1/2

Civilization III

Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Gözlerimizin altyndaki morluklara sebep olan uykuzlu?un bu oyun ile geri dönmü? olmasy ne kadar ilginç bir tesadüf. Evet beyler gördü?ünüz üzere efsane geri döndü.
Platformlar PC
Civilization III
  • Yapımcı - Yayıncı Firaxis - Infogrames
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 90
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%100
Artılar -
Eksiler -
Her sanat dalının içinde gidişata bir şekilde ciddi yön vermiş sanatçıların olması kaçınılmazdır. Bir sinema sever için David Fincher ya da Oliver Stone un filmleri apayrı bir yer işgal eder gönlünde. Bir edebiyat aşığı içinse Dostoyevski, Tolkien gibi ustalar onlara insan zihninin kapılarını açan çilingir ustaları gibi gelir. Oyun severler içinse tartışmasız alanında yer edinmiş en büyük usta ise Sid Meir dır. Çalıştığı her şartta ve her oyunda tıpkı bağımsız bir sinemacı gibi prensiplerinden asla ödün vermeden belli ve giderek artan sağlam bir hayran kitlesine sahip olan bir oyun yapımcısı. Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, kimseyi kimse ile karşılaştırmıyorum. Yalnızca her dalda yaptığı işi prensipleri ile özgün bir şekilde yapan birilerinin olduğunu ve Sid Meir ın da bilgisayar oyunları dünyasında oyun severlerin yodhası olduğunu söylüyorum. Civ 3 ( Civilization 3 ) ile birlikte Sid usta tekrar karşımıza çıktı ve bu sene bizlere şu mesajı bir kez daha verdi. '' BEN OYUN YAPTIĞIM SÜRECE EVLERDE, OKULLARDA, İŞYERLERİNDE VE YAPTIĞIM OYUNU OYNAYANLARIN BULUNDUĞU HER YERDE İŞLER AKSAYACAK, KALKINMA DURACAK VE SİZ BENİM YAPTIĞIM OYUNLARIN ESİRİ OLACAKSINIZ.'' Maalesef bu sözlerin hepsi doğru. Tecrübe ile sabit.

EFSANE GERİ DÖNDÜ !!!

Birçoğumuzun bir şekilde Civilization ile tanışması çok eskilere dayanır. Kimimiz kuzenimizin Amiga sında, kimimiz ilk bilgasayarımızda tanışmıştır Civilization ile. Ve tanıştığı anda kanı ısınıp aşık olmuştur. Sid Meir ın da tekrar başında bulunduğu yeni bir Civilization yapıldığını duyunca hemen ciddi oyuncu bekleme konumumuzu aldık. Öyle diğer oyunlar gibi aylar ( hatta yıllar ) öncesinden haberini almadık. Diğer oyunlar gibi dev bir reklam bütçeside yoktu Civ 3 ün. Fakat hiç değişmeyen mükemmel bir ruhu vardı. İşte bunun değişmeyeceğini bildiğimiz içindir ki ne kadar olduğu umurumuzda olmadan beklemeye başladık Civ 3 ü. Çıktığında ise gidip aldık ve dış dünyaya kendine iyi bak deyip kabuğumuza çekildik.

Civilization' ı daha önce bilmeyenler, görmeyenler ya da ön yargılı bir şekilde görmek istemeyenler için kısaca anlatalım. Civilization temel olarak bir turn based strateji. Fakat tam olarak bir savaş stratejisi değil. İçinde tabii ki savaş öğeleri barındırıyor fakat bundan daha önemlisi insanlık ve dünyanın içinden geçtiği dönemleri, buluşları ve sistemleri oyun içinde kendi uygarlığınız adına tekrar uygulama ve keşfetme olanağı sağlayan, bilgisayar oyunları içinde bünyesinde en geniş zaman dilimini oynama şansını sunan bir strateji oyunudur. Uygarlığınızın kimi zaman sallandığı kimi zaman duraksadığı kimi zaman ise altın dönemini yaşadığı süreçler içerisinde her zaman dahili ve harici her türlü düşmana karşı savunmanızı gerektiren ve bunu yaparken de devamlı düşündüren bir strateji oyunu Civilization. Seveni boldur sevmeyeni neredeyse yoktur. Seveni ve sevmeyeninden çok ise hiç oynamayanı vardır.

Peki o kadar tantanadan sonra serinin yeni oyunu Civ3 nasıl olmuş. Hemen analize geçip sizi daha fazla merakta bırakmak istemiyorum. Önce grafiklerden başlamak gerek. Şu zamana kadar grafik namına pek bir şey beklemedik Civilization serisinden ama Civ 3 hayranlarına oyunun ağırlığının kaldırabileceği en güzel grafikleri sunuyor. Renk seçimleri çok hoş. Arttırılmış ve genişletilmiş animasyonlar sayesinde askerleriniz ya da çalışanlarınızın her biri diğerinden bariz bir şekilde ayrılıyor. Örneğin oyunda ilk başlardaki spearman iniz zaman ve devir farklılıklarından nasibini alarak koskoca tamteşekküllü bir marine oluyor. Bunlar turn based ekranda savaşların içinde Civ 3 e güzel bir görsellik katmış. Ya da ilk başlarda elinde sadece küreğiyle bir dediğinizi iki etmeyen işçileriniz yine zaman süreci içinde, kumaş pantolon ve kolu kıvrılmış gömlekleri ile tam anlamıyla birer emekçi oluyorlar. Bu güzel ayrıntılar gerçekten geçirdiğiniz dönemleri size yaşanmış kılıyor.