1/2

Dante's Inferno

Tulga Dayantürk
Tulga Dayantürk 3.06.2010 - 12:31
Cehennemi görmek istiyor musunuz?
Electronic Arts korkuyu sevmeye başladı. Yeni nesilde de korkutmaya devam edecek gibi gözüküyor. Aslına bakarsanız EA, Dead Space gibi bir oyunu yaparak tüm dikkatleri bir anda üzerine çekmeyi başardı. Dead Space ile yakalanan bu büyük başarıdan sonra, yeni projelerle oyun severlerin karşısına gelmeye devam etme kararı aldı. Esasında korku tanımı tamamen EA’ya uzak bir seçimdi, ama beklentiler kötü çıkmayıp başarılı olunca; EA’nın hanesine bir artı olarak altın harflerle kazındı.

Bu başarı, firma için iyi bir haberdi, ama asıl iyi olansa oyun severler için de iyi bir haber olmasıydı. Electronic Arts, geçtiğimiz aylar içerisinde yeni bir projesini duyurdu. Bu proje’nin adı “Dante’s Inferno”. EA bu yeni projesini, kendisine bağlı olan Redwood Shores ekibine teslim etti. Bunun sebebi Dead Space de bu ekibin yapması.

Nedir bu Dante’s Inferno?

Inferno, 1300’lü yıllarda Dante Alighieri tarafından yazılan, şimdiye kadar İtalyan dilinde yazılmış en ünlü ve en çok ses getiren bir eser olarak biliniyor. EA de dünyaca ünlü bu klasik eseri, yani İlahi Komedya’nın ilk kısmı Dante’s Inferno’yu nasıl bir şekilde oyun dünyasının içine sokacak, bizde bunu çok merak ediyoruz. Görünen o ki, bu büyük eser oyun dünyasına iyi bir şekilde lanse edilirse en üst yerlerde kendisine iyi bir yer bulacak gibi gözüküyor.

Dante’s Inferno, Dante’nin Cehennemi anlamına geliyor. Bir bakıma da cehennemi kendi anlatımıyla herkese sunmaya çalışıyor. İlahi Komedya normalde üç kısımdan oluşuyor. Bunlar; Cehennem, Cennet ve Araf. Oyunda anlatılan hikayemizde Cehennem bölümüyle başlıyor. Konu itibariyle kısaca özetleyelim.

İlahi Komedya’da Cehennem 9 kattan oluşuyor. İyi insanlar Araf’a gidiyor. Araf’tan da Cennet’e (Araf, Cehennem ve Cennet’in arasında kalan yer olarak biliniyor). İşin ilginç yanı Hristiyanlık’ta Araf bilinmez ve yine ilginç olan Dante eserinde Araf’tan bahsediyor. Bu konulara fazla girmeyelim, oldukça derin yerlere inmek zorunda kalabiliriz.

Oyunun kısa videosuna baktığımızda dikkat çeken 9 unsur vardır, bu 9 unsur 9 kat anlamına geliyor. Birincisini Limbo oluşturuyor. Limbo’ya gidecekler dürüst ve dinsiz olanların katı. Ne ceza alacaklardır, ne de ödül. İkincisi (Lust) şehvetin içine düşenler ve orada yaşayanlar için bir kattır. Üçüncüsü (Gluttony) yani oburların ve savurganların gideceği kat. Dördüncüsü (Greed) açgözlülerin gideceği kısım. Beşincisi (Wrath) gazap ve öfke besleyenlerin gideceği kat. Altıncısı (Heresy) yani, düzene ve inançlara karşı gelenlerin gideceği yer. Yedincisi (Violence) yani, şiddet kullananlar ve eziyet edenlerin gideceği kattır. Sekizincisi (Fraud) hilekar ve sahtekarların gideceği kısım. Dokuzuncu ve son kat olan (Treachery) ise ihanet edenlerin, hainlerin gideceği kat. Dokuzuncu kat Cehennem’in en dibinde bulunan katlarından birisi. Bu katta Şeytan yaşar ve diğer bir adı da Cocytus’tur. Tanrı’ya, ülkesine ve ailesine ihanet edenlerin bulunduğu bir kattır.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×