Colin McRae: DiRT 2

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Senin araban, senin yolun
Platformlar NDS
Colin McRae: DiRT 2
  • Yapımcı - Yayıncı Firebrand Games - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 83
18 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%36
Artılar Grafikler, kendi parkurunuzu hazırlayabiliyorsunuz
Eksiler Sesler bazen kulak tırmalayıcı olabiliyor
Yarış oyunları sınıfında hatırı sayılır bir yeri olan Colin McRae, yeni üyesi Dirt 2 ile yeni nesil konsollarda boy göstermeye başladı. PC için aralık ayında raflarda olması planlanan oyunun Nintendo DS sürümü ise, geçtiğimiz günlerde oyuncularla buluştu. Ufak bir el konsolunun nasıl devasa bir hız canavarına dönüştüğünü merak ediyorsanız, Dirt 2'yi oynamalısınız. Oyun, daha önce NFS: Undercover, Trackmania ve Grid gibi isimleri Nintendo DS platformuna uyarlayan Firebrand Games tarafından hazırlandı.

Oyunumuzda kariyer, multiplayer oynanış ve "kendi yarış parkurunu hazırla" gibi başlıklar dikkat çekiyor. İlk olarak kariyer moduna adım attığımızda, henüz yarışabileceğimiz parkur sayısının kısıtlı olduğunu görüyoruz. Dünyanın farklı noktalarında yarışlara katılarak, yeni parkurlarda mücadele etmek için uğraş vermemiz gerekli. Yapımda Dodge, Toyota, Hummer, Subaru, Evo, BMW, Ford gibi markaların yer aldığı bir araç yelpazesi bulunuyor. Kazandığımız mücadeleler sonucunda yeni yarışlara katılmaya hak kazanabildiğimiz gibi, yeni araçlara ve onlar için modifiye imkanlarına sahip olabiliyoruz. Daha güçlü motor kapasitesi ve yol tutuşu, sağlam lastikler gibi eklentiler satın alarak araçlarınızı geliştirebiliyorsunuz.

Colin McRae: DiRT 2
"Yapımın grafikleri NDS için yeterli düzeyde."

Sınır ihlaline izin yok

Dirt 2’nin kontrollerinin oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca sürüş sırasındaki çarpmalar neticesinde aracımız hasar alıyor. Bunlar, tekerlekler, direksiyon ve motor gibi simgelerle ekranda gösteriliyor. Hasar seviyesine göre kontroller zorlaşabiliyor ve aracımızın performansında düşüşler olabiliyor. Yarış esnasında, belirlenen pistlerden ilerlemeniz de şart. Eğer dışarı çıkarsanız, oyun sizi uyarıyor. Buna devam ederseniz, bu kez ihlal ettiğiniz noktadan yarışa tekrar başlıyorsunuz. Bazen de araçlara karşı değil, zamana karşı yapabileceğiniz yarışlar bulunuyor. Bunlarda da ne kadar iyi derece elde ederseniz o kadar iyi.

Yapımın grafikleri NDS için yeterli düzeyde. Araç sesleri de başarılı. Buna ek olarak oyuna eklenen müzikler, yarış esnasındaki sesler sebebiyle pek anlaşılmıyor dersek yeridir. Bunu düzeltebilmek için oyunun ayarlar menüsünden ses ve müzik seviyelerini değiştirmek gerekli. Dirt 2’de arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz multiplayer modlar da yer alıyor.

Yol inşaatı

Kariyer modu ve multiplayer modları bir kenara bırakırsak, oyunun en sağlam özelliği olarak “parkur hazırlama” seçeneğini gösterebilirim. Bazı oyunlar için hazırlanan ve ücretsiz olarak indirilmeye sunulan “map editor” benzeri bir uygulama, Dirt 2’de yer alıyor. Yarıştığınız parkurlar haricinde yeni yollar hazırlamak ve üzerlerinde istediğiniz değişiklikleri yapmak istiyorsanız, gerçekten mükemmel bir seçenek sunuluyor. Üstelik kullanımı da kolay ve anlaşılır. Sonuca gelirsek, yarış heyecanı Nintendo DS’de de son hızıyla sürüyor. Denemenizi tavsiye ederim.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2023 23:36
Kalan Karakter: 300 Gönder
Colin McRae: DiRT 2
İlginizi Çekebilir