Darkwatch

Darkwatch

Semih Sancar
Semih Sancar 3.06.2010 - 12:31
Xbox'a çıkan başarılı FPS'lerden biri daha!
Platformlar XBox
Darkwatch
  • Yapımcı - Yayıncı Sammy Studios - Sammy Studios
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 86
Artılar Havok motoru, sürükleyici yapısı, silahlar ve atmosfer.
Eksiler Painkiller'a benziyor olması, PC platformu için çıkmaması
İlk önce şu gerçeği belirtmek istiyorum: Konsolda FPS oynanmaz. Bir kere doğru düzgün hedef alamıyorsun o trigger ile. Fakat bazı oyunlar vardır ki, bu sözü çürütmek için birebirdir. Mesela Call of Duty, o muhteşem atmosferinden dolayı bitirinceye kadar oynanır konsolda. Half life, Quake… Eğer konsolda oynanabilen oyunlar listesi yaparsak, Darkwatch’ı da ilk 3 ün içine direk yerleştirirdim. Neden mi? Bunu yazının ilerleyen bölümlerinde sizde fark edeceksiniz.

Painkiller’ı oynamamış veya duymamış oyuncu, neredeyse yoktur bence. Sanırım Havoc motorunun en iyi kullanıldığı oyundu çıktığı zaman. Çevreyle etkileşimler, ateş ettiğimiz zaman düşmandan dökülen parçalar, gerçekçi oynanış, mermi ile düşman vücudunun ahenk dolu dansı. Liner bir yapıya sahip olmasına rağmen sonuna kadar oynamıştım sanırım. Darkwatch, Painkiller’in Xbox versiyonu diyebiliriz oynanış bakımından. Darkwatch’da da Havok motoru başarıyla kullanılmış. Etkileşimler Painkiller’daki kadar başarılı.

Nedir, kimdir bu Darkwatch ?

Oyunda Jericho adında, karizmatik desem pek olmaz ama süper bir kostümü olan bir vatandaşız. Jericho, tren soyarken üzerinde pentagrama benzeyen, yani Darkwatch’ın simgesi olan bir kapı buluyor ve bu kapıyı açıyor. Darkwatch grubu, şeytani güçleri yakalamak için kurulmuş bir takım. Kapıyı açması üzerine Darkwatch grubunun yakaladığı en güçlü şeytanı serbest bırakmış oluyor. Bu arada yanımıza bir kadın yaklaşıyor ve bize ilk birkaç bölümde yardım ediyor. Sonra mı? Büyük şeytan tarafından öldürülüyor! Çevreye yayılan bütün şeytani güçler, ölülerin bedenine girerek onları canlandırıyor ve oyunumuz konusu başlamış oluyor. Yani bundan sonraki her şey bizim elimizde demek istedim.

Darkwatch, oynanış bakımından gerçekten eğlenceli. Grafikleri de hoş, Havok ile uyum sağlıyor. Aklıma gelmişken, hani bazı oyunlarda karakterlerin özel yetenekleri vardır ya. Mesela Painkiller’da her yer siyah beyaz oluyordu ve önümüze geleni öldürüyorduk. İşte bu oyunda ise “ Blood vision “ diye bir olay var. Düşmanı göremediğimiz, ya da etrafı iyi seçemediğimiz durumlarda bu mod’u kullanırsak, düşmanı gördüğümüz zaman direk vücudu parlıyor ve bu sayede onun nerede olduğunu kestirebiliyoruz. Bu mod’u objeler içinde kullanabiliyoruz, yani çevredeki saklı objeleri de rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ayrıca oyunda “ Vampire jump “ diye bir mod daha var. Bu mod sayesinde bulunduğumuz yerden havaya doğru zıplayıp, yukarıda bir miktar kalabiliyoruz.

Oyunumuzda 8 tane özel güçlerimiz var. Bunların bir kısmını iyi işler, diğer kısmını ise kötü işler için kullanıyoruz. Kötülere örnek verirsek eğer, bizden yardım isteyen birinin ruhunu emebiliyoruz. Bazı özellikler arasında iyi nişan alma, hızlı koşma gibi seçenekler var. Tabi bu özellikleri düşmanları öldürüp, arkalarında bıraktıkları şeyleri toplayarak yapıyoruz. Bu topladıklarımız belirli bir sayıya geldiğinde ise, kullanmak istediğimiz özelliği seçip, onu aktif hale getiriyoruz.

Silahlar ise oldukça güzel. Shotgun, pistol, crossbow vb... Özellikle crossbow benim çok hoşuma gitti. Birde bu crossbow’un fırlattığı okların ucunda patlayıcı maddeler var. Yani fırlatıldıktan kısa bir süre sonra patlıyorlar. Mesela düşmanın vücuduna bu oklardan biri saplanırsa, bazen direk panik yapıyor, bazen olduğu yerde kalıp ölmeyi bekliyor, bazen ise bize doğru koşup bombadan etkilenmemizi istiyor. Yapay zekânın ilk nimetlerini burada görmüş oluyoruz. Yani yapay zekâ, gerçekten harika.

Düşman modellemeleri çok başarılı. Mesela bazı karakterler gerçekten korkunç. Sonra yer altından çıkan iskeletler, havada uçan cadılar. Sumo güreşçisi mod’unda etrafta dolanan adamlar. Bir de bazı bölümlerde, sürekli düşman üreten ağaçlar var. Bu ağaçları yok etmediğimiz sürece düşmanların ardı arkası kesilmiyor. Bunların hepsi iyi güzelde, oyun bana acayip bir şekilde Painkiller’ı hatırlattı. Zaten sizde farkına varmışsınızdır. Düşmanlar, silahlar falan. Ortam neredeyse Painkiller ile aynı. Bir de oyunda Van Helsing vari bir hava gördüm. Hafif gothic diyebiliriz çünkü bazı karakterler vampirlere benziyor.

Darkwatch, bence konsol için yapılan en iyi FPS’lerden. Grafikler çok başarılı değildi ama vasat da değildi. Painkiller ile eş kalite de desem anlarsınız galiba. Oyunun yapımcısı High Moon firması, dağıtıcısı ise Capcom. Oyun PS2 ve Xbox için çıkmış durumda. Maalesef PC için çıkmadı. Ben oyunu Xbox platformunda oynadığım için PS2 versiyonu hakkında pek bir bilgim yok fakat herhangi bir fark olduğunu zannetmiyorum. Bu oyunu size taa kalbimin derinliklerinden tavsiye ediyorum...
Yorumlar 10
MK Okuru
MK Okuru 7.03.2021 01:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×