Conan

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Conan'la kılıç kalkan oynuyoruz
Platformlar XBox 360
Conan
  • Yapımcı - Yayıncı Nihilistic - THQ
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 67
Artılar Bol aksiyon, grafikler iyi, oynanış kolay
Eksiler Sesler gerçekten kötü oyuna yakışmamış, bir süre sonra monotonlaşıyor
Aksiyon oyunlarını çok severim. Özellikle fantastik atmosferde ve kılıç, balta gibi kesici silahlarla oynamak bana çok zevkli gelir. Bu konuda God of War 1 ve 2’nin benim için yeri çok çok ayrı. Doğruya doğru kol bacak kopup, aksiyonu doyasıya yaşamak ve bunu mükemmel mitolojik atmosferde oynamak gerçekten harika. God of War serisi zaten anlatılamaz diyebilirim. Oynayanlar nasıl olduğunu gayet iyi bilir. Zaten Kratos’un aşmış karizması bile yeterli. GOW’u bir kenara alıp ayrı bir şekilde tutuyorum. Bu aralar yine aksiyonun dibine vurmuş, kol bacak koparmalı bir oyun arıyordum. Bu sırada Nihilistic sanki bu yardım çağrımı duymuş gibi Conan’ı piyasaya çıkardı. İyi ki de çıkardı diyorum, ilacım yetişti.

Bir parça bacak isteyen var mı?

Baştan hemen belirteyim yapımcı Nihilistic, Conan’nın tam Conan olduğu bir oyun yapmış. Ciddi anlamda aksiyona girip, bolca kanlı sahneleri canlandırıyoruz. Sadece tek bir amacımız var, bu da; önümüze çıkan düşmanları en kısa ve en vahşi şekilde öldürüp, yolumuza devam etmek. Yapımda insan uzuvları havalarda uçuşuyor. Girdiğimiz mücadelelerde rakiplerimizin kollarını ve bacaklarını kesip, kopartıyoruz. Bunu yaparken yeri geldiğinde kılıçla yeri geldiğinde balta eşliğinde, keskin silahlar sayesinde gerçekleştiriyoruz. Tabii ki bu silahları kullanmak düz bir şekilde odun gibi olmuyor. Conan’nın iyi yönlerinden biri olan kombolar burada devreye giriyor. Bu kombolar her silahta da aynı değil. Kılıç varsa farklı, balta varsa farklı çift silah varsa daha farklı şekle giriyorlar. Böylece farklı çeşitte, bol sayıda komboyla oyun daha zevkli hale geliyor.

Yeri geldiğinde bazı ufak engeller, bulmacalar karşımıza çıkabilir. Ama hepsi çocuk oyuncağı sayılır, şıp diye direk olarak çözümü kolayca bulunuyor. Conan’da engeller ve kombolar dışında arada sırada çevrenin etkisine şahit olabiliriz. Aslında bu çevre etkisi dediğim bazı hazır kıta alternatifler. Örnek olarak bir düşman üstüne hemen yukarısında bulunan platformu yıkabiliriz. Böylece hiç rakiple dövüşmeden onu temiz bir şekilde öteki dünyaya yolluyoruz.

Süreklilik

Conan her ne kadar istediğim biçimde bolca aksiyona ve dövüşe sahip olsa da, bir süre sonra kendini tekrar etmeye başlıyor. Oyun iyi giderken bir süre sonra monotonlaşıyor, hep otomatik aynı şekilde yapacaklarınız belli hale geliyor. Birde bana God of War’dan esinlenme var gibi geldi. Sanki Kratos yerine Conan’ı koyup, oyunu biraz daha değiştirmişler gibi.

Grafikler genel olarak vasatın üstünde. Ana karakter Conan iyi modellenmiş, ama düşmanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çevre konusunda aslında oyun fena iş çıkarmamış. Conan’nın tasvir edilen atmosferini verebiliyor. Bölüm tasarımları da fena değil, ancak bazı bölümlerde nedense kaplama kalitesi düşüktü. Grafikler açısından durum gene kurtarılsa da, oyun ses yönünden gerçekten zayıf. Efektler çok yapay şekilde olmuş. Sesler üstünden geçilip gidilmiş. Açıkçası hoşuma gitmedi.

Son olarak ekleyeyim Conan’da üstsüz kadınları bolca görebilirsiniz. Sansür uygulanmamış. Genel olarak benim gibi aksiyonu bol, kanlı canlı oyunları seviyorsanız, Conan zaman geçirmek için uygun. Xbox 360’ın da bu tarzda oyun ihtiyacını da az bir kısımda olsa karşılayabiliyor. Ama normalde ortalama bir oyun olarak kalıyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 17:59
Kalan Karakter : 300 Gönder
Conan

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×