1/3

colin mcrae rally 2005

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Egzozumuzdan alevler kusarak, yol kenarındaki seyircilere çamur sıçratmaya devam ediyoruz.
Platformlar XBox
colin mcrae rally 2005
Merlin Puanı 90
Artılar Güzel grafikler ve mükemmele yakın sesler. Gerçekçi fizik motoru. Modifiye imkânı.
Eksiler Yeni başlayanlar için alışması zor.

Her sene devamı yapılan oyunları sıralarsak, listenin en başına FIFA’yı ardından da herhalde NBA Live’ı yazmamız gerekir. İnatla her sene daha iyisini sunmak için durmaksızın çalışan yapımcıların listesine girmeyi hedefleyen bir oyun daha var; Colin McRae Rally… İlk olarak 2000 yılında PlayStation’da tanıştığımız Colin, gerçekçiliği ve grafik kalitesi sayesinde öyle büyük bir ilgi ile karşılanmıştı ki; sadece oyun yapımcıları ceplerini doldurmamışlar, McRae’nin kendisi de reklam geliri konusunda Ralli’nin David Beckham’ı olmuştu. Her sene devamı yapılan ve Rally oyunları klasmanında klasikleşmiş Colin serilerine bu senede 2005 ismi ile devam ediyoruz. Geçtiğimiz seneki versiyonu ile zaten çok başarılı olan oyun, her yıl olduğu gibi çıtayı biraz daha yükseğe kaldırmak için çabaya girişmiş yapımcıların son eseri olarak çıkıyor karşımıza. Şimdi bakalım yeni neler var?

Fren ralli pilotunun en iyi dostudur.

Her sene; “Ralli nedir? Nasıl oynanır? Diğer yarış oyunlarından farkı nedir?” gibi sorulara “Ralli doğaya karşı verilen bir savaştır.” gibi cevaplar vererek, bunu destekleyecek tarzda yazılar yazdığımız için, bu sefer işin felsefesine değinmeden direkt 2005’in getirdiklerine girmek istiyorum (Sonuçta Ralli’yi bilmeyen adamın bu yazıda ne işi var?).

Geçtiğimiz sene “Bundan iyisi olamaz.” diyerek büyük beğeni ile karşıladığımız Colin McRae Rally 04’ün üzerinden 365 gün bile geçmeden piyasaya sürülen bu yeni versiyonun ilk bakışta eski oyundan hiçbir farkı yokmuş gibi görülebilir. Hatta oyunu alıp birkaç yarış bitirmeden aynı oyunu oynadığınızı bile düşünebilirsiniz. Araçların üzerindeki reklam değişiklikleri, pistlerdeki ufak değişiklikler ve etap sıralamaları haricinde oyun içinde geçireceğiniz ilk 15 dakika “Ben bunu zaten oynamıştım” dedirtecek kadar önceki oyuna benziyor. Peki nedir bu seneki Colin’i farklı kılan? Elbetteki ayrıntılar...

Öncelikle şunu kabul etmemiz gerekir; Colin McRae yapımcıları her sene yeni oyunlarını biraz daha iyiye taşırken, artık kemikleşmiş olan oyun iskeletini hiç değiştirme gereği duymadıklarından hep daha iyisini sunabiliyorlar. Sözgelimi yeni oyunda fizik motoruna yapılan minik müdahaleler haricinde fazla bir değişiklik yapılmamış. “İyi giden bir sistemi bozmama” mantığı ile devam eden seri sadece ayrıntıları düzelterek ve o seneki güncellemeleri yaparak belki de en az kodlama ile yepyeni bir oyun yapabiliyorlar; ancak yapılanlar sonucunda oyunun her sene biraz daha iyiye gittiğini kabul etmemiz gerekir.

Rallicinin korkulu rüyası, olmadık yerde bitiveren ağaçlar…

DVD’yi konsolumuza taktık, oldukça sade bir açılış demosunun ardından daha da sade bir menü karşıladı bizleri. Seçeneklerdeki farklılıklar hemen göze çarpıyor. Challenges ile tek kişilik oyunlara ulaşıp, Championship seçeneği ile Colin McRae’yi uzun şampiyona turnuvasına dahil ediyoruz. Yeni eklenen Career modu ile karakterimizi yaratıp dünyanın en iyisi olmak için oldukça uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu sene belki de çok daha fazla üzerinde durdukları konu ise çoklu oyuncu modu. Single player modunda yapabildiğimiz her şeyi online olarak da oynayabildiğimiz gibi, Xbox Live’ın nimetlerinden de fazlasıyla yararlanarak dünyada Colin 2005’i oynayanlar arasındaki sıralamalara katılabiliyoruz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×