Cyberpunk 2077 geliştiricileri oyunun hatalı olduğunu biliyormuş

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek 17.01.2021 - 12:45
Cyberpunk 2077 geliştiricilerinin söylediğine göre hepsi oyunun bu kadar kötü hata ve buglarla dolu olduğunu zaten biliyormuş. Şirket risk almayı seçmiş.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde CD Projekt RED Kurucu Ortağı Marcin Iwisnki sosyal medya üzerinden Cyberpunk 2077 oyununun güncel durumu ile ilgili yeni açıklamalar yapmıştı. Aynı zamanda gelecek planlarından da bahsetmişti fakat orada kullandığı bazı kelimeler basında şüpheye yol açtı ve bunun sonucunda Bloomberg'den Jason Schreier ekip ile görüşmelere başladı. Cyberpunk 2077 için sorunların, yayınlanmadan önce tam olarak bilinmediğini söyleyen Iwinski'nin açıklamaları bazı eski ve mevcut stüdyo çalışanları tarafından reddedildi.

Cyberpunk 2077 geliştiricileri "sorunların bilinmediği" konusunu reddediyor

Marcin Iwisnki geçtiğimiz günlerde yayınlanan videoda oyunun özellikle konsol sürümünün, istedikleri kalite şartlarını karşılayamadığını belirtti. Bunun devamında ise Cyberpunk 2077 içinde bulunan sorunların, yayın tarihinden önce tam anlamıyla bilinmediğini eklemişti. Bunun üzerine Jason Screier (Bloomberg Aracılığıyla) 20'den fazla eski ve mevcut CD Projekt RED geliştiricisiyle röportajlar yaparak hepsinin görüşlerini paylaştı.

Schreier raporunda "COVID-19'un iletişim ve üretimde zorluklara neden olduğunu" belirtti. Bu duruma örnek olarak ise pandemi sürecinde geliştiricilerin ofisteki konsol geliştirme kitleri üzerinde çalışamadığını söyledi. Yapılan harici testler küçük sorunları gösterse de Iwinski'nin de belirttiği gibi "Sorunların büyük çoğunluğunu" göstermemiş. Bunu da ancak oyunun çıkışından sonra yaşanan olaylar sırasında görebilmişler. Yani anladığımız o ki pandemi süreci Cyberpunk 2077 için oldukça zorlu ve imkansızlıklarla geçmiş. Fakat bu, oyunun lansman tarihindeki durumu üzerinde o kadar da etkili değil.

CD Projekt RED, Cyberpunk 2077

Schreier "Çıkış tarihi yaklaşırken, stüdyodaki herkes oyunun zor durumda olduğunu ve daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu biliyordu" şeklinde yazdı. Cyberpunk 2077 için çıkış tarihinin 19 Kasım'dan 10 Aralık tarihine ertelenmesine de atıfta bulundu. Bu üç haftalık gecikme sırasında "Yorgunluktan tükenmiş programcılar ellerinden geldiğince durumu düzeltmek için çabaladılar, ancak bu noktada sorunsuz bir çıkış imkansız olurdu" diyor. Aynı zamanda şirketin geliştirici ekibin çalışma saatleri ve aşırı mesailer konusunda tepki aldığını da unutmamak lazım.

Şirket testler sırasında hataların büyük bir kısmını görmese de oyunun sorunları olduğunu ve biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu biliyormuş. Fakat son erteleme duyurusundan sonra hayran kitlesinin baskılarının da etkisiyle bu riski almak istemişler gibi görünüyor. Şimdi ise aldıkları bu risk onlara hayran kitlesinin kaybolan güveni ve aldatıldığını düşünen yatırımcıların toplu davaları olarak geri dönüyor.

Yorumlar 19
MK Okuru
MK Okuru 1.12.2022 13:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.01.2021 09:54
oyunun neden sorunlu olduğunu bitirince anlıyorsunuz. developer sayısı çok çok az. o kadar adamla bu kadar büyük proje yapılamaz. sanat ekibi developerlardan çok daha fazla ve o kısımda sorun yok. alien isolation bitince listenen testçi sayısı bu oyunun kadrosu kadar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
f8r7t
f8r7t 19.01.2021 09:01
Witcher bu kadar sorunlu değildi evet bende ilk gün almıştım o oyunu ama gayet oynanabilir ve hatası çok azdı en azından ben PS4’de pek hataya rastlamadım. Nasıl diyebilirim bir AC serisinden daha haz hatası vardı ama CP2077 öf öf PS4’de zaten oynamayın grafikler çok karıncalı berbat. Diğer bugları söylemiyorum bile hatta bugsız çıksaydı yine oynanmazdı PS4’de. Ama oyunu PS5’de açınca grafik olarak işler değişiyor ve oyun harikalaşıyor. Bu kez tabi buglar can sıkıyor. Bence TPS’de gelmeli. Zaten bugları yazmama gerek yok. Yalnız sürekli güncelleme alıyor ve alacak bu oyun sonunda süper olacak tabi biraz zamana ihtiyacı var. Ardından DLC’ler ve sonunda online kısım eklenince tadına doyum olmayacak. Ek olarak dava olaylarını abartı buluyorum. :)
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 19.01.2021 07:31
Tamamda buna sahtekarlık denir. Siz ayıplı bir malı satışa sunmuşsunuz. Minimum sistem gereksinimleri nerdeyse 1050 ye eşit yazıyor ama çıkan oyun alakasız kalbur üstü kartlarda çalışıyor. Daha da tonlarca hata resmen bozuk ürün.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 17.01.2021 19:26
Yav 3 4 ay sonra şu oyun öyle bi hale gelecek ki millet övmeye başlıcak witcher 3 de de aynısı oldu ama insanlar unutmuş bunu belli
MK Okuru
MK Okuru 18.01.2021 17:22
12:32 oyunu ilk ciktiginda oynamadigin o kadar belli ki, witcher 3 bu oyun kadar olmasa da tekbik acidan hayvan gibi fps dususleri, gec yuklenen kaplamalar ve daha birsuru envai cesit bug ile inanilmaz sikintili bir oyundu. oyunu 2015-17 arasi son dlc ye kadar 4 kere bitirdim, aradaki fafk inanilmaz
MK Okuru
MK Okuru 18.01.2021 12:32
Witcher 3'te aynısı falan olmadı. Oyunun bazı yan görevlerinde sorun vardı sadece onu düzelttiler Witcher 3 ilk çıktığında gayet oynanabilirdi bu bildiğin Çöp
Kalan Karakter : 300 Gönder
burak_55
burak_55 18.01.2021 16:52
Yani diyorlarki, iyi kazık attık
Kalan Karakter : 300 Gönder
Cyberpunk 2077 geliştiricileri oyunun hatalı olduğunu biliyormuş

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×