belirli verilerin" çalındığını söylemişti. Bunun yanı sıra hackerlar bıraktığı bir fidye notunda bahsedilen oyunların kaynak kodlarının yanı sıra şirketin muhasebe, hukuk ve daha da fazlasıyla ilgili verilerini çaldıklarını söylemişlerdi. Eğer 48 saat içinde şirket kendileriyle anlaşmazsa, siber suçlular içeriği satacaklarını veya sızdıracaklarını söyledi.

Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kaynak kodları açık artırmaya çıktı

CDPR, saldırının arkasındaki kişilerin taleplerine boyun eğmeyeceğini ve pazarlık yapmayacağını belirterek, bunun nihayetinde tehlikeye atılan verilerin açığa çıkmasına yol açabileceğini kaydetti. Tabi bu riskli açıklamanın ardından "Özellikle ihlal nedeniyle etkilenebilecek herhangi bir tarafa başvurarak, böyle bir açıklamanın sonuçlarını hafifletmek için gerekli adımları atıyoruz" diye yeni bir açıklama ile tehlikede olan tarafları rahatlattı. Aynı zamanda "Halen olayı araştırıyoruz, ancak şu anda bildiğimiz kadarıyla -ele geçirilen sistemlerin oyuncularımızın veya kullanıcılarımızın kişisel verilerini içermediğini doğrulayabiliriz" dediler.

Eski çalışanları için de kişisel verilerine erişildiğine dair kanıt bulamayan CDPR yine de dikkatli olmalarını söylüyor. Peki sizler bu siber saldırı olayı hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorumlar 22
MK Okuru
MK Okuru 17.05.2022 18:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.02.2021 20:32
Göstere göstere Açık arttırmaya çıkarıp alacakları parayla nasıl ORTADAN kaybolacaklar?
Bu gibi suçlarla İlgili resmi birimler isteler alıcı kılığına girer yine yakalarlar.
MK Okuru
MK Okuru 13.02.2021 21:39
btc diye bir şey duydunmu
Kalan Karakter : 300 Gönder
Ghost86
Ghost86 12.02.2021 13:53
Düşüne tekme vuran çok olur derler. İşin aslını bilmem ama sanki bu kodları çalma konusunda rakip diğer büyük firmaların da parmağı varmış gibi geliyor bana. O değil de Witcher 3'ün yeni nesil için Rtx'li yeni sürümü gelecekti, o ne olacak şimdi, güme mi gidecek? Oyunu yarıda bıraktık baştan başlarız diye.
MK Okuru
MK Okuru 12.02.2021 15:52
Sen cok muhtesem yüzyıl izlemissin :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.02.2021 12:17
İyi olmuş dolandırıcı firmayı dolandırmışlar
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 12.02.2021 08:23
Adam herifler anlaşmaya yatmıyor nereden para kopartıcaz diyip açık arttırmaya vermiş
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.02.2021 19:33
Firma yapmış olursa olsun bu bir suçtur ve böyle bir suça oh ne iyi olmuş diyeceklerin suçludan bir farkı yoktur bunu diyorum çünkü böyle yorumlar gördüm üzüldüm yani hatalar yaptılar ama bu hale düşmeyi yinede haketmediler
MK Okuru
MK Okuru 12.02.2021 02:09
Bir de CP77'e dünyanın parasını veren müşterileri savunsanız keşke.
MK Okuru
MK Okuru 12.02.2021 02:06
Hah bir de başımıza CPDR avukatı kesilmediğiniz kalmıştı.
Kalan Karakter : 300 Gönder
CD Projekt'in çalınan dosyaları 1 milyon dolar ile açık artırmaya çıktı

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×