Darth Vader'ı canlandıran David Prowse hayatını kaybetti

Darth Vader'ı canlandıran David Prowse hayatını kaybetti

Özgür Deveci
Özgür Deveci 29.11.2020 - 23:10
Star Wars serisinde Darth Vader karakterini canlandıran İngiliz aktör David Prowse, 85 yaşında yaşamını yitirdi.

Orijinal Star Wars üçlemesinde Darth Vader'ı canlandırmasıyla tanıdığımız İngiliz aktör David Prowse, 85 yaşında hayatını kaybetti. Bir süredir zaten rahatsızlığı devam eden ünlü oyuncu, geçtiğimiz Cumartesi günü yaşamını yitirdi. Prowse'un menajeri Thomas Bowington aktörün ölümüyle ilgili olarak Facebook hesabı üzerinden "Güç her zaman onunla olsun. Hem bizim hem de dünyanın her yerinden milyonlarca hayranımız için büyük bir üzüntü ve yürek burkan bir haber." açıklamalarında bulundu.

Darth Vader'ı canlandıran David Prowse hayatını kaybetti

Darth Vader'ı canlandıran David Prowse, 85 yaşında hayatını kaybetti

David Charles Prowse, 1 Temmuz 1935 tarihinde dünyaya geldi. 1962'de İngiliz halter şampiyonasını kazandı ve aynı yıl Brisbane'de düzenlenen İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları'nda halter kategorisinde İngiltere'yi temsil etti. Casino Royale (1967), The Horror of Frankenstein (1970), Frankenstein and the Monster from Hell (1974) filmlerinde oynayan Prowse, Stanley Kubrick'in 1971 yapımı The Clockwork Orange filmindeki performansıyla George Lucas'ın onu fark etmesini sağladı. Hem Vader hem de Chewbacca için seçmelere katılan oyuncunun, aksanı rol için uygun görülmediğinden dolayı James Earl Jones tarafından dublajı yapıldı.

1975 yılında çocuklar için bir İngiliz karayolu güvenliği kampanyasını desteklemek için bir süper kahraman olan Green Cross Code Man'i oynadığında kültürünün ayrılmaz bir parçası oldu. Kampanyayla olan uzun süreli ilişkisi ona 2000 yılında MBE onurunu kazandırdı. Daha sonraki yıllarda Star Wars etkinliklerine tanıdık bir yüz olarak katıldı. Prowse'un, Straight from the Force’s Mouth isimli hatıra kitabı 2011 yılında yayınlandı. Ünlü oyuncunun hayat hikayesi ise 2015'te I'm Your Father adlı belgeselde anlatıldı.

Prowse, Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977), Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980) ve Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) filmlerinde Darth Vader'ın maskesinin arkasındaki adam olarak hatırlanacak.

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 26.01.2021 18:03
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.11.2020 13:44
güç seninle olsun DARTH VADER
yattığı yerler nur olsun
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.11.2020 03:33
allah rahmet etsin karanlıklar içinde uyu
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×